Na svete je druhá časť trilógie! Prečítajte si tradične rozhovor o netradičnom hudobnom zoskupení Hang & Flute!

0
17
views

Prinášame Vám rozhovor so zaujímavým zoskupením Juraja Dávida Rašiho a  Martina Mayra k ich novému CD Hang & Flute speak the Story of an Alchemist, ktorom rozprávajú príbeh jednej známej knihy. Svoje CD pokrstili 16. marca v bratislavskom Flame Music Bare. Hang drum je zaujímavý perkusný hudobný nástroj  pôvodom zo Švajčiarska. V kombinácii s flautou je zmesou neuveriteľnej hudby. Ponorte spolu s nami do zaujímavého rozhovoru s týmito výnimočnými muzikantmi!

Dá sa povedať, že gitaristov je na každom kroku, ale hang drum sa tak často nevidí a na Slovensku už vôbec. Čo ťa motivovalo naučiť sa na ňom hrať?

Videl som to prvýkrát asi ako každý iný cez Youtube videá a začal som po tom pátrať. Zistil som, že je prakticky nemožné sa k tomu dostať a o to viac ma to motivovalo. V roku 2006 som to objavil, v 2007 sa mi ho podarilo objednať a v roku 2008 bol ten môj vyrobený. Bola to ešte doba, kedy nebol hang drum taký populárny ani žiadne napodobeniny od firiem, ktoré začali vyrábať ten typ. Keďže som sa venoval už celkovo muzike, bicím a perkusiám, pochopiteľne ma to fascinovalo a išiel som za tým.

Čo ťa priviedlo k hudbe?

U nás doma bola muzika stále. Už keď som sa narodil, tak starší brat hral na niečo. Z ničoho nič som zistil, keď som mal 4 roky, že hrám na violončelo – na to ma rodičia prihlásili. Až do 18 rokov som sa nevidel ako muzikant. Keď som mal 9 rokov videl som sa ako programátor alebo informatik. Potom hokejista, futbalista,… ale tá muzika tam vždy bola. V gymnáziálnych časoch som sa prihlásil na bicie z absolútne nevysvetliteľných dôvodov. Bol tam aj impulz od rodičov, lebo som bol neposedný a stále som kdesi bubnoval. Prvýkrát som bol na hodine u Peťa Krška a nemôžem povedať, že ma to fascinovalo, ale začal som chodiť na bicie. Na violončele som pomaly prestával hrať. To už nebolo atraktívne, veď koho zaujíma sólista na čele v ponímaní 16-ročného tínedžera? Založili sme si s bratom kapelu, ktorá sa volala Karamel. Stále to bolo však hobby.

Kľúčovým momentom bolo, keď som počul skladbu Erotomania od kapely Dream Theater ako hobby-bubeník a vtedy som si povedal, že sa to musím naučiť. Netušil som, aké je to ťažké, čo tam hrá ani som tomu nerozumel ako laik, ale povedal som si, že neexistuje, že to nebudem vedieť. To bol zlom zo dňa na deň. Prestal som chodiť s kamarátmi na pivo a začal som cvičiť. Na konci štvrtého ročníka na gymnáziu som sa rozhodol, že pôjdem na konzervatórium. Vtedy som úplne zmenil akýsi svoj hudobný osud.

Šesť rokov som strávil na konzervatóriu v Banskej Bystrice a potom som išiel študovať do rakúskeho Gratzu. Tam sme sa spoznali s Martinom Mayrom, spoločne s ktorým vzniklo aj nové CD Hang & Flute speak the Story of an Alchemist.

Je to netradičná kombinácia počuť spolu hang drum a flautu, ale musím povedať asi aj za všetkých poslucháčov, že to krásne k sebe zapadlo. Mohol by si nám povedať viac o tomto diele?

Chcem spraviť takú trilógiu. Prvé CD bolo Dosť bolo slov na motívy básní Denisy Hurnej, ktoré vyšlo v roku 2011. Teraz vyšlo druhé CD ako duo Hang & Flute speak the Story of an Alchemist, kde som chcel využiť to, že hang drum (napriek melodicko-harmonickým obmedzeniam) dá sa nakombinovať. Frekvencie hang drumu a flauty sú veľmi blízke. Celé dielo vzniklo na námet knihy od Paula Coelha Alchymista. Hang drum som požičial Tomášovi Balážovi, ktorý študoval v Gratzi klavír a kompozíciu a nakomponoval toto dielo. Sú tam aj plochy na improvizáciu. Nemá to byť len o hang drume alebo o flaute, ale aj tých, čo čítajú tú knihu, skladateľovi, ktorý to nakomponoval a o vás, ktorí si to vypočujete a rozprávajú o tom. My sme si to už užili. Umelec má ten “high point” vtedy, keď sa to udeje, nahrá alebo vymyslí. Chceme, aby to zasiahlo, čo najviac ľudí.

Na ďalšom CD sa teda môžu ľudia tešiť na trio hang drum, flauta a ešte iný hudobný nástroj?

To je projekt, ktorý už teraz simultánne beží. Tretie CD trilógie koncepčne postavené ako Hangsome – hang drum, gitara a spev. Tam to už nebude iba o hang drume. Stále je to však výnimočné, pretože celé je to postavené na ňom ako základe až na to, že najdôležitejší je spev a potom gitara.

Koncept toho je, že prvé CD ti necháva priestor na teba a poslucháča, na druhom CD už je tá flauta, ktorá ťa vedie melódiou a tretie CD bude obsahovať spev a slovo, tým pádom už tam bude viac vplyvu umelca, pretože textom a melódiou sa umelec najviac dotkne poslucháča.

12525522_1094165337313280_2538034141950698120_o

Teraz by som sa obrátil trošku aj na Martina. Aké boli Tvoje hudobné začiatky?

