Hľadáte niečo konkrétne?

Operný benefičný galakoncert "Operné gala 2018" @ Kežmarok (19.8.2018) © Zdenko Hanout

Koncerty

Operní umelci opäť pomohli prostredníctvom 5. ročníka benefičného koncertu Operné gala v Kežmarku

 nedeľu 19. augusta 2018 sa v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku konal piaty ročník benefičného koncertu Operné gala v Kežmarku. Od roku 2018 záštitu nad koncertom prevzala svetoznáma operná diva Edita Gruberová. Na polojubilejnom ročníku sa predstavili umelci pôsobiaci na medzinárodnej opernej scéne Richard Šveda, Zuzana Šveda a Slávka Zámečníková s klavírnym sprievodom Júlie Grejtákovej. Výťažok koncertu poputoval prostredníctvom Nadácie TA3 pre zdravotne ťažko postihnutú Vierku z Tvarožnej pri Kežmarku.

Už po piatykrát rozozvučali exkluzívny interiér Dreveného evanjelického artikulárneho kostola v Kežmarku – národnej kultúrnej pamiatky zapísanej v UNESCO, príbehy o láske a zrade. Operné gala v Kežmarku je podujatie otvárajúce brány do krajiny zázrakov a čara sveta opery, ktoré prostredníctvom svojho benefičného charakteru spája ušľachtilé umenie so silnými ľudskými príbehmi. Koncert je zároveň symbiózou zrelého majstrovstva renomovaných slovenských operných sólistov a sviežeho umenia mladých talentov – hviezd zajtrajška.

Záštitu nad koncertom prevzala svetoznáma operná diva Edita Gruberová.

Reklama

Ľudovít Vongrej, producent koncertu: ,,Nad Operným gala v Kežmarku prevzala od roku 2018 záštitu svetoznáma operná umelkyňa Edita Gruberová, čo je pre našu organizáciu Opera Slovakia, ako producenta koncertu, nielen uznaním našej doterajšej koncertnej činnosti, ale zároveň veľká zodpovednosť do ďalších ročníkov, keďže sa svojim menom zaručila za vysokú umeleckú úroveň nášho benefičného galakoncertu.

Máme za sebou piaty ročník nášho benefičného koncertu Operné gala v Kežmarku. Je to jeho prvé polojubileum a zároveň aj prvá kondičná previerka kvality. Od roku 2014 prichádzame do nádherného historického Kežmarku, aby sme prostredníctvom našich špičkových umelcov pôsobiacich na medzinárodnej opernej scéne a výrazných mladých talentov predstavili krásu, silu a rozmanitosť operného umenia. Počas týchto piatich rokov prijalo naše pozvanie dvadsať umelcov. Spevákov na klavíri sprevádza Júlia Grejtáková, ktorá je umeleckým srdcom tohto galakoncertu. Keďže spájame operné umenie so silnými ľudskými príbehmi, celý zisk z koncertov – po odpočítaní vstupných nákladov na koncert, ktoré nám pomáhajú znížiť naši partneri – sme doposiaľ venovali rôznym organizáciám a v tomto roku sme prispeli jednotlivcovi. Veľmi ma teší, že návštevníci týchto koncertov radi a každoročne prichádzajú do Kežmarku z rôznych kútov Slovenska, ale už aj Európy spoznávať nové slovenské operné osobnosti, a čo je dôležité, dôverujú benefičnej myšlienke koncertu.

Kapela Dr. Zetor chce prekonať vlastný rekord, za jediný deň odohrá 15 koncertov

V tomto roku zaznelo navyše aj Živió, keďže Vierka mala práve v deň konania sa koncertu narodeniny, o ktorých sme pri plánovaní koncertu a určení jeho termínu vôbec nevedeli.”

Reklama

Účinkujúci Operného gala 2018

V Kežmarku sa na piatom ročníku koncertu predstavili renomovaní slovenskí umelci úspešne etablovaní na medzinárodných operných scénach. Barytonista Richard Šveda, rodák zo Svidníka, je v súčasnosti sólistom Deutsche oper am Rhein v Düsseldorfe. Na zahraničných javiskách často znie aj mezzosoprán rodáčky z Matejoviec pri Poprade Zuzany Šveda. Štafetu mladých talentov tento rok prevzala sopranistka Slávka Zámečníková, pôvodom z Bánoviec nad Bebravou, študentka Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíne a členka Operného štúdia v Berlínskej Staatsoper Unter den Linden pod vedením svetoznámeho dirigenta a klaviristu Daniela Barenboima. Slávka Zámečníková je laureátkou viacerých medzinárodných súťaží a víťazkou obnovenej speváckej súťaže M. Schneidera-Trnavského v Trnave v roku 2017. Neodmysliteľnou ingredienciou operného a piesňového menu koncertu bol klavírny sprievod korepetítorky Opery Štátneho divadla v Košiciach Júlie Grejtákovej, ktorá je zároveň hlavnou korepetítorkou a dramaturgičkou Opera Slovakia.

