Hľadáte niečo konkrétne?

Koncerty

Perný & Kollár hrali v trnavskej synagóge pre Raviho Shankara

Sériu koncertov pod hlavičkou Večer priateľov umenia v trnavskej malej synagóge obohatilo svojím vystúpením experimentálne duo Lucas Perný a Miloslav Kollár. Duo sa predstavilo netradičným akustickým koncertom. Aj keď prišli hudobníci  vďaka meškaniu vlakov o hodinu a pol neskôr, nakoniec všetko dobre dopadlo. Koncert uviedol majiteľ priestoru Norbert Šľachta a spomenul tiež predchádzajúci koncert tohto projektu, ktorý sa jemu aj poslucháčom veľmi páčil.

Hudobníci začali koncert akustickou verziou skladby Pocos Lotos, ktorou znel hudobný nástroj sitar. Mgr. Miloslav Kollár túto skladbu venoval známemu hráčovi na tento nástroj, dnes už zosnulému Ravimu Shankarovi. Spirituálne-tranzovú melódiu vystriedala husľová improvizácia s názvom Husľový kľúč. Lucas Perny hral na orientálnej darbuke, o ktorej povedal aj niekoľko viet o jej pôvode. Súčasťou vystúpenia boli aj dve bubenícke sóla na tomto nástroji, kde Lucas predviedol egyptské, indické a arabské rytmické postupy. Po ethno skladbách skupina zahrala druhú časť svojho koncertu, ktorá bola založená na elektronickej hudbe, inšpirovanej nemeckým kraut-rockom v kombinácii s drum and bassom, hraným na darbuke. Hudobníci tento žáner nazvali ako drum ´n´ drone, pretože počas celej skladby kontinuálne znie jeden tón, tzv. burdón. Tretia časť vystúpenia sa skladala z návratu k antickej a stredovekej hudbe. Pozorný poslucháč si mohol všimnúť aj flautovú verziu Machautovej skladby „Je vivroie liement/Liement me deport“, ktorú vystriedali iné antické a stredoveké motívy. Predposlednou časťou vystúpenia boli Miloslavové folkové skladby, ktoré boli v rámci tohto projektu odohrané v premiére. Okrem známej Svätojánskej víly, ktorú muzikanti vydali na albume „Astral Gate“, zazneli aj skladby ako „Neviem ťa dostať von z hlavy“, „Padá dážď“ alebo nový Miloslav satirický song, ktorý ešte nebol nahraný. Nesie názov „Sám si vyberám“ a je kritikou súčasnej alternatívnej scény a jej povrchnosti. Záver vystúpenia patril experimentálnej improvizácii založenej na elektronickom základe, ktorý bol doprevádzaný rozličnými perkusiami.

Kapela Dr. Zetor chce prekonať vlastný rekord, za jediný deň odohrá 15 koncertov

Po ukončení poslednej skladby vystúpil majiteľ Norbert Śľachta, ktorý označil koncert ako za najlepší koncert sezóny a Miloslava Kollára ako naj-multi-inštrumentálnejšieho hudobníka, akého kedy videl. Hudobníci odchádzali štastní z pódia. Predalo sa niekoľko CD a na druhý deň odohrali benefičny koncert v Čajovni na Konci Vesmíru pre autistické deti.

Duo Perný & Kollár plánuje nahrávať nový album a okrem toho členovia pracujú na vlastných sólových nahrávkach.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež: