Koncerty

Na začátku roku 2020 odstartuje první WELCOME TOUR!

Součástí hudebního festivalu Hradecký slunovrat, jehož v pořadí sedmý ročník se uskuteční na zámku v Hradci nad Moravicí ve dnech 26-28.6. 2020, je od samotných počátků také „Welcome scéna“. Tato jedna z celkem 3 hudebních scén festivalu (dřive nazvaná „open scéna“) dává příležitost méně známým, avšak velmi zajímavým kapelám, svou kvalitou v mnohém srovnatelným s hlavními festivalovými hvězdami. Na přelomu ledna a února se hned 7 vybraných kapel právě z „Welcome scény“ Hradeckého slunovratu společně představí v rámci premiérové „Welcome tour“.

Série celkem 4 koncertů ve 4 různých hudebních klubech v ČR bude zahájena 23.ledna koncertem v opavskému klubu „Evžen Jazz Café“ za účasti kapel Café Industrial a Lód 9 z polských Katowic, která zahraje v České republice vůbec poprvé! Oba spoluhráči z kapely Lód 9, Maciej Klich a Michał Zdrzałek, však společně vystoupili na Welcome scéně jakožto členové kapely Ciśnienie, která si i díky mnoha nadšeným ohlasům návštěvníků vysloužila od organizátorů festivalu opětovnou pozvánku k účinkování, tentokrát již na hlavní scéně Hradeckého slunovratu 2020. Po opavském zahájení má „Welcome tour“ naplánovány ještě další 3 zastávky, a to 29.1. v Olomouci (Bluesbar GARCH), 31.1. v Praze (KC Kaštan – Scéna Unijazzu) a 5.2. v Brně (Stará Pekárna Hudební Kavárna).

Jedním z hlavních znaků „Welcome scény“ je prolínání se různých hudebních žánrů na jednom pódiu, a to za účasti jak českých tak i zahraničních kapel. Ne jinak tomu bude i v případě koncertů „Welcome tour“. V olomouckém klubu Bluesbar Garch se společně představí domácí indie-folk rocková kapela Hope Astronaut a TEVE, elektro-folk projekt brněnského hudebníka Antonína Koutného, který byl k účinkování na Welcome scéně v loňském roce vybrán jako tip jednoho z mediálních partnerů scény, serveru frontman.cz. Pro změnu „tipem rádia Proglas“ byla zvolena kapela Bizarre Band, která vystoupí dokonce v rámci 3-koncertu v pražském klubu KC Kaštan.

Společně s Bizarre Bandem pohybujícím se žánrově mezi folkem, šansonem i swingem v Praze zahrají opětovně polští Lód 9 „bláznivě“ kombinující zvuky houslí, klavíru a lesního rohu s moderní elektronikou a ostravští „Café Industrial“.  Byla to právě kapela Café Industrial, kterou v reakci na její koncert na Hradeckém slunovratu označil Milan Bátor pro deník Ostravan jako „jednu z nejlepších koncertních kapel u nás, která ve třech lidech dokáže udělat až neuvěřitelně transparentní i hutný zvuk opřený o magické texty a zpěv“.

Závěrečný koncert celého turné obstarají kapely TEVE, Hmlisto a Evolet společným koncertem v klubu Stará Pekárna v Brně. Slovenská kapela Hmlisto je rodinné duo ze samoty v pohoří Vtáčnik hrající převážně písně z vlastní tvorby s prvky world music, folk a post rocku. Stejně tak Evolet, vlastním jménem Eva Jurčáková, je slovenskou písničkářkou, jejíž tvorba je typická intimními a silnými texty. V roce 2019 vydala Evolet své debutové album, písně z něj představí spolu se svou kapelou v rámci brněnského koncertu.

Vstupenky na koncerty v Praze a v Brně jsou dostupné k zakoupení online na web stránkách pořádajících klubů, v případě koncertů v Opavě a v Olomouci je stanoveno „dobrovolné“ vstupné. Začátky všech koncertů jsou v 19h.

„Na Welcome scéně Hradeckého slunovratu se každoročně potkávají skvělé kapely, které si rozhodně zaslouží větší pozornost hudebních fanoušků, ale také publicistů a dramaturgů. Snažíme se hlavně o to, aby se o jejich tvorbě dozvědělo více lidí. Věřím, že „welcome tour“ k tomuto opět může více pomoci, podobně jako propagace kapel prostřednictvím mediálních partnerů „Welcome scény“ či v loňském roce premiérově vydaná CD kompilace písní všech účinkujících kapel na Welcome scéně. (pozn. CD „Welcome scéna Hradecký slunovrat 2019“ je volně dostupné k poslechu i na stažení na těchto odkazech: CD ke stažení: https://bit.ly/2p8cNqi, odkaz na spotify.

Na všechny koncerty Welcome tour Vás za organizátory festivalu Hradecký slunovrat srdečně zvu!“ říká jeden z organizátorů a dramaturg Welcome scény, Ondřej Oborný.

To Top