Na Viva Musica! festivale bude znieť ľudová hudba a tancovať Lúčnica!

0
24
views

Skladačku siedmich festivalových dní dopĺňa výnimočný premiérový projekt Folklor Symphony, ktorý bude zároveň otváracím koncertom Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2013.

Viva Musica! festival už deviaty rok ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby, jazzu a world music formou príťažlivou pre všetkých pod holým nebom, uprostred letného bratislavského Starého mesta. Posledný júnový týždeň sa budú mestom niesť aj tóny slovenskej ľudovej hudby spestrené dynamickým a poetickým tancom umeleckého súboru Lúčnica.

Koncert realizovaný v spolupráci s umeleckým súborom Lúčnica pri príležitosti 65. výročia jeho založenia sa bude konať 27. júna na Západnej terase Bratislavského hradu. Koncert je poctou dvom významným predstaviteľom slovenskej hudby – hudobným skladateľom Tiborovi Andrašovanovi (1917–2001) a Svetozárovi Stračinovi (1940–1996). Obaja sa do hudobných dejín zapísali ako autori orchestrálnych diel, filmovej a scénickej hudby – spomeňme napr. Andrašovanovu hudbu k filmom Jánošík I. (1962) a Jánošík II. (1963) či Stračinovu partitúru k legendárnemu Pachovi, hybskému zbojníkovi (1975); no najmä symfonickými úpravami slovenského folklóru. Prierez ich tvorbou zaznie v podaní Symfonického orchestra Viva Musica!speváckeho zboru Lúčnica pod taktovkou dirigenta Slovenského národného divadla, Martina Leginusa. Súčasťou tejto hudobnej pocty budú aj tanečné čísla v podaní Lúčnice, ktorá svojím umením, majstrovstvom, krásou a temperamentom už 65 rokov aktívne reprezentuje slovenskú kultúru nielen doma, ale aj v zahraničí.

Lucnica_foto P. Brenkus_Horehronci 02

Účinkujúci:
Umelecký súbor Lúčnica
Spevácky zbor Lúčnica
Symfonický orchester Viva Musica!
Martin Leginus – dirigent

Hudobné ukážky:
Stračina: Pacho, hybský zbojník – http://www.youtube.com/watch?v=BWyAR4Gk0_Q
Stračina: Pri ľane – https://www.youtube.com/watch?v=8vSrYMTARYA
Andrašovan: Jánošík 2 – http://www.youtube.com/watch?v=SddRmPmk3ng
Andrašovan / Nosáľ: Na detvianskych lazoch – http://www.youtube.com/watch?v=IgEqfJagEQo