Hľadáte niečo konkrétne?

Koncerty

Na počesť Jána Berkyho Mrenicu príde zaspievať aj Lucie Bílá

Koncert na počesť Jána Berkyho Mrenicu k jeho nedožitým 80-tymnarodeninám sa uskutoční už 14 mája 2019 v AXA aréna NTC Bratislava o 19.00 hodine.

Od roku 1958 pôsobil 32 rokov ako koncertný majster v SĽUK-u. Slovenskú ľudovú pieseň prezentoval počas tvorivého obdobia vo vyše 50 krajinách celého sveta. So SĽUK-om zažil veľa radostných okamihov. V roku 1975 bol SĽUK pod jeho vedením v Indii, kde sa mu splnil sen – hral na vysnívaných „stradivarkach“, ktoré mal zapožičané od primariusa anglického kráľovského kvarteta.

V Amerike sa tešil zase z dueta s legendárnym trubkárom Luisom Armstrongom v džezovom klube na Broadway. V roku 1991 založil a viedol orchester Diabolské husle, zároveň bol aj hlavným tvorcom folklórnej časti repertoáru tohto telesa. V roku 1997 prevzal vedenie orchestra syn Ján. Jeho majstrovstvo je zaznamenané na sedemnástich albumoch.

DIABOLSKÉ HUSLE

Orchester tvorí osem hudobníkov, ktorí sú absolventmi hudobných akadémií. Od roku 1997 umelecké vedenie telesa prevzal Ján Berky Mrenica ml., ktorý pokračuje v umeleckých úspechoch svojho otca.

V roku 2000 prevzali od slovenskej hudobnej akadémie 3x cenu Grammy: Interpret roka, Album roku, Najlepší orchester. Diabolské husle už niekoľko desaťročí znamenajú to najlepšie v oblasti ľudovej kultúry a folklórnej interpretácie na Slovensku. Vďaka unikátnym hudobným, ale i dramaturgicky neobyčajným prvkom sú vystúpenia vždy veľkým prekvapením pre široké spektrum publika a kritikov.

V roku 2009, keď opäť začal orchester pôsobiť, vznikli dva zaujímavé projekty „Hviezdy folklóru“ v spolupráci s tanečným súborom „Čarovné ostrohy“ a program „Dáma v čiernom – Svetová cigánska pieseň“ v spolupráci so speváčkou Jankou Orlickou. V podobe „Veľké Diabolské husle“ sa začala aj spolupráca s českou „slávicou“ Luciou Bílou. Repertoár telesa má široký záber od klasickej hudby až po folklór slovenský, rómsky, ruský, balkánsky, pop, jazz.

Reklama
Reklama www.bedy.sk

Prečítajte si tiež:

Správy

Bez autorov o autoroch. Taký je návrh nového Mediálneho zákona, ktorý 7. októbra 2021 predložilo do medzirezortného pripomienkového konania Ministerstvo kultúry (MK SR). Návrh...

Zaujímavosti

For You predstavuje novú skladbu Best of Slovak pop 2000 – 2009 (Antológia III), ktorou sa na chvíľku prenesiete do začiatku storočia. „Chceli sme...

Kapely

Roman, Robo, Marek a Viktor z kapely Pell-Mell 59 predstavujú novinku zo svojej tvorby. Singel s názvom „Poď so mnou“ zverejnili chalani aj s...

Novinky zo sveta hudby

Deviatu štúdiovú platňu predznamenali dva single. Pilotný Higher Power mal svetovú premiéru na medzinárodnej kozmickej stanici, kde si ho počas online prenosu prehral francúzsky astronaut Thomas...

Reklama