Interview

O5 a Radeček i letos zahrají na střechách. Část výtěžku věnují na podporu SOS vesniček

Oblíbená kapela O5 a Radeček už po druhé vyrazí na Turné na střechách. Jedinečná série koncertů pod širým nebem, která vloni sklidila obrovský úspěch, odstartuje v polovině května v Brně a pokračovat bude v sedmi dalších českých městech. Letošní turné s sebou však nese řadu novinek. Kapela se koncerty například rozhodla podpořit neziskovou organizaci SOS dětské vesničky, které věnuje část ze zisku. Čím bude Turné na střechách 2017 zajímavé? Proč se kapela rozhodla podpořit právě děti z SOS vesniček a jak bude spolupráce vypadat? To objasňuje zpěvák Tomáš Polák. 

Jak vznikl nápad koncertovat na střechách domů? Je těžké akci na střeše zorganizovat?

Inspirovaly nás legendární koncerty na střechách kultovních kapel The Beatles a U2. Uspořádat republikové turné po střechách je docela složité, protože většina střech má omezenou nosnost, nemá vhodný povrch nebo nemá zábradlí. Našlo se ale dost odvážných pořadatelů a stejně jako loni i letos budeme hrát na úchvatných místech s úžasnými výhledy dolů na město. Občas je to samozřejmě pořádný adrenalin, například vloni v Jeseníku nás i lidi vozila na střechu vysokozdvižná plošina.

Na co se fanoušci mohou v rámci Turné na střechách 2017 těšit? Připravujete nějaké novinky? 

Koncerty na střechách budov jsme dělali už loni a bylo to super. Všude bylo vyprodáno a atmosféra byla fantastická. Letos to všechno chceme zopakovat, ale na druhou stranu chceme, aby koncerty byly zase trochu jiné. Proto zahrajeme většinou na nových střechách a také program koncertu chystáme jiný. Například posluchače provedeme naší dvacetiletou historií pomocí historek a archivních fotek.

Proč jste se rozhodli podporovat SOS dětské vesničky? Jak bude vaše spolupráce konkrétně vypadat?

Já a můj brácha baskytarista Ondra jsme vyrůstali v rodině, která se starala o děti v pěstounské péči. Dál asi není třeba vysvětlovat… Spolupráce s SOS vesničkami bude vypadat tak, že před některými koncerty navštívíme pěstounské rodiny, na některé koncerty pozveme děti a taky část výtěžku z Turné na střechách věnujeme SOS dětským vesničkám.

Organizace pomáhající opuštěným dětem podporujete již přes 20 let. Je vám tato problematika blízká?

Jak jsem už zmínil, jako malí jsme s bráchou vyrůstali v prostředí, kde se opuštěným dětem pomáhalo a my v tom pokračujeme.

Jak konkrétně tyto organizace podporujete? Pořádáte i akce pro děti? 

S kapelou jsme před dvaceti lety spoluzaložili časopis Zámeček pro děti z dětských domovů, který vychází dodnes. Pro dětské domovy pořádáme koncerty nebo organizujeme víkendové akce.

O kapele O5 a Radeček

Skupina O5 a Radeček z jesenického podhůří je synonymem vkusného českého popu s inteligentními aranžemi. Široká veřejnost zná kapelu díky známým baladám Praha (Jedna holka…), Kristián, Máš mě na svědomí a kapela bodovala také svižným duetem s Klárou Vytiskovou „Zůstaň“. Začátkem roku 2015 zaznamenala velký úspěch píseň VLOUPÁM SE, která kapelu O5 a Radeček vrátila zpátky na vrchol rádiových žebříčků. V roce 2015 vychází kapele výběrové album Best of, které obsahuje šestnáct skladeb ze všech pěti cédéček. V posledních letech kapela tvoří také hudbu k řadě televizních pořadů nebo k reklamním kampaním. O5 a Radeček působí ve stejné sestavě od roku 1994. Od roku 1995 úzce spolupracují s Nadací Terezy Maxové. V roce 1997 založili členové kapely časopis Zámeček pro opuštěné děti v dětských domovech, který vydávají dodnes

 O SOS dětských vesničkách

SOS dětské vesničky jsou jedna z nejvýznamnějších neziskových organizací zabývající se dlouhodobou přímou pomocí ohroženým dětem. S vizí, že každé dítě si zaslouží vyrůstat v bezpečném a láskyplném prostředí rodiny, poskytují širokou škálu služeb a zázemí pěstounským rodinám, preventivní, okamžitou a následnou péči ohroženým dětem i mladým dospělým. Podpořit SOS dětské vesničky a pomoci tak dětem v nouzi je možné příspěvkem do veřejné sbírky účtu: 211 757 409 / 0300 či na www.sos-vesnicky.cz/podporte.

FavoriteLoadingUložiť do obľúbených

Štýlové retro ponožky
To Top