Nový album kapely No Brake je poriadna explózia!

0
152
views

Indie-rockové trio z východného Slovenska No Brake vydáva po štyroch rokoch svoj druhý album. Tým prvým bol v roku 2013 Hands Indie Air, ktorý obsahoval aj pomerne úspešný singel New Hope. Nový album, ktorý bol nedávno pokrstený dostal názov Noise Blast. 

Členovia kapely – Euro, Maťo a Lukáš s úsmevom povedali, že sa im názov zapáčil aj preto, že Noise Blast má rovnaké iniciály ako No Brake a navyše dosť vystihuje ich živé vystúpenia. Krst albumu sa uskutočnil v prešovskom Wave Klube v piatok 21.4.2017. Hosťom bola nitrianska alternatívna kapela Fresh Out Of The Bus, ktorá otvorila večer a prispela k výbornej atmosfére. Potom nasledovali oslávenci No Brake, ktorí odpálili energickú show a nezostali nič dlžní názvu svojho nového albumu. Frontman kapely Juraj (Euro) Beňačka o albume povedal: „Na tomto našom druhom albume sú už aj trošku vážnejšie skladby, ktoré majú aj zložitejšie aranžmány. Veríme, že je album zase o niečo lepší a posunuli sme sa ďalej.” Krstným otcom albumu sa stal kamarát kapely Daniel Jenčo, ktorý pôsobil v kapele Noble Apocalypse (spolu s terajším bubeníkom No Brake Lukášom) a v súčasnosti pracuje na novom projekte – White Room. Na koncerte zaznel mix skladieb z oboch albumov, a niektoré skladby mali naživo premiéru.

Z nových skladieb kapela zverejnila video k skladbe Moneypulation, ktorej názov je slovnou hračkou (money + manipulation) vyjadrujúcou ovládanie celého sveta peniazmi.

Album Noise Blast obsahuje 11 skladieb. Otvára ho zatiaľ najúspešnejší singel kapely Free Your Mind z roku 2015, ktorý sa objavil vo viacerých slovenských aj zahraničných rádiách a klip na YouTube dosiahol už takmer 120 000 videní. Potom nasleduje nová tvorba kapely, kde sa prelínajú indie rockové vypaľovačky (Closet Skeleton, Girls´ Needs, Love Song For No One) s viac alterantívnymi skladbami (Moneypulation, Fear Of Sex, Sugarcandy Mountain), alebo aj kľudnejšia skladba Flashback. Bubeník Lukáš, ktorý hráva s kapelou od minulého roka vraví: „Pre mňa to bol prvý album, ktorý som s No Brake nahrával a naozaj som si užil celý ten proces od riešenia zvuku až po mastering. Je príjemné vedieť, že aj keby som zajtra s hudbou skončil, niečo tu po mne ostane.” Album uzatvára starší singel z roku 2014 Mankind Overboard, ktorý bol tak ako Free Your Mind nahratý už skôr s predošlým bubeníkom Stanleym, a vznikol k nemu aj animovaný videoklip.

„Je to celkom rozmanitý album a obsahuje skladby z rôznych období, ktorými sme prešli za posledné 4 roky, no aj tak to celé do seba nejak zapadá. Niektoré veci sú aj staršie, ako základ skladby Dreaming, ktorý vznikol ešte v roku 2011. Takže sme triedili množstvo hudobých aj textových nápadov. Najčastejšie sa zaoberáme témami každodenného života a spoločenskými problémami, avšak tentokrát som sa inšpiroval aj inde. Napríklad pri skladbe Fear Of Sex scénou z filmu Sophiina voľba, pri Sugarcandy Mountain satirickým dielom Georga Orwella Zvieracia farma, alebo pri Closet Skeleton skladbou Climbing Up The Walls od jednej z mojich najobľúbenejších kapiel Radiohead,” dodáva basgitarista kapely Maťo.

Album sa nahrával aj vďaka víťazstvu v českej súťaži Busker Jam a sponzoringu od Tullamore Dew. „Pôvodne sa malo nahrávať v Prahe, ale najmä kvôli nedostatku času a nákladom na cestu a ubytovanie sme rozhodli, že album nahráme v Starej Ľubovni v známom prostredí  STUDIOMAKY, s ktorým máme dobré skúsenosti. Za tie roky sa už dobre poznáme a vieme čo od seba môžeme očakávať. Preto nahrávanie prebiehalo v uvoľnenej atmosfére a skúšali sme aj rôzne experimenty so zvukom,” prezradil o nahrávaní nového albumu Euro.

Okrem práce na propagácii nového albumu a zbieraní nápadov na nový klip chystá kapela viacero koncertov. Z tých najväčších možno spomenúť UNIPO Fest v Prešove, Bažant Majáles v Banskej Bystrici a predstaví sa tiež na festivaloch Dobrý Festival 2017 a Vúdstok 2017.