Správy

Nová uspávanka v podaní bábok a talentovanej detskej herečky

Hľadáte pre svoje deti slovenskú uspávanku, ktorá má rozprávkovú atmosféru? Jednu prináša spevácka dvojica Hanička a Murko. Sú to bábky – farebné, priateľské a mäkučké a vašim deťom sa budú istotne páčiť! A do duetu si prizvali Adelku.

Uspávanku “Do postieľky” zložil Martin Zimanyi a text k nej napísala jeho manželka Lucia. Na jeseň 2017 vydali CD Pesničky pre škôlkarov, na ktorom nájdeme aj dve uspávanky. Uspávanka “Do postieľky” je ich autorská, druhá uspávanka – Žmurká, žmurká hviezdička – je cover verziou svetoznámej uspávanky Twinkle, twinkle little star. Ako sa uvádza v článku Twinkle twinkle little rip-off publikovanom 14.11.2011 v The Telegraph, jej melódia oslovila aj Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý na jej motívy skomponoval sériu 12 improvizácií.

“Uspávanka patrí do detstva každého dieťaťa”, hovorí Martin, ktorý okrem skladania piesní pre Haničku a Murka, hrá aj na basgitaru v Slobodnej Európe a venuje sa tiež tvorbe pre televíziu. “Aj my sa pri skladaní pesničiek inšpirujeme hlavne našou 3-ročnou dcérou Hankou.”

Uspávanka “Do postieľky” je duetom bábky Haničky, ktorej svoj hlas prepožičala 15-ročná Simona Bartosová, a 11-ročnej Adelky Heftyovej, talentovanej detskej herečky a speváčky.  “Adelka naspievala logopedické pesničky, ktoré som zložil spoločne s Petrom “Ďuďom” Dudákom pre televíziu RIK”, hovorí Martin. “Jej krásny, melancholický hlas nás s Luciou očaril a hneď sme si ju vedeli predstaviť v našej uspávanke. A mali sme pravdu, jej spev znie až rozprávkovo”, hodnotí spoluprácu s Adelkou.

„Dcéra má hudbu rada, od škôlky chodí na klavír a je veľmi muzikálna. Učiteľ hry na klavír je na Adelku síce náročný, ale aj veľmi pyšný, každý rok chodia na súťaže. K spevu sa dostala tak trochu náhodou – pri nahrávaní úvodnej zvučky k úspešnému rodinnému seriálu Prázdniny, kde hrá malú Anežku. Následne strávila s Martinom a Ďuďom pár letných dní v štúdiu pri projekte logopedickej relácie Rapotáčik, postupne naspievala desať pesničiek pre deti. Spoluprácu s nimi si veľmi užívala, necítila trému ani únavu. Odvtedy sa v nej akoby naštartovala láska k spevu, začala chodiť na hodiny k hlasovej pedagogičke a nepospevuje si len vtedy, keď spí“, zhodnotila spoluprácu Adelkina mama.

„Rada si spievam aj vonku, keď venčím svojho psa, ale uznám, že to je už trochu smiešne. Ale nemôžem si pomôcť, robí mi to dobrú náladu,“ odpovedá Adelka na otázku, kedy si najradšej spieva.

“Keď si ju Martin s Luciou vybrali k spolupráci na svojom CD Pesničky pre škôlkarov, Adelka bola hrdá a nadšene súhlasila. Jej hlas je tak zvláštne zastretý a vie byť plný emócií. Uspávanka je pre ňu krásna voľba,“ myslí si Adelkina mama. „Nahrávanie uspávanky a tiež videoklipu sa mi veľmi páčilo. Hanička a Murko sú zlatunké postavy a som rada, že som si s nimi mohla zaspievať. Dúfam, že sa ich pesničky budú deťom páčiť,“ uzatvára Adelka.

Do vizuálu celého projektu Hanička a Murko prizvali Lucia s Martinom profesionálov. Bábky – mapetky – navrhol a vyrobil známy výtvarník a scénograf von Dubravay, ktorý pracoval na projektoch pre rôzne bábkové divadlá, Slovenské národné divadlo, ale aj na projektoch v zahraničí. Od roku 2004 je tiež umeleckým riaditeľom Dezorzovho Lútkového Divadla v Bratislave. Vyučuje tiež na katedre bábkoherectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (VŠMÚ).

Vedenie mapetiek zverili Martin a Lucia tiež do rúk profesionálov. “Všetci sú absolventmi bábkoherectva na VŠMÚ v Bratislave”, hovorí Lucia. “Mapetke Haničke prepožičala svoj temperament Natália Kajzerová, s mapetkou Murkom pracuje od začiatku Igor Švaňa, neskôr sa k nemu pridal Michal Zeman. Zaujímavosťou je, že všetci traja boli pri štúdiu bábkoherectva spolužiakmi”, smeje sa Lucia.

Na novom CD je 16 pesničiek a okrem Adelky na ňom hosťujú aj ďalšie známe tváre: herci Danica Jurčová, Michal Hudák a spevák Lasky. V jendom z videoklipov si s Haničkou zaspievala aj Adriana Pešinová známa ako Paci zo speváckej dvojice Paci Pac.

“V súčasnosti aktívne pracujeme na točení klipov na naš DVD. Čaká nás tiež niekoľko koncertov v Bratislave, tak veríme, že sa deťom zapáčia nielen naše videá, ale aj živé vystúpenia”, dodáva Martin.

Ak si zo svojho detstva pamätáte Matelka, Pa a Pi, Macka Uška, či iné bábky, oceníte, že ani vaše deti nemusia byť o takúto “klasiku” ochudobnené. Aj ony si z detstva môžu odniesť pekné spomienky na rozprávkových detských hrdinov. A možno Hanička a Muro vrátia do detstva aj vás!

Pesničky aj videá je možné nájsť na YouTube kanáli Mačky strakatej alebo na stránke www.mackastrakata.sk

To Top