Hľadáte niečo konkrétne?

Koncerty

Obľúbený nitriansky unplugged koncert sa bude vysielať online

Už štyri roky organizuje Tibor Seidl pod záštitou ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitre Unplugged koncert. Tento rok sa koncert po prvý raz uskutočnil v januári v Nájomnej Jednotke 110 v Nitre. Kvôli veľkej obľube a účasti sa koncert už tradične zvykne konať znova na prelome mesiacov apríl – máj.

Situácia vo svete okolo pandémie nového koronavírusu však zapríčinila, že žiaci si už koncert pred živým publikom tento školský rok nezahrajú, a preto sa rozhodli spraviť online koncert na YouTube kanáli.

Myšlienka pôvodného Unplugged koncertu vznikla v roku 2016. Jej autorom je Tibor Seidl, ktorý zároveň na ZUŠ učí hru na elektrickej gitare: „Chcel som, aby si žiaci hru na nástrojoch vyskúšali aj za dverami ZUŠ-ky. Jedna vec je nacvičiť si pesničku a zahrať si ju spolu v triede, no hrať spolu s kapelou a pred živým publikom, je čosi úplne iné.“ prezrádza o zrode idey jej autor.

Reklama
Enviromentálny festival Ekofest sa 19. júna vráti do záhrad Západoslovenského múzea v Trnave!

Žiaci základnej umeleckej školy si každý rok nacvičia okolo 11 známych rockových a popových skladieb, ktoré sú prezlečené do akustického šatu. Na koncerte sa podieľa 10 až 15 žiakov z rozličných hudobných oddelení školy, a tak si divák môže vychutnať zvuky rôznych hudobných nástrojov, akými sú akustická gitara, basgitara, violončelo, husle, flauta, bicie a klavír. Tento rok na koncerte odznejú zaujímavé aranžmány piesní interpretov ako Michael Jackson, Goo Goo Dolls, Billie Elish, Dream Theater.

Online koncert vznikal v domácich podmienkach. Každý žiak nahral svoju časť doma na mobilný telefón a poslal ju učiteľovi Seidlovi, ktorý následne všetky časti spojil a zmixoval. Žiaci potom nahrali na mobily video. Video zostrihal Jakub Chohula. „Dôležité je uvedomiť si, že koncert je reálne nahraný u každého doma, a preto zvuková ani obrazová kvalita nie je štúdiová. Chcel som to také autentické. Celý koncert naberá iný šmrnc, keď zrazu v jednej zo skladieb počuť kričať maminu niektorého zo žiakov, alebo keď niekomu príde správa na mobil. Skrátka rôzne ruchy domácnosti,“ vysvetľuje autor nápadu Tibor Seidl.

Folklórna Bystrica ponúkne pestrý štvordňový program

Žiaci podľa učiteľa takto nadobudnú aj nové skúsenosti, pretože okrem hry na nástroji, musel byť každý do istej miery zároveň producentom a musel sa pokúsiť nahrať svoju časť čo najlepšie ako po hráčskej stránke, tak po tej zvukovej.

Reklama

Výsledkom celého snaženia je zaujímavý koncept, ktorý potvrdzuje šikovnosť a talent mladých hudobníkov a zároveň otvorenosť ZUŠ Jozefa Rosinského pre nové nápady. „Na záver by som sa chcel poďakovať kolegyni Martine Janegovej, ktorá nahrala klavír do skladby od Michaela Jacksona a Martine Uhrínovej, ktorá nahrala violončelo. Ostatní účinkujúci sú žiaci ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitre, ktorá tento rok oslavuje 90 rokov, a preto som rád, že aj napriek veku je stále moderná a vlastne mladá,“ uzatvára Seidl.

Ľudové mladistvá a Floex v júni otvoria bratislavské koncertné leto

Koncert si bude možné pozrieť 8. mája na platforme YouTube. Odkaz na koncert nájdete na FB udalosti.

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Kapely

„Starý Desmod je späť,“ aj takto zneli odozvy publika v Nitre, kde skupina DESMOD & Robo Šimko odohrala svoj prvý verejný koncert v novej zostave, v ktorej spieva Robo Šimko....

Koncerty

Obľúbený spevák, ktorého aj slovenskí fanúšikovia oceňujú pre jeho úprimnosť, autenticitu a skladby, ktoré sa dostávajú pod kožu sa po uvoľnení opatrení predstaví v sobotu...

Kapely

Nitrianska punk-rocková kapela Dr. Zetor v sobotu 26. júna 2021 zlomila svoj vlastný rekord z roku 2016. Zápis do Slovenskej knihy rekordov si vtedy...

Koncerty

Súťažná hudobná prehliadka Rock Me Fest sa po 6 rokoch vrátila na scénu. V sobotu sa v nitrianskom Frankie Rock klube zišlo 6 finalistov a bojovalo o...