Viac...

Na čom a s kým hrali Satriani, Petrucci a Roth na G3 v Bratislave?

Článok prečítate za: 2 min.

Včera večer sa v Bratislave v Inchebe predstavila legendárna G3-ka. Tento “projekt“ snáď ani netreba predstavovať. Po dlhých rokoch sme sa tak aj my slováci dočkali porcie špičkovej gitarovej virtuozity v podaní Joa Satrianiho, Johna Petrucciho a Uliho Jon Rotha. Známe mená pre niekoľko generácií avšak to, na čom hrali a aké nástroje si so sebou priniesli zaujalo nie jedného diváka.

Ako prvý sa predstavil Uli Jon Roth – nemecký gitarista, ktorý istý čas  hral aj v Scorpions. Priniesol si so sebou hneď 4 muzikantov. Gitarové trio s Ulim na čele ostalo nezmenené avšak za bicie sadol bývalý bubeník skupiny Gamma Ray Michael Ehre. Nemecká spolupráca vyšla úžasne.

Uli hral na svojej vlastnej gitare Dean Sky, ktorá je už na prvý pohľad atypická. Hmatník má cez 24 pražcov a ikonický je aj tvar tela, ktorý vďaka veľkej chromovej časti odrážal reflektory späť k divákom. Pedalboard bol zastúpený väčším počtom efektov, z čoho napr. wah bol od firmy Vox. Zvuk Ulimu robila zostava Blackstar Artisan 100. Bolo to tak ideálne prepojenie klasického metalu s moderným zvukom.

Petrucci zostavou neprekvapil, avšak ani nesklamal. V momente keď Johnov technik vytiahol dve zostavy Mesa Boogie JP-2C z tmy na pódium, pritiahlo to ku nej nejedného gitaristu. Veď Petrucciho signature hlavu v custom prevedení človek nevidí každý deň. Zvuk z toho liezol monštruózny, aj vďaka tomu, že obidve zostavy mal zapnuté pre docielenie plného stereo zvuku. Precíznosť hrania asi ani netreba komentovať, tak ako aj profesionalitu celého jeho vystúpenia.

Pedalboard má Petrucci stále rovnaký – Axess Electronics FX1 MIDI Footcontroller. Výberom gitár nesklamal, doniesol aj nové variácie Majesty modelu. Či už 7 alebo 6 strunové, zvuk mal John vždy pod kontrolou. Fanúšikov Dream Theater určite potešilo, že za bicie si sadol Mike Mangini a na basu hral Dave LaRue, ktorý s Johnom hraje G3 koncerty už dlhšie.

Po Petrucciho deštruktívnom shredovaní prišiel čas na otca celej tour Satrianiho. Ten si show užíval a divákov zabával rôznymi jeho pohybmi ako aj hraním na gitare so zubami. Jeho zostava sa samozrejme skladala zo zosilňovača Marshall JVM410H 100w a Marshall reproboxov.

Čo sa týka gitár tak sa jednalo samozrejme o jeho signature Ibanez modely, ktoré mal v rôznych prevedeniach – od farebných mimozemšťanov až po celé pochrómované telo. V kapele ho sprevádzali na base Bryan Beller, na bicích Joe Travers a na keyboardoch a druhej gitare talentovaný muzikant Mike Keneally. Mike zvládal hrať aj na oboch nástrojoch naraz, čo však neznamená že utrpela kvalita celého vystúpenia.

Tá bola po celý večer astronomicky vysoko či už pri Rothovi, Johnovi alebo Joeovi a dosiahla svoj absolútny vrchol, keď sa všetci traja striedali v sólovaní počas posledných 3 skladieb, ktoré hrali spolu. Koncert síce trval takmer 4 hodiny, ale myslím, že ani jeden divák nemal dôvod sledovať hodinky, pretože pri každom gitarovom tóne sa zastavoval čas. A teraz len dúfať, že sme urobili ako Slovensko dobrý dojem a dočkáme sa gitarového repete v blízkej budúcnosti.

CELÚ GALÉRIU FOTIEK Z VYSTÚPENIA G3 V BRATISLAVE NÁJDETE TU

Páčil sa Vám tento článok?

Pridajte hodnotenie kliknutím na hviezdičku

Priemerné hodnotenie / 5. Počet hlasov:

Pridať komentár k článku

Napíšte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

To Top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!