Koncerty

Na festival Pohoda 2020 príde aj Thom Yorke

Po fantastickom koncerte s Atoms for Peace sa na Pohodu v roku 2020 vráti Thom Yorke, tentokrát  s projektom Thom Yorke Tomorrow’s Modern Boxes. Predstaví sa s dielami, ktoré mapujú jeho sólovú kariéru spoločne s legendárnym producentom Nigelom Godrichom a vizuálnym mágom Tarikom Barrim.

Thom Yorke je najskôr potvrdeným veľkým menom v histórii festivalu Pohoda. Začiatkom augusta vydal tretí sólový album Anima. Podľa Denníka N na ňom „hľadal dušu a našiel nový začiatok“ a ako ďalej uvádza: „Anima od frontmana Radiohead patrí k tomu najlepšiemu, čo si toto leto môžete vypočuť.“ Britský The Telegraph dal albumu hodnotenie 10/10 a označil ho za bezútešnú dystopickú rapsódiu, na ktorú si môžete skutočne zatancovať. Presvedčiť sa o tom môžete o deväť mesiacov na Pohode 2020.

Najnovší album Thoma Yorkea Anima má v rámci monitoringu recenzií na portáli Metacritic priemer hodnotení 84%, čo ho radí na prvé miesto spomedzi jeho sólových albumov. Samotný názov Anima referuje na Jungov koncept opačných rodových archetypov v nevedomí ľudí (Anima – ženská stránka prítomná v nevedomí muža). Podľa Pitchforku na Anime Yorke a Godrich (Yorkeov dlhoročný spolupracovník a pruducent Radiohead) zdokonalili svoj vlastný zvuk, pričom je úplne nezávislý na úspechoch Radiohead.

Anima je tiež prvým Yorkeovým albumom, ktorý sa stal jednotkou hitparády Billboard Dance/Electronic Albums. „Asociácie tiahnu cez minimalizmus a ambient, elektroniku deväťdesiatych a nultých rokov, „inteligentnú tanečnú hudbu“, závan trip hopu až po najsúčasnejšie klubové dunenie,“ píše v recenzii Denníka N Patrik Garaj a ďalej uvádza: „Anima funguje ako pyramída. Pozvoľna stúpate, dosiahnete vrchol a vo vzniknutej nálade absolvujete dojazd. S veľkou pravdepodobnosťou po čase zistíte, že na vrchole chcete zotrvať dlhšie. Nachádza sa tam totiž skladba Dawn Chorus, jeden z najlepších počinov celej doterajšej Yorkovej kariéry. Fakt.“

Pieseň je tiež súčasťou skvelého 15-minútového filmu Anima oscarového režiséra Paula Thomasa, ktorého dej sa odohráva v Prahe (a francúzskej dedine Les Baux-de-Provence) a zahrala si v ňom aj Thomova partnerka Dajana Roncione.

To Top