Hľadáte niečo konkrétne?

Novinky zo sveta hudby

Nový videoklip Tomáša Klusa ukazuje život v Dome, kde spolu susedia zabudli hovoriť

Súčasné spoločenské dianie inšpirovalo pesničkára Tomáša Klusa k napísaniu novej skladby Chátrám, ktorú v júli vydáva spoločne s výpravným videoklipom!

Text piesne rozpráva o pomyselnom Dome, ktorého obyvatelia spolu čoraz častejšie zabúdajú hovoriť, a ktorý chátra. Klip, v ktorom sa objavia niektoré významné momenty z novodobej českej histórie, vznikol spoluprácou režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a speváka Tomáša Klusa s produkčnou podporou filmovej a televíznej spoločnosti Total Help Art. Nakrúcalo sa v prostredí historickej budovy karlínskej Invalidovne a u hory Říp.

„Pieseň Chátrám vznikla pod dojmom z demonštrácií, ktorých som sa zúčastnil, a z ktorých mám dobrý pocit predovšetkým z toho dôvodu, akí ľudia sa na nich stretávajú. Susedské vzťahy v tom našom Dome nie sú tak zlé, ako sa môže zdať na internete a v internetových diskusiách. Veľa ľudí je ohľaduplných a zaujíma sa o dianie na domových schôdzach, ktoré sú teraz zvolávajú masovo. Keď som z jednej takej dorazil do nášho domova, tak som si sadol v skúšobni a pieseň napísal.

Reklama

Myslím si, že je naozaj potrebné, aby sme sa o náš Dom začali starať nielen tým, že budeme opravovať opadané omietky, ale predovšetkým by sme si mali ujasniť, ako má Dom vyzerať a čo má ľuďom, čo okolo neho chodia, povedať. A otvoriť dialóg vo všetkých jeho poschodiach. Zdá sa mi, že sme ako Česi trošku zabudli na svoju úlohu, ktorú ako Česká republika a ako srdce Európy máme,„: opisuje Tomáš Klus svoju inšpiráciu pri písaní skladby.

Temné zákutia a rozľahlé chodby kultúrne pamiatky Invalidovňa, ktorá sa nachádza v Prahe-Karlíne, upútali v minulosti už niekoľko filmárov a svoju úlohu zohrali aj v novom klipe Tomáša Klusa. Stali sa miestom, ktoré stvárnili symbolický Dom, o ktorom text skladby hovorí. Za každým rohom sa tak v náznaku odohráva nejaký významný moment z novodobej českej histórie. „Chcel som, aby sa obraz Domu, o ktorom sa v texte hovorí, objavil aj v klipe, ale keď s niekým spolupracujem, snažím sa, aby mal čo najviac voľnú ruku. Strašne sa mi páči, že veľa drobných detailov vznikla priamo počas natáčania, a že nie sú na prvý zhliadnutí hneď zrejmé,“: hovorí Tomáš Klus.

Po kliknutí na obrázok si môžete nový singel stiahnuť

A režisér Marek Stifter, ktorý sa ešte pred vznikom videoklipu podieľal na nahranie nové skladby ako zvukový majster, dodáva: „Žijeme v najkrajšej krajine na tejto planéte, preto je škoda, aby sme sa nechali otráviť politikou a médiami. To sme chceli ukázať aj prostredníctvom klipu, že sme šťastný národ, a že zastávka našich predkov na Řípu stála za to.“

Nápadov, ako obrazovú podobu singlu pojať, vraj bolo pôvodne viac, ale spoločnou úvahou režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a Tomáša Klusa vykryštalizovala tá, ktorá sa v klipe objavuje.

Reklama

„Určité realizačné limity nás kreatívne oslobodili od zbytočných úvah a variantov. Vedeli sme, že v Invalidovni môžeme stráviť jeden natáčací deň. Snažili sme sa ho tak využiť naplno – náš príbeh je teda cesta Domom s pointou pod mýtickým Řípem,“: popisuje Marek Štiftera.

Singel chátrajú je k stiahnutiu na digitálnom servise Supraphonline a tiež ďalších streamovacích serveroch ako iTunes, Spotify, Google Play Music či Deezer. Zaujímavosťou nahrávky je, že bola nahraná v tempe 89 BPM – symbolicky k roku 1989 a tohtoročnému 30. výročie nežnej revolúcie.

Reklama

Prečítajte si tiež:

Správy

V stredu 10.11.2021 sa fanúšikovia legendárneho Mekyho Žbirku dozvedeli smutnú správu. Spevák nás vo veku 69 rokov navždy opustil. Zanechal nám po sebe desiatky...

Kapely

Kapela DESMOD a Robo Šimko prichádza s nezvyčajným singlom! Je ňou pieseň „Je to v nás“, ktorú skupina urobila pre nitrianske volejbalistky a dnes si ju už viete...

Zaujímavosti

Slovenskí hudobní producenti Groovestudio vydali koncom minulého roku epický cinematický album Zephyrus, ktorého charakteristickou črtou sú silné témy, brilantná orchestrácia, anjelské zbory a v neposlednom rade...

Novinky zo sveta hudby

Slovenský gitarista, skladateľ a multiinštrumentalista Brian Baják, známy svojou komplexnou technickou hrou na elektrickej gitare, testovaním gitarových aparatúr a vybavenia, štúdiovou produkciou a v neposlednom rade dlhoročnou...

Reklama