Trenčianska hygiena na poslednú chvíľu zrušila festival Punkáči deťom

Obľúbený benefičný festival Punkáči deťom je zrušený. Dôvodom sú nové obmedzenia, ktoré vstupujú do platnosti 20.8. 2020 na území Trenčianskeho kraja. Od tohto dátumu majú byť zakázané podujatia s kapacitou nad 500 návštevníkov, rovnako má byť zakázané podávať jedlá či nápoje.

Zoznam opatrení sa objavil na Facebooku Trenčianskeho samosprávneho kraja. Tento krok zo strany štátnej správy môže byť pre festival Punkáči deťom likvidačný. Benefičný festival sa mal konať v termíne 27. až 29. augusta 2020 na letisku v Trenčíne.

„Informácia o novom nariadení nás zasiahla v čase, keď sme mali u dodávateľov naložené prvé kamióny s technikou. Prišlo to z ničoho nič, bez varovania. Na festival to môže mať fatálne následky, keďže už v tomto momente máme náklady niekoľko desiatok tisíc eur.“: tvrdí organizátor festivalu Andrej Siget.

Punkáči Deťom je komunitný festival s dlhoročnou tradíciou, tento rok sa mal konať jubilejný desiaty ročník. Organizátori pre návštevníkov pripravili naozaj rozmanitý program. Okrem koncertov sa mohli tešiť i na prednášky, stand-up či premietanie filmov. Hlavnou myšlienkou festivalu je benefícia na podporu deťom v núdzi v podobe výťažku zo vstupného.

„V tlači sme zahliadli správu o tom, že sa majú sprísňovať opatrenia v trenčianskom kraji. Následne župa opublikovala status na facebooku. Nedočkali sme sa však žiadneho oficiálneho vyhlásenia. Celý deň sme sa snažili dovolať na Regionálny úrad verejného zdravotníctva; iba ráno sa nám podarilo telefonicky spojiť so zástupkyňou hlavnej regionálnej hygieničky, ktorá nám oznámila, že pravidlá sa ešte len spisujú a uverejnené majú byť poobede. V poobedných hodinách sa nám už s úradom spojiť nepodarilo a ani oficiálne vyjadrenie nebolo doteraz zverejnené. Keď sme telefonicky oslovili pani zástupkyňu v utorok večer po medializovaní týchto skutočností, tak nám povedala, že nám nevie pomôcť, lebo dané skutočnosti počuje od nás prvýkrát. Takto funguje štátna správa na Slovensku – časť úradníkov si niečo zmyslí, potichúčku to schváli, o deň neskôr to vstúpi do platnosti a nikde žiadne oficiálne vyhlásenie. Riadime sa len nejakými statusmi na facebooku. Je to úplne absurdné a nefér. Okrem toho sa nám každým dňom navyšujú finančné škody.“ hovorí na záver organizátor festivalu Andrej Siget.

Festival prostredníctvom svojej stránky prosí svojich fanúšikov o trpezlivosť a solidaritu. Festivalu môžete pomôcť tak, že si vstupenky necháte preniesť do ďalšieho ročníka. Vďaka tomuto kroku by sa mohlo podariť uhradiť aspoň časť nákladov. Organizátori sa snažia urobiť všetko pre to, aby festival prežil tento nešťastný zásah a mohol sa konať i v roku 2021.

To Top