Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Najznámejší gitaristi a ich nástroje

Odkedy Chuck Berry v päťdesiatych rokoch začal používať na svojej gitare bluesový zvuk, elektrická gitara sa stala dušou rokenrolu. Gitara zapojená do zosilňovača bola pre dospelých len hluk, pre deti po celom svete to však bol zvuk rebélie. Keď Jimi Hendrix podpálil svojho Stratocastera na popovom festivale v Monterey, vysvetlil to ako milostný akt: „Musíš obetovať to, čo máš rád, ja milujem svoju gitaru.“ Veľkí gitaristi sveta milujú svoje vlastné nástroje. Napríklad Stevie Ray Vaughan zašiel tak ďaleko, že svoj obľúbený strunový nástroj nazval „Moja prvá manželka“. Prinášame vám rebríček 10 neobvyklých ikonických gitár, ktoré sa stali symbolmi hudobníkmi.

Cloudová gitara – Prince

Princova na mieru vyrobená gitara Cloud, bola navrhnutá v Minneapolise. Je produktom spoločnosti Schecter, nezávislého výrobcu gitár v Kalifornii. Aj keď Prince začiatkom 90. rokov prešiel na gitaru Symbol, Cloud zostal ochrannou známkou.

Reklama

Dvojhrdelný Gibson EDS-1275 – Jimmy Page

Nezabudnuteľná gitara, ktorá urobila album „Stairway to Heaven“ skutočne epickým, je Gibson s dvojitým hrdlom Jimmyho Page. Dvanásť-strunová gitara v hornej časti a šesť-strunová gitara v spodnej časti zrodila veľa imitátorov, vďaka čomu bol počet gitaristov, ktorí na nej hrali, veľmi vysoký.

Basgitara Höfner v tvare huslí – Paul McCartney

Reklama

Nemôžeme zabudnúť ani na túto basovú gitaru, ktorá bola vtedy obrovskou senzáciou. McCartney prišiel prvýkrát s basgitarou v tvare huslí, ktorá neskôr urobila jeho javiskový obraz dominantným.

Biely Explorer – James Hetfield

Aj keď spoločnosť Metallica v svojich začiatkoch používala gitary typu Flying V, James Hetfield prešiel na gitary v tvare Explorer od konca 80. rokov. V rámci toho pre model vznikol Gibson Explorer z roku 1985 s legendárnym titulkom „EET FUK“.

Reklama

Obrátený pravák Strato – Jimi Hendrix

Napriek Hendrixovej ľavačke sa začal učiť na gitare pre pravákov. Pravotočivý Fender Stratocaster obrátil hore nohami a urobil z neho gitaru pre ľaváka.

Gitara v tvare cigaretovej krabičky – Bo Diddley

Reklama

Nástroj hudobníka Bo Diddleya, ktorý mal veľký vplyv na rané bluesové a rokenrolové žánre. Ako začínajúci pouličný muzikant si pre nedostatok peňazí vyrobil vlastné gitary. Vytvoril tiež vlastnú štvorcovú gitaru, ktorá sa neskôr stala jeho ochrannou známkou a stal sa tak otcom tohto druhu technickej inovácie.

Jag-Stang – Kurt Cobain

Frontman Nirvany Kurt Cobain navrhol svoju vlastnoručne vyrobenú gitaru spojením vzorov tvarov Fender Jaguar a Fender Mustang spolu s kresbou výsledného vzoru. Fender gitary tohto tvaru vyrobil Fender až po Kurtovej smrti. Prototyp gitary Kurta Cobaina nakoniec skončil u gitaristu Petera Bucka z R.E.M.

Reklama

Gitara s krkom doľava-doprava – Michael Angelo Batio

Batio je známy predovšetkým vďaka gitarovej virtuozite. Jeho vlastným „vynálezom“ je gitara s dvojitým hrdlom, ktorá využíva schopnosti hry na gitare pre pravákov aj ľavákov. Na svojich koncertoch ju používa často, ale v štúdiu nikdy. Na jeho želanie bola vyvinutá a vyrobená aj štvorhrdlá ‚quad‘ gitara, ktorá má rovnakú formu ako dvojitá, iba je otočená vodorovne zrkadlovo, takže sa rozširuje dole o dva krky.

Axe Bass – Gene Simmons

Reklama

Zďaleka najlepší vzhľad má basová gitara, na ktorú hrá Gene Simmons. Počas svojej kariéry trval na basovej gitare v tvare sekery, ktorú navrhol Steve Carr.

Rotačné gitary pokryté vlnou – ZZ Top

Znie to dosť hlúpo, ale existuje. ZZ Top zvyčajne používali Gibson Explorers, ale nastal čas, aby sa im do rúk dostal niečo zvláštne. Na videoklip k svojej hudbe ‘Legs’ použili gitary pokryté takou ovčou vlnou, ktoré sa uvádzali aj na koncertoch. Navyše sa môžu pomocou remienka dokonca otáčať o 360 stupňov.

Reklama

Autorka: Tímea Vaňová

Reklama
Reklama www.bedy.sk
Reklama

Prečítajte si tiež:

Zaujímavosti

Pred pár rokmi sa jeho video na internete stalo virálnym. Reč je o hudobníkovi, ktorá sa volá Bob Wood a keď ako 80-ročný v...

Zaujímavosti

Duo Veronika SAX  & Valeri  sa venuje hlavne elektronickej hudbe, ktorú spája so živými nástrojmi. Pomocou zvukových efektov dotvárajú skladbám jej atmosféru.  Popri vlastnej tvorbe na ktorej...

Zaujímavosti

Hráte na gitaru a potrebujete inšpiráciu? Pripravili sme pre Vás zoznam obľúbených gitarových YouTube kanálov, ktoré Vám prezradia všetko o gitarách, gitarových sólach a...

Zaujímavosti

Niekedy sa stane, že do hudobním príde výnimočný muzikant, ktorým to všetkým prítomným ukáže! Málokedy sa však stane, že do hudobnín príde 80 ročný...