Koncerty

Na festivale Alternativa sa vážna hudba predstaví po boku živelnej improvizácie a temného ambientu

Pražský festival Alternatíva už tradične predvedie avantgardnú dramaturgiu, kde sa súčasná vážna hudba predstaví po boku živelnej improvizácie a temného ambientu!

Festival nadväzuje na osvedčenú formu troch hlavných večerov a jedného kurátorovaného predvečera, ktorý tento rok zaštítia voľné združenie promotérov Jednota. Gradačná linka, ktorá sprevádzala návštevníka festivalom od ambientnej elektroniky cez živelnú voľnú improvizáciu k hutným hlukovým stenám, sa rysuje aj tento rok a ponúkne plnohodnotný víkendový program plný zvukových zážitkov.

Svieža grafika jarného vizuálu prináša prvé mená, pričom mnohé z nich sa v Prahe predstavia prvýkrát. Tým je aj znovuzrodené magické teleso Księżyc, ktorého melancholické vokály Agaty Harz a Katarzyny Smoluk budú dominovať prvému večeru.

Minimalistické prevedenie slovanského folku s prvkami psychedélie v rozjímavej nálade skupina po dvadsaťročnej pauze prvýkrát predstavila naživo na festivale Unsound v roku 2014. Od tej doby ich unikátna kombinácia súčasného a odvekého, poľskej folklórnej ezoteriky a vesmírnej inšpirácie vykonala veľa poslucháčov hlbinami času tam a zase späť.

V časopriestore MeetFactory bude turntablistka JD Zazie, pohybujúca sa zmyselne medzi avantgardou a experimentom a fyzicky medzi Bolzanom a Berlínom, skúmať rozličné prístupy manipulácia zvukových záznamov v reálnom čase.

Vo svojej tvorbe narúša hranice medzi tým, čo je považované za DJing, voľnú improvizáciu a kompozíciu. Alebo hudobná fantázia o tom, ako sa zánik uložených dát odráža v každodenných zážitkoch.

Z meditačných tónov zase preberie a nechá poslucháča precitnúť olomoucká formácia Lebanon svojím noise-rockovým chaosom sa šamanskými vokály.

Druhý večer zaplní priestor elektro-akustickými vibráciami taliansky skladateľ Valerio Tricoli. Jeho živé vystúpenie väčšinou odohrané na analógových elektrických nástrojoch sa líši v závislosti na priestore, v ktorom vystupuje. Výsledkom je však vždy úchvatná kombinácia štúdiových nahrávok a field recordings, ktoré mixuje v reálnom čase a ktoré vytvárajú existenciálne dielo a priestor pre introspekciu.

Posledný večer, ktorý sa ponesie v duchu hlukového večierku, sa predstaví Thomas Ankersmit s novým sólovým projektom pre syntezátor Serge Modular nazvaným Perceptual Geography, ktorý je poctou legendárnej zvukovej umelkyni Maryanne Amacher.

Po tohtoročnej premiére na berlínskom CTM alebo amsterdamskom Sonic Acts ho môžeme počuť aj u nás na Smíchove tiež vďaka podpore Goetheho Inštitútu. Po jeho boku predvedie svoju radosť z Noise a powerviolence domáce Paregorik, rozbité fragmenty zvukových nahrávok zase bude ešte o niečo viac trieštiť legendárne pražské trio Ruinu.

Jednotlivé vystúpenia v dvoch sálach MeetFactory budú prekladané živými hudobnými vstupmi a rozhovory DIY Rádia Punctum, ktoré za posledný rok mapuje to najzaujímavejšie nielen z domácej DJ scény.

Festival Alternatíva organizuje spolok Unijazz za podpory Ministerstva kultúry SR, Magistrátu hl. Mesta Prahy, Štátneho fondu kultúry a Goethe Inštitútu.

To Top