Novinky zo sveta hudby

Ocenenie Esprit za najlepší slovenský jazzový album získal gitarista Andreas Varady

Ocenenie Esprit za najlepší slovenský jazzový album získal gitarista Andreas Varady

Slávnostné odovzdávania cien s trojkoncertom nominovaných prebehlo v utorok 30. apríla v Divadle Aréna ako súčasť celosvetovej oslavy Medzinárodného dňa jazzu. Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku 2018 získal gitarista a skladateľ Andreas Varady s albumom The Quest. Cenu verejnosti si prebralo zoskupenie Bratislava Hot Serenaders za album I Like That. 

Počas slávnostného večerapredstavili naživo svoju aktuálnu tvorbu tri z nominovaných zoskupení. Na úvod sa pódia zhostilo zoskupenie Peter Korman Quintet, ktoré prinieslo čerstvú energiu nastupujúcej jazzovej generácie zásluhou originálnych kompozícii z pera lídra, skladateľa a kontrabasistu Petra Kormana.

Zdanlivo nezlučiteľné prvky folklóru, jazzu i klasickej hudby dokáže kapela Ľudové Mladistvá spojiť do jedinečne znejúcej fúzie vďaka autorským skladbám s originálnym rukopisom skladateľa a klaviristu Martina „Majla“ Štefánika.

Lístok na cestovanie časom priniesol divákom v sále medzinárodne cenený orchester Bratislava Hot Serenaders. Kompozície venovanéslávnemu americkému kapelníkovi Jeanovi Goldkettovi preniesli celé Divadlo Aréna do noblesných nálad Zlatej éry jazzu.  

Víťaz Hlavnej ceny ESPRIT odbornej poroty, gitarista a skladateľ Andreas Varady, poďakoval  všetkým divákom Divadla Aréna a fanúšikom jazzu na Slovensku cez svoj video pozdrav. Cenu v podobe sošky kontrabasu z dielne slovenského akademického sochára Juraja Čuteka prebral z rúk Loire Cotler, jazzovej speváčky, pedagogičky a muzikoterapeutky z New Yorku, slovenský saxofonista a člen kapely víťaznej nahrávky Radovan Tariška.

O víťaznom albume sa v superlatívoch vyjadrili viacerí členovia odbornej poroty:

„Album The Quest presvedčí ako najprofesionálnejšia produkcia – skladby, hudobný slovník, interpretácia, improvizácia, zvukový obraz, zostava repertoáru, ale aj obal a booklet.“

Peter Polanský, marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus (Rakúsko)

„Stačilo iba pár taktov, aby človek vedel, že Andreas Varady je výnimočne nadaný jazzový gitarista s výrazným jazzovým cítením a vynikajúcou technikou. Spolu s disciplinovanou rytmikou, na základe výborných aranžmánov a skladieb nahral  CD, ktoré si zaslúži hlavnú cenu.“

Viktor Zappnerjazzový producent a promotér (Tasmánia)

„Zázračné dieťa, ktorého extrémny talent si všimol aj legendárny producent Quincy Jones, dnes už „dieťaťom“ nie je. Dozrel na plnohodnotného muzikanta s originálnym kompozičným rukopisom a s nesmierne bohatou inštrumentálnou kvalitou. Andreas je kozmopolita a prvý jazzový svetoobčan v modernej histórií Slovenska. A vzhľadom na jeho vek a talent je zároveň aj tou najlepšou reprezentáciou našej krajiny v zahraničí.“

Ján Sklenár – redaktor Rádio Devín 

Cenu verejnosti získal album I Like That  zoskupenia Bratislava Hot Serenaders.Nahrávka vzdáva hold americkému jazzovému klaviristovi a kapelníkovi Jeanovi Goldkettovi, ktorý je považovaný za jedného z najlepších kapelníkov jazzu dvadsiatych rokov minulého storočia.

Priamy prenos zo slávnostného večera bol vysielaný v rádiu Devín. Večerom na pódiu sprevádzala moderátorka Katarína Brychtová . 

Slávnostná ceremónia Esprit je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day (UNESCO), ktorá združuje jazzových nadšencov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je spoločne osláviť slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete.

