Na Slovensko jezdíme rádi. Lidé si tu naší hudbu umí opravdu dobře užít, hovorí kapela Vypsaná fiXa

0
8
views

Legendárna kapela Vypsaná fiXa pokrstí v bratislavskom KC Dunaj svoj nový album Krásný smutný den. Vo štvrtok 10. apríla odohrá skupina, ktorá zároveň slávi dvadsať rokov na scéne, v exkluzívnej premiére piesne zo siedmeho albumu.

VF 2

Tento rok je pre vás prelomový – okrúhle výročie, nový album ale i odchod basáka. Aké pocity sa vo vás miešajú?

Z desky máme velkou radost. Od fanoušků přišla neuvěřitelně kladná zpětná vazba. Po basákovi je nám stále velice smutno. Hrál s námi velice dlouho.

V Bratislave predstavíte a pokrstíte váš čerstvý album Krásný smutný den v rámci jarného turné. Prečo ste sa rozhodli zaradiť koncert v Bratislave do šnúry, ktorý sa bude konať, okrem tejto výnimky, len v Česku? 

Na Slovensko jezdíme rádi. Lidé si tu naší hudbu umí opravdu dobře užít. V Čechách to ted máme hodně a tak tentokrát zbyl pro Slovensko jenom jeden termín. Z toho logicky vyplývá, že jsme zvolili Bratislavu a že zde desku také pokřtíme díky našemu kamarádovi Mišovi Malicherovi. Snad to zvládnem.

Prečo ste dali albumu názov Krásný smutný den?

Název plně koresponduje s naší situací. Velká věc se podařila, ale proběhla bohužel i s velkou ztrátou.

VF 3

Rovnomenná titulná pieseň z albumu sa poslucháčom môže javiť, akoby nešlo úplne o váš sound. Ako vznikala?

Rozhodující pro tuto píseň jsou tri momenty: melodie jak z filmu Starci na chmelu, swingová basa a jako bonbonek na závěr vpád rozjasnujícího pozounu. Vznikalo to přirozeně a bylo to opradové dobrodružství!

Album vychádza v čase, kedy oslavujete 20 rokov na scéne. Dá sa vnímať aj ako akýsi návrat ku koreňom, začiatkom?

Snažili jsme se  dostat k určitý naturální pralátce, která vzniká když začneme dohromady hrát. Není to ani tak návrat k začátku, ale spíš záznam toho, kam se to naše společné hraní dostalo a čím vším ho lze okořenit. Ale na začátku i teď je prostě radost z hudby, protože hudba je jedna z nejlepších věcí, ke které se lidstvo dopracovalo.

Krásny smutný den vznikol ešte s basákom, ktorý ale z kapely odišiel. Už máte náhradu?

Zatím ještě nemáme. Hledáme, pátráme. Zatím máme pouze záskok. Tři měsíce s námi teď bude hrát Aleš Zenkl a pak už opravdu někoho musíme najít.

Keď sa ohliadnete do minulosti, kedy ste ešte len začínali s Vypsanou fiXou – aký je to pocit, keď si uvedomíte, že ste na scéne už dve desaťročia?

Že to letí strašně rychle a že ty před náma si nevymýšleli, když říkali, že stačí jenom spolu vydržet. Vydržet spolu je totiž to nejtěžší. Ale to na začátku nikdo neví.

A aké sú podľa vás rozdiely medzi mladou Vypsanoiu fiXou, ktorá ešte len začína a dnešnou Vypsanou fiXou, ktorá chystá množstvo koncertov na rok 2014?

Dalo by se o tom mluvit mnoho hodin, ale nakonec by člověk došel k tomu, že v základě je to pořád stejné. Spousta věcí se změnila, ale moment, kdy začneme hrát je stále stejně skvělý. A proto to stále trvá.

Ako oslávite 20. narodeniny? Chystáte nejaký špeciálny koncert?

Chystáme oslavnou šnůru, která vyvrcholí 17. prosince (poz. red. v decembri) v Praze, kdy zahrajeme ve velkém sálu pražské Lucerny. Ale úplně nejlepší by bylo jet na chalupu k našemu bubeníkovi, udělat oheň, pít pivo a opejkat buřty. To se musíme určitě domluvit.

10. 4. (štvrtok), Štart: 20:30 hod. Vstup: 9€, 7€ v predpredaji v bare v KC Dunaj

Event: www.fb.com/events/270736413086171