Hľadáte niečo konkrétne?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Správy

Oslava slovenského jazzu: Anketa ESPRIT za najlepší jazzový album predstavuje nominácie

Už siedmykrát oslávi Slovensko Medzinárodný deň jazzu anketou Esprit.  O víťazoch toho najlepšieho z úrody domácich jazzmanov rozhodne odborná porota, ale aj verejnosť internetovým hlasovaním. Slávnostný večer s odovzdaním cien a trojkoncertom nominovaných sa uskutoční 30. apríla 2019 v Divadle Aréna v Bratislave. Siedmy ročník ankety Esprit sa koná pod záštitou svetoznámeho amerického klaviristu a skladateľa Kevina Haysa. 

O tom, že na Slovensku jazz žije a darí sa mu, svedčí každoročná nádielka nových albumov domácich interpretov. Medzi nominovanými nahrávkami nájdeme opäť debuty mladých kapiel, stálice domácej scény i medzinárodné spolupráce. Jazzový žáner je tu obsiahnutý vo všetkých svojich podobách – od starého hot jazzu, cez mainstream, moderný jazz, až po fúzie s bluesom, popom, ale i folklórom a experimentálnou hudbou. Rok 2018 priniesol osemnásť nahrávok – tu sú nominácie:

Andreas Varady – The Quest
Bratislava Hot SerenadersI Like That
David Kollar & Arve Henriksen – Illusion of a separate world
Elia Kači – Charmaine
Erbetes Quartet Iveta Lišková – Motýlie krídla
Fats Jazz Band – Večer pri Dunaji
Fats Jazz Band – Swingin’ Organ
Jana Gaváčová – Biele noci
Ľudové Mladistvá – Viete Ako
Marek Szarvaš Projekt – The Rest of the World
Maringotka – Poza bučky
Paper Moon Trio – Teba vrúcne milujem
Peter Korman – Root System
Peter LipaSlovenské evergreeny
Sisa Michalidesová – Colours of Solitude
Štefan Bugala – Sagacita
Talent Transport – Napospas
Tibor Feledi Kairos Quintet – Common Playgrounds

Reklama
MADUAR oslavuje 35 rokov novým singlom a špeciálnym online koncertom

Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty Esprit za najlepší jazzový album roka, vyberie medzinárodná porota zložená z popredných hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu. Do kresiel poroty tento rok zasadli:

Kevin Hays – jazzový klavirista a skladateľ, čestný člen poroty (USA), Johann Kneihs – jazzový redaktor ORF Ö1 (Rakúsko), Peter Polanský – marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus (Rakúsko), Viktor Zappner – jazzový producent a promotér (Tasmánia), Milan Tesař – Hudobný redaktor a dramaturg Rádio Proglas (Česko), Matej Šálek – dramaturg City Sounds Festival,  Ján Sklenár – redaktor Rádio Devín, Peter Baláž – redaktor portálu jazz.sk

O Cene verejnosti budú môcť rozhodnúť všetci fanúšikovia jazzu, interaktívne internetové hlasovanie bude spustené 1. apríla 2019 na stránkach organizátora jazz.sk. 

Reklama

Slávnostný večer s vyhlásením výsledkov a odovzdaním ocenení Esprit sa uskutoční 30. apríla 2019. Počas neho zažijú diváci bratislavského Divadla Aréna široký záber jazzového žánru vďaka koncertu troch z nominovaných zoskupení. Priaznivci jazzovej hudby budú môcť zažiť odovzdávanie cien i doma pri rozhlasových prijímačoch, priamy prenos zo slávnostného večera bude vysielaný v rádiu Devín. Generálnym partnerom podujatia je softvérová spoločnosť Espirit s r.o. Vstupenky na podujatie sú už v predpredaji v sieti Ticketportal.

Zomrel basgitarista kapely ZZ Top Dusty Hill

Hodnotné sošky ocenení v tvare kontrabasu pre Cenu verejnosti a Cenu odbornej poroty vytvoril významný slovenský akademický sochár Juraj Čutek. 

„Ľudský rozmer džezu, jeho farebnosť a improvizácia sú pre mňa najinšpiratívnejšie. Mám pocit, že tak ako vzniká džezová skladba, vzniká aj moje výtvarné dielo. Jeho zrodu vždy predchádza nápad, koncept, projekt, ale až konfrontácia s materiálom, mojim vnútrom a energiou kozmu vytvorí konečný produkt.“   

Reklama

Slávnostná ceremónia Esprit je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day (UNESCO), ktorá združuje jazzových nadšencov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je spoločne osláviť slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete.

Záštitu nad siedmym ročníkom ankety Esprit a čestné členstvo v medzinárodnej odbornej porote prevzal americký klavirista a skladateľ Kevin Hays. Pätdesiatročný rodák z New Yorku je medzinárodne uznávaný ako jeden z najvýznamnejších jazzových klaviristov svojej generácie. 

Pre jazzových nadšencov predstavuje anketa Esprit jedinečnú šancu získať prehľad o tom najlepšom, čo tu za posledný rok vzniklo a vyjadriť svojim hlasovaním podporu a uznanie jazzovým umelcom na Slovensku. Slávnostný večer vytvára raz ročne významný priestor pre stretnutie kultúrnej obce, spojený s hodnotným koncertným programom so skladbami z aktuálnych nominovaných albumov.

Reklama
Bývalý spevák kapely Peter Bič Project Ivo Bič vydal nový singel

Ocenenie Esprit za rok 2018 je siedmym ročníkom podujatia, pričom držiteľom ocenenia za rok 2017 je skladateľka a hudobníčka Sisa Michalidesová. Víťazmi predchádzajúcich ročníkov bolo zoskupenie Lukáš Oravec Quartet (2016), skladateľka a hudobníčka Sisa Michalidesová (2015), basgitarista Juraj Griglák (2014), trubkár Lukáš Oravec (2013) a gitarista Michal Bugala (2012). V roku 2014 a 2015 prebral nad podujatím záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Hlavnou myšlienkou ankety Esprit – udeľovania cien za najlepší slovenský jazzový album je podpora tvorivosti slovenských predstaviteľov alternatívneho, jazzového žánru. Deje sa tak priamou formou zviditeľňovania hudobných albumov vydaných v predchádzajúcom roku, pričom vďaka online prezentácii súťaže vzniká voľne dostupná databáza albumov s ukážkami a ich profilom.

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Kapely

Kapela Konflikt oslávila 1. apríla 30 úspešných rokov na scéne. Vo svojej histórii odohrala viac ako 1800 koncertov na jednom pódiu s najväčšími svetoznámymi hviezdami!...

Kapely

Skupina Harlej nahrala tento rok, keď oslavuje 25 rokov existencie, svoj už trinásty album s názvom Smutku dávám sbohem. Vyšiel začiatkom marca a prvýkrát sa Harlej dočká okrem CD...

Kapely

Kapela Linkin Park tvrdí, že má počas roka 2020 naplánované špeciálne podujatia, aby tak oslávili svoj debutový album Hybrid Theory! Členovia Linkin Parku ďalej...

Správy

Fanúšikovia domácej hudby mohli v 12. ročníku hudobných cien Rádia_FM od januára podporiť svojich favoritov v prvom kole hlasovania, a to v kategóriách Album roka,...