Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Nenechajte si ujsť výstavu pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie v Novej Cvernovke

Kultúrne a kreatívne centrum Nová Cvernovka minulý týždeň sprístupnilo výstavu s názvom Železo zamat nožnice: Ako padala totalita,  ktorú pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravilo občianske združenie Post Bellum v spolupráci s Nadáciou Cvernovka.

Prostredníctvom výstavy si môžu návštevníci urobiť komplexný prehľad o vzniku, vývoji a páde železnej opony s dôrazom na dekonštrukciu režimu v Československu, Poľsku a Rumunsku. S programom k výročiu revolúcie bude Nová Cvernovka pokračovať aj prostredníctvom koncertu Velvet, ktorý vznikol spojením novej tvorby skladateľov Matúša Jakabčica, Erika Rothensteina a Vladislava Šarišského.

Velvet je hudobno-vizuálny projekt, ktorého špeciálne a jediné uvedenie prebehne 15.novembra v sále Novej Cvernovky. Vytvorené dielo tvoria jednotlivé kompozície skladateľov, ktoré vznikli ako reflexia na 30.výročie Nežnej revolúcie. Skupina ansámbel SO36 uvedie skladby v spojení s tematickou autorskou vizuálnou projekciou. Zámerom je pripomenúť si túto významnú udalosť našich novodobých dejín a umelecky reflektovať toto okrúhle výročie prostredníctvom tvorby troch významných slovenských skladateľov. 

Reklama
One Day Jazz Festival odštartuje už čoskoro v Košiciach a Bratislave

Umeleckým vedúcim projektu je barytónový saxofonista, skladateľ, aranžér a pedagóg Erik Rothenstein. Venuje sa jazzovej a klasickej hudbe. Vedie svoju vlastnú skupinu Erik Rothenstein band, s ktorou nahral štyri albumy a vystupoval v Európe i Južnej Amerike. Jeho vytvorená kompozícia nesie názov Nežná revolta, vyjadruje autorovu reflexiu k minulosti aj súčasnosti: “Tento rok sa „bolehlav“ vrátil, zistli sme kde to vlastne žijeme. Tiene nikdy neodišli. Tak ako pred Novembrom bolo v Bratislave nahlas pomenované to, čo sa držalo pod pokrývkou, tak to treba nahlas vysloviť i dnes. Aj prostredníctvom hudby.”

Matúš Jakabčic je skladateľ, aranžér, gitarista, ktorý v súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Janáčkovej akademií múzických umení v Brne a je riaditeľom Hudobného fondu. “Možnosť zúčastniť sa tohto projektu ma prirodzene priviedla k zamysleniu sa nad tým, ako sa náš život za ostatné roky zmenil. Samozrejme, ako každá veľká zmena, aj táto priniesla pozitíva aj negatíva.”

Vladislav Šarišský sa venuje klasickej komornej, symfonickej, rockovej, jazz-rockovej skladbe aj tvorbe hudby pre film či divadlo. Jeho kompozícia k projektu má názov Formálna rozluka pre okteto a pingpongistu. “K rozluke tak ako z hľadiska formy tak i štýlu nedochádza iba vo vzťahu pingpongovej loptičky a klavíra, ale najmä v rovine ochoty všetkých zúčastnených ostať zúčastnenými do konca za peniaze.”

Reklama
Olivia Rodrigo vydáva dlho očakávaný album SOUR

Projekt Velvet z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a Slovenský ochranný zväz autorský SOZA.

FB event: https://www.facebook.com/events/2503502833248343/

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Správy

13. ročník One Day Jazz Festivalu otvorí pre návštevníkov svoje brány už koncom júna. Počas pandémie sa jeho priority nemenia, no niektoré sa dostávajú...

Koncerty

Po dlhých mesiacoch čakania si, zdá sa, opäť užijeme hudbu tak, ako ju máme najradšej – naživo. Bratislavské koncertné leto odštartuje séria vystúpení slovenských...

Kapely

Legendárna bigbítová skupina The BUTTONS vydáva nový album. CD The  BUTTONS & Friends vznikalo 10 rokov a kapela si na neho pozvala hviezdnych hostí. Na...

Koncerty

„Všetky skladby sveta“ – to je názov dynamickej novinky od kultovej kapely INEKAFE! Vratko Rohoň a spol v nej opisujú ako, kedy a za akých okolností vznikajú...