Viac...

Mýty a fakty o true bypass

True bypass je téma ktorá vyvoláva nekonečné diskusie medzi gitaristami už dlhé roky na všetkých možných fórach. Výrobcovia krabičiek používajú toto slovné spojenie v takmer každej reklame, niekedy používajúc veľmi kreatívnu až zavádzajúcu terminológiu. Čo je z toho pravda? Máme dôvod na znepokojovanie sa nad tým, ako ovplyvňujú naše vypnuté efekty výslednú kvalitu zvuku? Samozrejme sa každý musí rozhodnúť sám, v tomto článku sa pozrieme bližšie čo vlastne (ne)robí true bypass a samozrejme aj na to, ako si môžme zistiť či je náš efekt true bypass alebo nie.

  1. Čo je true bypass?

Zjednodušene signál prechádza zo vsutpného jacku rovno do výstupného jacku, prechádza teda cez dva konektory a prepínač. Toto zapojenie je možné len pomocou mechanických spínacích prvkov, tj. klasického prepínača (obr.1) alebo relé. Prepínanie sa deje súčasne na vstupe aj výstupe, v móde bypass sa teda vstupný signál nedostane ani do obvodu efektu, ale sa po vstupe presmeruje hneď na výstup. Tieto informácie sú dôležité aby sme si mohli zistiť či je náš efekt true bypass, o tom však neskôr. True bypass prepínanie môže byť zapojené vo vnútri efektu alebo sa môže použiť tzv. Bypass box. V prípade použitia bypass boxu zostane efekt stále zapnutý, s bypass boxom si však môžme smerovať signál cez efekt alebo mimo efektu.

  1. Ako zistím, či je môj efekt true bypass?

Určite často počujete ľudí pomýšlať nad akými-takými efektmi či majú alebo nemajú true bypass prepínanie. Je to ten pocit musím-to-vedieť ktorí nás núti rozmýšlať nad takými vecami či sa naozaj vypne svetlo na chladničke keď ju zatvoríme. Môj osobný názor je že riešit true bypass má význam v prípade keď zistíme zníženie kvality zvuku. V podstate ak všetko funguje ako má, nemá význam sa do toho motať a opravovať. Kto však napriek tomu chce-potrebuje-musí vedieť, či je jeho pedál true bypass, nech číta ďalej. Tu je niekoľko definícií s ktorými sa môžme stretnúť často na internete (nemusia však byť pravdivé):

Keď vyberieme baterku a signál prejde aj cez vypnutý efekt, je to true bypass

S týmto testom si vieme overiť jedine to, či má efekt mechanický prepínač a či v hlavnej signálovej ceste máme aktívne prvky. Keď je efekt bez prúdu, bypass cesta v elektronike efektu bude stále fungovať (keďže to je pasívny prvok), ale true bypass to može, no nemusí byť. Keď má naša krabička buffer na vstupe (aktívny prvok) alebo elektronické prepínanie (ako napr. Boss alebo Ibanez), samozrejme bez prúdu neprepustí žiaden signál. Tento spôsob nám nepomôže zistit, či je efekt true bypass – zistiť si môžme len to, že neni.

Na true bypass potrebujeme 3PDT prepínač a LED indikátor

Niekedy si tento nezmysel nájdeme obrátene: efekt neni true bypass, keď má efekt LED indikátor a nemá deväťpólový prepínač (obr. 1). Toto je v oboch prípadoch nezmysel, zabudnite na to! Pravdu povediac nemusíte prestavať celý efekt aby ste pridali LED indikátor, jednoducho sa len pridá ďalší rad na prepínač DPDT (obr. 2) pre LED. Osobne by som Vám odporúčal používať 3PDT prepínač ked chcete v každom prípade pridať LED indikátor zapnutia, hlavne keď ste nováčik v DIY.

Vo vypnutom stave je elektrický obvod teoreticky neviditeľný, teda efekt je true bypass

Toto tvrdenie je na úrovni teórie pravdivé. Keď impedancia efektového obvodu je dostatočne vysoká, signál by sa tam vo vypnutom stave nemal dostať. Ako iste každý vie, elektrický prúd si vyberie vždy cestu s nižším odporom, z toho vyplýva že vo vypnutom stave by mal smerovať zo vstupného jacku na výstupný bez vstupu do obvodu efektu. V reálnom živote to bohužial nefunguje takto. Neni to vedecky dokázané – ale efektové obvody ktoré by mali byť teoreticky neviditeľné vo vypnutom stave – predsa len ovplyvnia zvuk.

Keď si teda chcete v skutočnosti otestovať svoju krabičku, musíte si ju rozobrať a pozrieť sa na obvod. Toto je jediný spôsob na zistenie kade ide signál keď je efekt vypnutý. Na tento účel môžete použit multimeter nastavený na meranie odporu. Nájdite si miesto vstupu (na doske efektu) a signálový kontakt vstupného jacku. Odmerajte odpor medzi týmito dvoma bodmi v oboch pozíciach prepínača. Keď ako výsledok dostanete nulový odpor v oboch prípadoch – efekt neni true bypass. V prípade true bypass efektu v stave vypnutého prepínača dostanete hodnotu nekonečného odporu. Meranie odporu medzi vstupným a výstupným jackom vám odhalí len to isté, ako pri odpojení baterky.

  1. Odstráni použitie true bypass pedálov stratu tónu?

Áno, odstráni. Odstráni však aj buffering (schopnosť pretlačiť signál cez dlhé káble). To znamená, že vypnuté efekty neovplyvnia tón, ale o to viac ho bude ovplyvňovat dĺžka a kvalita káblov. Najlepší kompromis je asi použitie kvalitného bufferu hneď za gitarou (nemusí to byť samostatný buffer, môže to byť nejaký kvalitný drive/booster napr. od Ibanez alebo Boss), v ostatných pedáloch zas použitie true bypass zapojenia. Použitie bufferu alebo boostera na konci signálu je tiež jedna opcia na zamyslenie.

Autor: Győrög Márton
Zdroj: premierguitar.com

To Top