Začal som vo veku 6 alebo 7 rokov na klavíri. Rodičia mali doma klavír a zariadili mi, aby som navštevoval hodiny klavíra. Tak to celé začalo. Vystriedal som časom niekoľko učiteľov klavíra, ako to býva. Niektorí ma ovplyvnili viac, iní menej. Môj ďalší krok bolo naučiť sa hrať na saxofón. Myslím že som mal vtedy 14 alebo 15 rokov. Na klavíri som sa pochopiteľne venoval všetkým klavírnym velikánom ako Mozart, Beethoven, Chopin, či Bach. V podobnom duchu som začal hrať na saxofón a prešiel povinnou jazdou klasických diel a prednesov. Výlučne teda nakomponovaná hudba. Spoznával som pre mňa nový nástroj a v tom čase som mal možnosť spolupracovať so skutočne výnimočným klaviristom. Začali sme hrať vlastné kompozície a niektoré piesne zaranžovali pre toto duo. Bola to skutočná skúsenosť.

Zásadná zmena v mojom ponímaní hudby bola, keď ma starší spolužiaci zo školy zavolali do kapely. Zrazu som sa stretol s improvizáciou, rytmickou sekciou plynúcou v groove a čase. Celý môj pohľad na muziku sa zmenil… teda chcem povedať, vždy išlo o hudbu ako takú, ale ak prídete zo sveta klasickej sféry, navyše z klavírneho alebo saxofónového klasického repertoáru, aký som hral najprv, potom hra v kapele obohatí váš hudobný svet. Neskôr som už hrával vo viacerých kapelách z Mníchova, odkiaľ pochádzam. V tomto čase som nadobudol rozhodnutie, že sa chcem venovať štúdiu jazzového saxofónu.

V Nemecku máte možnosť vybrať si z maturujúcich predmetov a keďže som chcel, aby bol môj hlavný predmet hudba a latinský jazyk, zmenil som školu na hudobné gymnázium. Bolo to tiež výborné v tom, že som spoznal nových obohacujúcich ľudí a mnohých muzikantov. Takže, po maturite som podal prihlášky na viacero škôl, jednou z nich bola jazzová akadémia v Gratzi. Tam ma hneď vzali. Veľmi ma to potešilo.

Ako som prvýkrát prišiel do Gratzu cítil som sa tam naozaj príjemne. Môj profesor sa mi vtedy zdal naozaj cool, navyše jeden môj známy saxofonista z Mníchova bol taktiež prijatý do Gratzu, tak sme tam šli spolu. Z Jurajovho rozprávania som čosi pochopil, tak nadviažem. Stali sme sa kamarátmi a na privátoch sme bývali spolu. Tiež raz na veľkom dome – boli to skutočne dobré časy plné srandy. V tom čase sme začali náš projekt. Študoval som teda jazzový saxofón.

Môžeš nám ešte povedať viac o kapelách? V akých si hrávaj pred obdobím v Gratzi? Išlo o jazz, groove,…?

Určite, čiže duo, o ktorom som hovoril malo viac klasický smer. Z kapiel som hral v Irie Invaders – bol to reggae band.

Reggae band?

Áno, áno. Irie invaders môžete nájsť aj online a cheknúť si nás, ak by niekto mal záujem. Bol to fajn band. Počas niekoľkých rokov sme hrali naozaj veľa a vydali sme EP. Od tých muzikantov som sa veľa naučil. Bol som tam najmladší, takže mi lichotilo už to, že ma ako starší zavolali. Boli tam myslím osemnásťroční spolužiaci, ktorí už hrali naozaj dobre a ja som mohol mať tak 14-15 rokov. Aj skrz tieto kontakty som neskôr som pomáhal jednej funkovej kapele, snažili sme sa to rozbehnúť. Tiež som mal trio v zložení kontrabas, bicie a saxofón. Toto, ale netrvalo moc dlho.

Ďalším z projektov bola mníchovská kapela Headcornerstone. Hrávali sme covery. Ich pôvodný saxofonista už nemohol hrávať, tak som ho nahradil na nasledujúcej šnúre, ktorú mala kapela naplánovanú. S jazzom ako takým som sa stretol až v Gratzi. Hral som prvýkrát v tzv. jazz combe – v zložení kontrabas, klavír, bicie a dychová sekcia. Bolo toho toľko, čo sa dalo naučiť a pochopiť v tejto hudbe. Bolo ľahké sa tam dostať ku výborným albumom od mojich kolegov, profesorov a pod. Bolo to perfektné.

A kedy prišla flauta?

V rámci štúdia jazzového saxofónu musíte absolvovať aj hru na flautu. Napríklad, ak ste obsadený do Big Bandu, kde hráte zdvojené party na flautu alebo klarinet je potrebné absolvovať aj tieto nástroje. Je to úplne skvelá možnosť naučiť sa hrať na týchto nástrojoch.

1074060_1094165330646614_5434110733601197250_o

Na záver rozhovoru… Snáď, aký je váš odkaz pre ľudí a fanúšikov?

Toto je najväčší odkaz. Love, piece and action. Pretože láska, mier, vesmír, ezoterika, hang & flute, hudba, ľúbme sa a všetko to, k čomu to vlastne umelec vedie nezastaví chudobu ani vojny. A to nielen umelec ale aj obyčajný človek, ktorý ide do roboty alebo si musí vyplatiť mobilný účet. Preto love, piece and action. Tieto veci určite existujú podľa mňa.

Oficiálnu stránku tohto zoskupenia  HANG & FLUTE nájdete TU. Nové CD Hang & Flute speak the Story of an Alchemist si môžete objednať na adrese https://www.davidjurajrasi.me/.