Hľadáte niečo konkrétne?

Kapely

Návrat kapely Ankramu v podobe nového albumu!

Vzájomné porozumenie a priateľstvo muzikantov z rozmanitých hudobných projektov – tak by sa dala opísať slovenská formácia Ankramu. Aktuálne kapela nadväzuje na svoju hudobne i textovo vyzretú tvorbu novým albumom Si teraz skôr ako zem, ktorý vydali pod hlavičkou vlastného vydavateľstva Rieka.

Kapela Ankramu vznikla ako zoskupenie členov formovaných konzervatóriom s chuťou tvoriť. Počas niekoľkých rokov kapela obmenila zostavu a v roku 2015 vydala rovnomenný debutový album. Následovalo česko-slovenské turné, po ktorom však existenciu kapely zabrzdila zaneprázdnenosť členov kapely inými – rodinnými i hudobnými projektami.

Na čerstvo vydanej novinke Si teraz skôr ako zem kapela pokračuje v tvorbe vyznačujúcej sa autentickosťou, ktorá spočíva vo vplyvoch ukotvených v tomto čase a priestore. Silný text a skladbu, ktoré do projektu prináša spevák a líder Michal Kramár, dopĺňa kapela aktívne podieľajúca sa na ďalších nápadoch a smerovaní. Vo výsledku sú všetky zložky kapely rovnocenné a vytvárajú komplexný celok ponúkajúci ponorenie sa do živej atmosféry, ktorú hudba Ankramu prináša. 

Reklama

Formáciu aktuálne tvoria spevák Michal Kramár, bubeník Jozef Krupa (Stroon, Škíry&Spoje), basgitarista Lukáš Mutňanský (Katarzia, Fallgrapp) a gitarista Michal Matejka (Cluster ensemble, Pražský improvizační orchestr). Po hosťovaní na debutovom albume štvoricu doplnil klavirista Vojtěch Procházka (Vertigo, Bansal Band). O dychy sa na novom albume postarali vynikajúci muzikanti pôsobiaci v Prahe Marcel Bárta (saxofón), Jan Jirucha (trombón) a Oskar Török (trúbka).

Album Si teraz skôr ako zem bol nahrávaný zhruba rok v rôznych vlnách intenzity a odstupov. Kapela si už pri prvom albume uvedomila, ako by si tento proces predstavovala, a to nahrávať vo svojom priestore a nie pod tlakom konkrétneho termínu a krátkeho času. To vyústilo do nákupu zariadenia a založenia vlastného abstraktného štúdia a vydavateľstva bez konkrétnej lokácie s názvom Rieka. Hosťujúce dychy nahrávali v pražskom štúdiu Jámor s Ondřejem Ježkem, postprodukcia a mix prebehli v Štúdiu J s Milanom Tökölym. Výsledkom je atmosféra, feeling a kvalita zvuku, s ktorou sú sami spokojní a stotožnení. Toto CDčko potrebujete, aj keď nemáte prehrávač, pretože je veľmi pekné,” odkazuje spevák Michal Kramár.

Reklama

Návrat plánuje kapela nie len v podobe albumu ale i živých koncertov. Novinku pokrstia 15.decembra 2018 v .klube pod lampou v Bratislave.

Reklama www.bedy.sk
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Novinky zo sveta hudby

Americká speváčka, ktorá si hovorí Lana Del Rey, vydala už tento rok v marci kritikmi ospevovaný album s názvom Chemtrails over the Country Club.  V októbri pridá tridsaťšesťročná...

Novinky zo sveta hudby

Kapela Horkýže Slíže oznámila na 14.9.2021 vydanie nového albumu Alibaba a 40 krátkych songov 2. Okrem krstu, ktorý sa bude konať v Music a...

Kapely

Žilinská kapela landless 10. septembra 2021 vydala svoj prvý album, ktorý nesie názov „Mirrors“. Na albume sa nachádza 9 piesní, pričom kapela počas prebiehajúceho...

Kapely

Nový album kapely Horkýže Slíže Alibaba a 40 krátkych songov 2 sa oficiálne poleje alkoholom 14. septembra v známom nitrianskom hudobnom klube Music a...