Správy

Nenechajme SKApať kultúru v malých mestách!

Vďaka môjmu bádaniu po kultúrnom vyžití v blízkom aj širšom okolí som natrafila na zaujímavú informáciu na stránke vranovského Mestského domu kultúry. Pódium, ktoré pred strediskom postavili aj kvôli nultému ročníku Vranov festu, bude počas leta opäť využité na hudobné akcie v rámci slovensko-poľskej spolupráce trvajúcej v rokoch 2007 – 2013 a Vranovčania tak majú možnosť objaviť kvalitné zoskupenia od našich severných susedov.

V nedeľu 29.7.2012 sa mal Vranov rozozvučať írskymi melódiami folk-rockovej kapely Trotty. Poľský „írsky folk-rock“ vo mne vzbudil značný záujem, takže som si do diára zaznamenala: „Určite sa ísť pozrieť!“

Približne o trištvrte na sedem sme už našli po pódiu pobehovať a zvučiť ôsmych sympatických Poliakov, ale akosi mi nástroje a zvukovka nesedela nijako írsky ani folk-rockovo. A keď sa poniektorí chlapíci dovalili na pódium prezlečení a s čiernobielymi kockovanými kravatami, už som tušila, koľká bije. A veruže tak. Nebude folk-rock, bude SKA! Nevadí. Moje uši sú naklonené mnohým žánrom, len nech sú odohrané kvalitne. A toto veruže bolo.

Chlapci z Rzeszowa z kapely THE BALANGERS zahrievali mikrofóny aj svoje hudobné nástroje bezmála dve hodiny. Na to, že to Vranovčania mali zadarmo ako letné kultúrne vyžitie, bolo ich žalostne málo. Obsadili lavičky, ktoré lemujú priestor pred kultúrakom a vzácne sa tam vyskytlo aj pár postávajúcich skupiniek. Už mi to začínalo byť fakt ľúto, že takto dobrý koncert má tak poskromne divákov a takú malú odozvu, keď jeden z „lavičkovo-prísediacich“ stratil zábrany a zvalil kovové zábrany pri nadšenom fotografovaní kapely. Po tomto rinčiacom akte sa okrem neho našlo ešte pár odvážlivcov, ktorí si zakrepčili priamo pod pódiom. Aj napriek slabšej účasti to vo mne zanechalo tichú radosť, že dobrú hudbu takto ocenili 3 generácie – mladí teenegeri, stredná veková skupina aj radostne krepčiaca babka.
Kapela The Balangers mala vo svojom repertoári aj pesničku „A Message To You Rudy“. Na záver mám aj ja jednu MESSAGE: Vranovčania, a nielen Vy, ale všetci, ktorí máte počas leta možnosť zadarmo spoznať kapelu, o ktorej ste možno ani v živote nepočuli, využite to.
Je pravdepodobné, že budete príjemne prekvapení a takto strávený čas bude istotne plnohodnotnejšie využitý, ako pozeranie správ v telke. Aj tak sa tam nič príjemné nedozviete. A hudba, HUDBA VŽDY POTEŠÍ VAŠU DUŠU.

viac o kapele The Balangers sa dozviete tu: http://thebalangers.art.pl/
viac o kultúrnych akciách vo Vranove nad Topľou sa dozviete tu: http://www.kulturavranov.sk/

To Top