Záštitu nad siedmym ročníkom ankety Esprit a čestné členstvo v medzinárodnej odbornej porote prevzal americký klavirista a skladateľ Kevin Hays. Pätdesiatročný rodák z New Yorku je medzinárodne uznávaný ako jeden z najvýznamnejších jazzových klaviristov svojej generácie. Vo svojom video pozdrave poprial veľa úspechov všetkým slovenským jazzmanom, vyzdvihol kvalitu jazzových nahrávok a s tým spojenú neľahkú úlohu pri rozhodovaní o víťazovi.

Generálnym partnerom podujatia je softvérová spoločnosť  Espirit s r.o. Sošku a grafiku pre ocenenia Esprit so stvárnením kontrabasu vytvoril významný slovenský akademický sochár Juraj Čutek.

Anketa Esprit sa nám prehupla do siedmeho roka a ja musím s radosťou konštatovať, že je stále čo oslavovať a zviditeľňovať. Veľmi rád vidím medzi nominovanými interpretov, ktorí sa kedysi spoznali na Večerných jazzových ateliéroch alebo sa zúčastnili súťaže Jazz START UP a dnes majú vydaný regulárny album a ukazujú tak svetu svoje umenie. Je to znamenie toho, že jazzová scéna na Slovensku žije a jazzový esprit zdieľa aj mladá generácia, a naša práca má zmysel”, hovorí hudobník a organizátor podujatia Boris Čellár. 

18 nominovaných albumov za rok 2018:

Andreas Varady – The Quest
Bratislava Hot Serenaders – I Like That
David Kollar & Arve Henriksen – Illusion of a separate world
Elia Kači – Charmaine
Erbetes Quartet Iveta Lišková – Motýlie krídla
Fats Jazz Band – Večer pri Dunaji
Fats Jazz Band – Swingin’ Organ
Jana Gaváčová – Biele noci
Ľudové Mladistvá – Viete Ako
Marek Szarvaš Projekt – The Rest of the World
Maringotka – Poza bučky
Paper Moon Trio – Teba vrúcne milujem
Peter Korman – Root System
Peter Lipa – Slovenské evergreeny
Sisa Michalidesová – Colours of Solitude
Štefan Bugala – Sagacita
Talent Transport – Napospas
Tibor Feledi Kairos Quintet – Common Playgrounds

V medzinárodnej odbornej porote tento rok zasadli:

Kevin Hays – jazzový klavirista a skladateľ, čestný člen poroty (USA), Johann Kneihs – jazzový redaktor ORF Ö1 (Rakúsko), Peter Polanský – marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus (Rakúsko), Viktor Zappner – jazzový producent a promotér (Tasmánia), Milan Tesař – Hudobný redaktor a dramaturg Rádio Proglas (Česko), Matej Šálek – dramaturg City Sounds Festival,  Ján Sklenár – redaktor Rádio Devín, Peter Baláž – redaktor portálu jazz.sk

Ocenenie Esprit za rok 2018 je siedmym ročníkom podujatia, pričom držiteľom ocenenia za rok 2017 je skladateľka a hudobníčka Sisa Michalidesová. Víťazmi predchádzajúcich ročníkov bolo zoskupenie Lukáš Oravec Quartet (2016), skladateľka a hudobníčka Sisa Michalidesová (2015), basgitarista Juraj Griglák (2014), trubkár Lukáš Oravec (2013) a gitarista Michal Bugala (2012). V roku 2014 a 2015 prebral nad podujatím záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Hlavnou myšlienkou projektu Esprit – udeľovania cien za najlepší slovenský jazzový album je podpora tvorivosti slovenských predstaviteľov alternatívneho, jazzového žánru. Deje sa tak priamou formou zviditeľňovania hudobných albumov vydaných v predchádzajúcom roku, pričom vďaka online prezentácii súťaže vzniká voľne dostupná databáza albumov s ukážkami a ich profilom.

Esprit ďalej nabáda k objektívnej konfrontácii názoru odbornej a laickej verejnosti, čo je prínosom nielen pre samotného autora diela. Ku každému z albumov zaujíma odborná porota konkrétne stanovisko, na druhej strane verejnosť prejavuje svoj názor formou hlasovania za najobľúbenejší album.

Cieľom realizátorov ceny Esprit je z odovzdávania ocenení vytvoriť pravidelnú udalosť, ktorá tak raz ročne vytvorí priestor pre stretnutie kultúrnej obce, spojenú s vysoko hodnotným programom aktuálneho držiteľa ceny – koncertom so skladbami z oceneného albumu.

To Top