Viac...

Oslava slovenského jazzu: Anketa ESPRIT za najlepší jazzový album predstavuje nominácie

Už siedmykrát oslávi Slovensko Medzinárodný deň jazzu anketou Esprit.  O víťazoch toho najlepšieho z úrody domácich jazzmanov rozhodne odborná porota, ale aj verejnosť internetovým hlasovaním. Slávnostný večer s odovzdaním cien a trojkoncertom nominovaných sa uskutoční 30. apríla 2019 v Divadle Aréna v Bratislave. Siedmy ročník ankety Esprit sa koná pod záštitou svetoznámeho amerického klaviristu a skladateľa Kevina Haysa. 

O tom, že na Slovensku jazz žije a darí sa mu, svedčí každoročná nádielka nových albumov domácich interpretov. Medzi nominovanými nahrávkami nájdeme opäť debuty mladých kapiel, stálice domácej scény i medzinárodné spolupráce. Jazzový žáner je tu obsiahnutý vo všetkých svojich podobách – od starého hot jazzu, cez mainstream, moderný jazz, až po fúzie s bluesom, popom, ale i folklórom a experimentálnou hudbou. Rok 2018 priniesol osemnásť nahrávok – tu sú nominácie:

Andreas Varady – The Quest
Bratislava Hot Serenaders – I Like That
David Kollar & Arve Henriksen – Illusion of a separate world
Elia Kači – Charmaine
Erbetes Quartet Iveta Lišková – Motýlie krídla
Fats Jazz Band – Večer pri Dunaji
Fats Jazz Band – Swingin’ Organ
Jana Gaváčová – Biele noci
Ľudové Mladistvá – Viete Ako
Marek Szarvaš Projekt – The Rest of the World
Maringotka – Poza bučky
Paper Moon Trio – Teba vrúcne milujem
Peter Korman – Root System
Peter LipaSlovenské evergreeny
Sisa Michalidesová – Colours of Solitude
Štefan Bugala – Sagacita
Talent Transport – Napospas
Tibor Feledi Kairos Quintet – Common Playgrounds

Hlavné ocenenie, Cenu odbornej poroty Esprit za najlepší jazzový album roka, vyberie medzinárodná porota zložená z popredných hudobných žurnalistov, kritikov a promotérov v oblasti jazzu. Do kresiel poroty tento rok zasadli:

Kevin Hays – jazzový klavirista a skladateľ, čestný člen poroty (USA), Johann Kneihs – jazzový redaktor ORF Ö1 (Rakúsko), Peter Polanský – marketingový riaditeľ a dramaturg Wiener Konzerthaus (Rakúsko), Viktor Zappner – jazzový producent a promotér (Tasmánia), Milan Tesař – Hudobný redaktor a dramaturg Rádio Proglas (Česko), Matej Šálek – dramaturg City Sounds Festival,  Ján Sklenár – redaktor Rádio Devín, Peter Baláž – redaktor portálu jazz.sk

O Cene verejnosti budú môcť rozhodnúť všetci fanúšikovia jazzu, interaktívne internetové hlasovanie bude spustené 1. apríla 2019 na stránkach organizátora jazz.sk. 

Slávnostný večer s vyhlásením výsledkov a odovzdaním ocenení Esprit sa uskutoční 30. apríla 2019. Počas neho zažijú diváci bratislavského Divadla Aréna široký záber jazzového žánru vďaka koncertu troch z nominovaných zoskupení. Priaznivci jazzovej hudby budú môcť zažiť odovzdávanie cien i doma pri rozhlasových prijímačoch, priamy prenos zo slávnostného večera bude vysielaný v rádiu Devín. Generálnym partnerom podujatia je softvérová spoločnosť Espirit s r.o. Vstupenky na podujatie sú už v predpredaji v sieti Ticketportal.

Hodnotné sošky ocenení v tvare kontrabasu pre Cenu verejnosti a Cenu odbornej poroty vytvoril významný slovenský akademický sochár Juraj Čutek. 

„Ľudský rozmer džezu, jeho farebnosť a improvizácia sú pre mňa najinšpiratívnejšie. Mám pocit, že tak ako vzniká džezová skladba, vzniká aj moje výtvarné dielo. Jeho zrodu vždy predchádza nápad, koncept, projekt, ale až konfrontácia s materiálom, mojim vnútrom a energiou kozmu vytvorí konečný produkt.“   

Slávnostná ceremónia Esprit je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day (UNESCO), ktorá združuje jazzových nadšencov z celého sveta. Cieľom tohto podujatia je spoločne osláviť slobodu a kreativitu formou jazzových podujatí konaných v jeden deň po celom svete.

Záštitu nad siedmym ročníkom ankety Esprit a čestné členstvo v medzinárodnej odbornej porote prevzal americký klavirista a skladateľ Kevin Hays. Pätdesiatročný rodák z New Yorku je medzinárodne uznávaný ako jeden z najvýznamnejších jazzových klaviristov svojej generácie. 

Pre jazzových nadšencov predstavuje anketa Esprit jedinečnú šancu získať prehľad o tom najlepšom, čo tu za posledný rok vzniklo a vyjadriť svojim hlasovaním podporu a uznanie jazzovým umelcom na Slovensku. Slávnostný večer vytvára raz ročne významný priestor pre stretnutie kultúrnej obce, spojený s hodnotným koncertným programom so skladbami z aktuálnych nominovaných albumov.

Ocenenie Esprit za rok 2018 je siedmym ročníkom podujatia, pričom držiteľom ocenenia za rok 2017 je skladateľka a hudobníčka Sisa Michalidesová. Víťazmi predchádzajúcich ročníkov bolo zoskupenie Lukáš Oravec Quartet (2016), skladateľka a hudobníčka Sisa Michalidesová (2015), basgitarista Juraj Griglák (2014), trubkár Lukáš Oravec (2013) a gitarista Michal Bugala (2012). V roku 2014 a 2015 prebral nad podujatím záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Hlavnou myšlienkou ankety Esprit – udeľovania cien za najlepší slovenský jazzový album je podpora tvorivosti slovenských predstaviteľov alternatívneho, jazzového žánru. Deje sa tak priamou formou zviditeľňovania hudobných albumov vydaných v predchádzajúcom roku, pričom vďaka online prezentácii súťaže vzniká voľne dostupná databáza albumov s ukážkami a ich profilom.

Oslava slovenského jazzu: Anketa ESPRIT za najlepší jazzový album predstavuje nominácie
To Top