Hľadáte niečo konkrétne?

Koncerty

Na Colours of Ostrava zavítajú post-rockoví Mogwai aj charizmatický Xavier Rudd

Medzinárodný hudobný festival Colours of Ostrava oznamuje dve nové veľké mená pre rok 2019. Do industriálneho areálu Dolních Vítkovic príde v júli škótska formácia Mogwai, jedna z najdôležitejších post-rockových skupín hudobnej histórie a z Austrálie do Ostravy privezie svoj podmanivý folk rock úspešný pesničkár Xavier Rudd.

Mogwai ani po rokoch nevykazujú známky tvorivého útlmu. Stále dokážu zmraziť divákov drsnou, ale aj napriek tomu nádhernou a emotívne vygradovanou, art rockovo vynaliezavou a dynamickou hudbou,” približuje Mogwai riaditeľka festivalu Zlata Holušová. “Xavier Rudd, charizmatický gitarista, perkusionista, hráč na didgeridoo a fúkaciu harmoniku má copyright na povznášajúce, melodické a hlboko úprimné skladby, v ktorých sa prelína folk rock s tribal groove, reggae a popom druhu Paula Simona,” dopĺňa Zlata Holušová.

Budú vám krvácať uši, ale majestátna hudba, akú dokážu hrať snáď len oni, vám rany rýchlo zahojí,” napísali niekedy o kapele Mogwai, ktorá spolieha prevažne na inštrumentálne, melancholicky zafarbené kompozície pohybujúce sa od krásy k chaosu. Nový album Every Country’s Sun potvrdil, že Mogwai zostávajú relevantnou súčasnou kapelou. ”Táto platňa ukazuje, že je v nich ešte veľa života, že sa menia a rozvíjajú, aj keď nezabúdajú na minulosť. Čo je ale najdôležitejšie: stále vytvárajú zaujímavé a zásadné albumy,” dočítame sa v recenzii na musicOMH. Kapela stojí aj za soundrackovým albumom Kim spojeným s americkým filmom režiséra Jonathana Bakera a Mogwai takto pokračujú v spolupráci s filmármi. Ich skladby zazneli aj v mnohých televíznych seriáloch – Sex v meste, Les Revenants, alebo Kriminálka Miami, vo filme The Fountain a v oceňovaných dokumentoch Zidane: A 21st Century Portrait, Lost in France Before the Flood (spolu s Nine Inch Nails) alebo v alarmujúcom BBC Atomic: Living in Dread and Promise o histórii jadrového zbrojenia. “Rozhodne nie sme mainstreamová kapela, nosíme v sebe aj punkový postoj a chránime si slobodu tvorby,” tvrdí leader a gitarista skupiny Stuart Braithwaite.

Reklama

Jeden z najuznávanejších austrálskych hudobníkov Xavier Rudd zostáva už dvadsať rokov  pevne vo svojich názoroch na ochranu prírody, v úcte k Aborigéncom a ľudskej slobode. Vášnivý surfer sa tak púšťa do politikov, nadnárodných korporácií, populistov a problémov súčasného sveta. Spolupracuje s OSN, viacerými neziskovými organizáciami a medzi svojich priateľov radí bývalého sudánskeho detského vojaka Emmanuela Jala, dnes rešpektovaného rapera. Xavierove albumy získali viacero austrálskych hudobných cien a úspešne sa predávajú po celom svete. Xavier Rudd sa narodil do zmiešanej európsko-austrálskej rodiny a jeho prababička pochádza z aborigénskeho národa Wurundjeri. “Hudba je môj kostol a aborigénska kultúra mojim náboženstvom,” tvrdí Xavier, pre ktorého je hra na didgeridoo tým najprirodzenejším vyjadrením vzťahu k Aborigéncom.

Osemnásty ročník festivalu Colours of Ostrava sa uskutoční od 17. do 20. júla 2019 opäť v úchvatnom industriálnom areáli ostravských Dolních Vítkovic. Prvými oznámenými menami sú The Cure, Florence + The Machine a Lewis Capaldi. Program na 20 scénach ponúkne cez 350 programových bodov – pri koncertoch viac ako 120 zahraničných a domácich kapiel taktiež diskusie v rámci medzinárodného fóra Meltingpot, divadlá, workshopy, filmy, výtvarné inštalácie a ďalšie sprievodné aktivity.

Reklama

Štvordňové vstupenky na Colours of Ostrava 2019 sú už v predaji vo festivalovom e-shope na www.colours.cz. Cena 102 EUR (2490 Kč) platí na limitované množstvo 9000 kusov.

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Kapely

Nový album kapely Heľenine Oči pod názvom CIRKUS 22 je už vraj skoro pripravený a hudobníci ho plánujú vydať v októbri 2021. Po úspešnom prvom singli...

Novinky zo sveta hudby

Bratislavská kapela INEKAFE 31.5.2021 zverejnila novú skladbu s názvom Všetky skladby sveta. Text a hudbu napísal frontman Vratko Rohoň. Nová skladba prichádza rok po...

Novinky zo sveta hudby

Slovenská stálica Peter Nagy vydáva po 12-tich rokoch nový album! Novinka s názvom „Petrolej“ je optimistická, rovnako ako Peter, ktorý je autorom hudby aj textov...

Novinky zo sveta hudby

Skvelá správa pre všetkých priaznivcov inštrumentálnej gitarovej hudby. Gitarový mág Peter Emmer pred pár dňami vydal svoj nový album s názvom Other Side, ktorý...