Koncerty

Na jeseň sa v Bratislave uskutoční 12 zaujímavých kultúrnych akcií pod názvom TUCET

V Bratislave máte v septembri špeciálnu príležitosť na kultúrne vyžitie,  spoločnosť Carlton Property pripravila v spolupráci s agentúrou Azyl Production projekt dvanástich podujatí zameraných na hudbu, humor a hovorené slovo pod názvom TUCET. Všetky eventy sa uskutočnia v priestoroch hotela Radisson Blu Carlton Hotel, reštaurácii Savoy,  ako aj v Mirror bare.

Program začne už 19. septembra špeciálnym koncertom komornej klasickej hudby – warm up – Hudba a jedlo – organizovaným v spolupráci s festivalom Konvergencie pod vedením Jozefa Luptáka. Venovaný bude skladbám od Mozarta, Schuberta, Haydna a ďalších autorov – k téme jedla a gurmánskeho zážitku z neho.  K odohraným skladbám bude v prestávkach prezentovaná tematická gurmánska lahôdka.

Nasledovať bude 25.9. predstavenie divadelno – improvizačnej skupiny Tri Tvorivé Tvory  (3T), ktorú tvoria traja herci – Juraj “Šoko” Tabaček, Lukáš “Pucho” Púchovský a Stanislav “Stanley” Staško. Skupina vznikla v roku 2004 v Žiline a počas 13 rokov odohrali viac ako 500 predstavení. Počas program budú ich improvizácie tvorené na mieste na základe vylosovaných tém od divákov a tí ich budú v priebehu hry svojimi reakciami meniť a usmerňovať.

V októbri, konkrétne 6.10. si nenechajte ujsť vystúpenie originálneho zoskupenia Paper Moon Trio. Ich repertoár tvoria prevažne britské a americké jazzové piesne z obdobia dvadsiatych až štyridsiatych rokov minulého storočia, ale aj slovenské a české piesne z tohto obdobia. Dámske trio prispôsobuje nie len hudobnú interpretáciu, ale aj svoj imidž tomuto štýlu, ktorým dodá šarm a eleganciu, čím oživý celkový program v štýle zlatej éry.

TOP:  DYMYTRY zahrajú v apríli svoj prvý koncert v Bratislave

Október bude aj v znamení swingu, a to vďaka kapele Swingang, ktorá sa venuje swingovej muzike z 30. a 40. rokov 20. storočia, hudbe Manouche (inšpirovaná dvojicou Django Reindardt a

Stephane Grappelli) a samozrejme aj bežným jazzovým štandardom. Zoskupenie je v zložení spev, husle, dve autentické gitary a kontrabas. Roztancuje vás už 14.októbra.

Posledné októbrové podujatie ( 25.10.) s názvom More Chassidic Songs  /Chasidské piesne/, spojené s krstom nového CD, vám sprostredkuje fascinujúci pohľad na kultúru, ktorá dotvára pestrú mozaiku dejín strednej Európy. Projekt bratislavského rabína Barucha Myersa a známych slovenských interpretov (Jozef Lupták, Miloš Valent, Boris Lenko), ktorý vznikol v roku 2008, medzičasom zaznel na viacerých významných podujatiach na Slovensku (festivaly Konvergencie a Pohoda), ale tiež v Čechách, v Taliansku, Švajčiarsku aj v USA. Špeciálnym momentom koncertu bude prezentácia nového CD – ktoré je pokračovaním pôvodného albumu Chassidic Songs s názvom MORE Chassidic Songs.

Novembrové dlhé večery ozvláštni podujatie Jazz Night, ktoré už 27. novembra privíta dve výrazné osobnosti slovenskej jazzovej scény – saxofonistu Nikolaj Nikitina a klaviristu Ľuboša Šrámeka, ktorí opäť spojili tvorivé a interpretačné sily. Výsledkom ich intenzívnej spolupráce je novinka Altar. Samotný názov odkazuje na termín oltár. Ten obaja hudobníci postavili z deviatich obľúbených skladieb. Okrem vlastnej tvorby siahli aj po téme Leoša Janáčka, J.S. Bacha, či po parafráze známeho štandardu. K nahrávaniu vo dvojici inšpirovala Nikitina a Šrámeka tvorba mnohých velikánov. Novinka Altar má ambíciu reflektovať súčasnú európsku jazzovú hudbu, no bez obchádzania tradícii. Mimoriadne dôležitým prvkom nahrávok Nikolaj Nikitina a Ľuboša Šrámeka je zachovanie tvorivej a interpretačnej slobody. Výnimkou nie je ani čerstvý album Altar. Deviatka skladieb vtiahne poslucháča do unikátneho zvukového sveta, ktorý stojí na krehkej drobnokresbe jednotlivých kompozícií.

TOP:  Festival Sharpe zverejňuje harmonogram a spúšta predaj denných lístkov!

Začiatkom decembra sa bratislavskému publiku predstaví unikátny slovenský hudobný projekt Ľudové Mladistvá, ktorý vznikol v r. 2016 a je zaujímavou novinkou len 24- ročného skladateľa, klaviristu a zakladateľa projektu Martina Majla Štefánika. Ten vo svojej tvorbe spája prvky folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby. Fúzia zdanlivo nesúrodých prvkov je v aranžmánoch Martina Majla Štefánika, ojedinelá. Jeho skladby svojím jedinečným rukopisom prinášajú invenčný prístup k spracovaniu ľudových piesní. Táto 9-členná skupina okamžite po svojom vzniku vzbudila záujem širokej verejnosti a zaujme určite aj vás, už 4.decembra  v priestoroch hotela Radisson Blu Carlton Hotel. Hudobný projekt získal hneď niekoľko ocenení – na Radio_Head Awards 2016 ako objav roka, na Bratislavských Jazzových Dňoch ako jeden z Objavov roka a takisto v súťaži Nové tváre slovenského jazzu. V apríli 2017 získali medzinárodnú cenu JazzFruit v Prahe.

TOP:  Bratislava v apríli zažije prvý ročník hudobného festivalu s názvom SHARPE!

Sprievodným podujatím počas troch mesiacov bude aj Literárny Cirkus KK Bagalu – cirkus, v ktorom sa bude žonglovať so slovami celú jeseň. Postupne sa vám prestaví tvorba 6 spisovateľov. V jednotlivých častiach programu vystúpia formou dramatizovaných a autorských čítani herci, autori, ako aj známe osobnosti kultúrneho života (Dado Nagy ,Tomáš Janovic, Daniela Kapitáňová, herci SND a bratislavských divadiel). Moderuje principál v klobúku – Koloman Kertész Bagala, vydavateľ súčasnej tvorby. Festival Literárny cirkus už 15 rokov kočuje po rôznych kultúrnych a spoločenských podujatiach s cieľom populárnou formou propagovať hodnotné diela. V Bratislave ho máte šancu vidieť v dňoch 25.9., 6.10., 14.10, 25.10., 27.11. a 4.12. – pred každým predstavením od 19,00 hod. v Mirror Bare v hoteli Radisson Blu Carlton Hotel. Vstup na túto časť podujatia je voľný.

Vstupenky na jednotlivé podujatia sú v predaji v sieti Ticketportal

Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tip na článok
To Top