Hľadáte niečo konkrétne?

Koncerty

Na počesť Jána Berkyho Mrenicu príde zaspievať aj Lucie Bílá

Koncert na počesť Jána Berkyho Mrenicu k jeho nedožitým 80-tymnarodeninám sa uskutoční už 14 mája 2019 v AXA aréna NTC Bratislava o 19.00 hodine.

Od roku 1958 pôsobil 32 rokov ako koncertný majster v SĽUK-u. Slovenskú ľudovú pieseň prezentoval počas tvorivého obdobia vo vyše 50 krajinách celého sveta. So SĽUK-om zažil veľa radostných okamihov. V roku 1975 bol SĽUK pod jeho vedením v Indii, kde sa mu splnil sen – hral na vysnívaných „stradivarkach“, ktoré mal zapožičané od primariusa anglického kráľovského kvarteta.

V Amerike sa tešil zase z dueta s legendárnym trubkárom Luisom Armstrongom v džezovom klube na Broadway. V roku 1991 založil a viedol orchester Diabolské husle, zároveň bol aj hlavným tvorcom folklórnej časti repertoáru tohto telesa. V roku 1997 prevzal vedenie orchestra syn Ján. Jeho majstrovstvo je zaznamenané na sedemnástich albumoch.

Reklama
Peter Bič Project konečne vyrážajú na turné

DIABOLSKÉ HUSLE

Orchester tvorí osem hudobníkov, ktorí sú absolventmi hudobných akadémií. Od roku 1997 umelecké vedenie telesa prevzal Ján Berky Mrenica ml., ktorý pokračuje v umeleckých úspechoch svojho otca.

V roku 2000 prevzali od slovenskej hudobnej akadémie 3x cenu Grammy: Interpret roka, Album roku, Najlepší orchester. Diabolské husle už niekoľko desaťročí znamenajú to najlepšie v oblasti ľudovej kultúry a folklórnej interpretácie na Slovensku. Vďaka unikátnym hudobným, ale i dramaturgicky neobyčajným prvkom sú vystúpenia vždy veľkým prekvapením pre široké spektrum publika a kritikov.

Reklama

V roku 2009, keď opäť začal orchester pôsobiť, vznikli dva zaujímavé projekty „Hviezdy folklóru“ v spolupráci s tanečným súborom „Čarovné ostrohy“ a program „Dáma v čiernom – Svetová cigánska pieseň“ v spolupráci so speváčkou Jankou Orlickou. V podobe „Veľké Diabolské husle“ sa začala aj spolupráca s českou „slávicou“ Luciou Bílou. Repertoár telesa má široký záber od klasickej hudby až po folklór slovenský, rómsky, ruský, balkánsky, pop, jazz.

Skaly Beerokrat Open air bude hostiť Gleba a Medial Banana

Najčítanejšie články

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Zaujímavosti

Čo sa stane, ak spojíte punk rockovú hudbu so 40 členným symfonickým orchestrom? To mali možnosť vidieť a počuť fanúšikovia dnes už legendárnej slovenskej...

Zaujímavosti

Pred dvadsiatimi rokmi vyšla skladba Oops…I Did It Again od speváčky Britney Spears, ktorá jej v roku 1999 zmenila život. Na prelome tisícročí ju spoznal...

Kapely

Kapela Linkin Park tvrdí, že má počas roka 2020 naplánované špeciálne podujatia, aby tak oslávili svoj debutový album Hybrid Theory! Členovia Linkin Parku ďalej...

Koncerty

Vypredaná AXA Aréna NTC v Bratislave, veľký symfonický orchester a silné emócie! Tak vyzeral veľkolepý koncert skupiny INEKAFE so 40-členným orchestrom a 20-členným speváckym...