Program koncertu

Reklama

Repertoár galakoncertu ponúkol lahôdky velikánov svetovej opernej literatúry. Zazneli ukážky z opier Samson a Dalila (Saint-Saëns), Tannhäuser (Wagner), Hoffmannove poviedky (Offenbach), Figarova svadba, Don Giovanni (Mozart), Louise (Charpentier), Werther (Massenet), La Rondine (Puccini), Čarovná flauta (Mozart), Carmen (Bizet), Romeo a Júlia (Gounod) či Così fan tutte (Mozart). Súčasťou programu boli aj piesne slovenských skladateľov, ktorých výročia si v tomto roku pripomíname – B. Urbanca, M. Schneidera-Trnavského a E. Suchoňa. Ako prídavok zaznela Suchoňova skladba Aká si mi krásna v podaní všetkých troch účinkujúcich. 

Výťažok koncertu poputoval na kúpeľnú liečbu pre Vierku

Najstarší festival komornej hudby v strednej Európe sa dočkal svojho 75. ročníka

Na koncerte sa snúbili tóny majstrov hudby s hlbokým posolstvom ľudskosti. Celý zisk v hodnote 3000 € venoval tento rok producent koncertu Opera Slovakia, o.z. v spolupráci s Nadáciou TA3 a jej správcu pána Petra Káčera na kúpeľnú liečbu pre ťažko zdravotne postihnutú Vierku z Tvarožnej pri Kežmarku, ktorej už v prvom roku života diagnostikovali Infantilnú spinálnu svalovú atrofiu I. typu (Werdnigova-Hoffmanova). Kriví sa jej chrbtica, atrofujú svaly a nikdy nebude chodiť. Veľmi jej pomáha kúpeľná liečba, ktorú však zdravotná poisťovňa po dovŕšení osemnástich rokov odmietla preplácať a teraz si musí náklady na ňu uhrádzať sama. Liečba je finančne náročná a keďže stojí vyše 3.000 €, bez finančnej pomoci si ju nemôže dovoliť. Preto jej jeden terapeutický pobyt v kúpeľoch pomohli zabezpečiť operní umelci, ktorí vystúpili bez nároku na honorár.

Reklama

,,Bol to veľmi pekný zážitok pre mňa aj pre celú rodinu a mojich blízkych. Veľmi rada by som zažila ešte raz taký pekný deň a som vďačná za to, že mám na rok peniažky na liečenie. Dúfam, že ešte niekedy pôjdem na operu.“ uviedla po koncerte Vierka H..

„Teší ma, že aj vďaka spolupráci s občianskym združením Opera Slovakia môže Nadácia TA3 napĺňať jedno zo svojich hlavných charitatívnych poslaní a tým je pomoc odkázaným a ľuďom v núdzi. Náš spoločný projekt je pekným – a verím, že aj inšpiratívnym príkladom toho, ako môže umenie prispievať k šíreniu dobra” vyjadril sa Peter Káčer, správca Nadácie TA3.

Objatie tónov si podmanilo Levické hradné námestie

O koncerte

Reklama

Operné gala v Kežmarku sa koná pravidelne od roku 2014 v letnom období pri príležitosti spustenia prevádzky spravodajsko-publicistického internetového časopisu www.operaslovakia.sk. Koncert sa profiluje nielen ako spoločenská udalosť mesta, s participáciou rôznych organizácií či jednotlivcov, ale aj ako udalosť regiónu Prešovského samosprávneho kraja so zámerom povýšiť ho na každoročne očakávanú celoslovenskú jedinečnú opernú benefičnú udalosť roka. Ambíciou organizátorov je vytvoriť z Operného gala v Kežmarku jednu z ďalších letných rešpektovaných a stálych európskych operných zastávok. Postupne si získava svojich skalných fanúšikov z celého Slovenska i zahraničia, ktorých spolu s benefíciou láka možnosť vidieť a počuť naživo výnimočné slovenské umelecké osobnosti svetovej aj domácej opernej scény v malebnom podtatranskom regióne. Producentom je Opera Slovakia, o.z., ktorého hlavným cieľom je popularizácia operného umenia.

Koncert si udržuje vysokú latku prostredníctvom účinkovania tých najkvalitnejších slovenských umelcov. Na koncerte od roku 2014 doposiaľ účinkovali viacerí naši renomovaní umelci medzinárodnej opernej scény ako aj výrazné mladé talenty, z ktorých sa viacerí etablovali na medzinárodnej scéne. Z nich spomenieme napríklad Borisa Prýgla momentálne účinkujúceho v Mníchove či Petra Kellnera, ktorý sa stal čerstvým stálym členom Viedenskej štátnej opery.

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Koncerty

Slovenský spevák Richard Müller sa v lete chystá za svojim fanúšikmi. Spolu s 8-člennou kapelou príde zaspievať svoje najväčšie hity do 10-tich slovenských miest....

Kapely

Kapela Chris May v auguste vydala svoj debutový singel s názvom „Ako za starých čias“, ktorý hovorí o zážitkoch s kamarátmi, na ktoré bude raz každý...

Koncerty

V Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku (pamiatka UNESCO) sa v nedeľu 25. augusta 2019 uskutočnil šiesty ročník jedinečného operného galakoncertu so silným posolstvom ľudskosti....

Koncerty

Už po šiestykrát sa v Drevenom evanjelickom artikulárnom kostole v Kežmarku (pamiatka UNESCO) rozozvučia tóny jedinečného operného koncertu so silným posolstvom ľudskosti. Operné gala...