Koncerty

Petržalská baretka a Teplákový bál – oddelene, ale s tým istým cieľom

Maroš Kochanský sa už dvanásť rokov na nás z hora usmieva, ale jeho domovská skupina Lojzo stále pokračuje. Ako spomienku na svojho lídra opäť pripravili TEPLÁKOVÝ BÁL, kde oslávia svoje 36. narodeniny.

Pôvodne chceli jeho spoluhráči konať bál každých päť rokov. Vyhoveli však žiadostiam publika, aby sa mohli s Lojzovcami stretávať každoročne. Zabudnite na frak a smoking. Povinnou výbavou tohto plesu sú tepláky, farebné oblečenie, baretka a dobrá nálada. Medzi hudobnými hosťami bude Seredský Dixieland Band, ktorý má široký repertoár od starých majstrov tradičného jazzu, swingu a dixielandu. Dobové uvedenie prináša aj česká formácia Šlapeto. Tá vás zavedie do zlatého obdobia českých krčmičiek a pohostinstiev – do stovežatej Prahy s interpretáciou najslávnejších krčmových popevkov.

Headlinerom Teplákového bálu 2018 bude skupina Vidiek s najslávnejším vidiečanom Jankom Kuricom. Je takmer raritou, keď kapela s tridsať ročnou históriou, hrá stále v takmer pôvodnej zostave. Vidieku sa to podarilo a vzájomnú chémiu prenášajú aj k svojmu publiku.

Čerešničkou na pomyselnej torte bude vystúpenie skupiny Lojzo – priekopníkov humornej piesňovej tvorby v Československu. V legendárnych piesňach na piatich štúdiových albumoch zachytili atmosféru Bratislavy s jej artefaktmi ako „Miletička“ či žijúcimi postavičkami typu Schone Náci“ . Pokračovaním Teplákového bálu spomínajú na charizmatického lídra Maroša Kochanského, ktorý už dvanásť rokov nie je medzi nami.

Existuje na Slovensku ešte humorná – hudobná tvorba? Hľadajú sa pokračovatelia tradície humornej piesne, ktorú u nás zasiala skupina Lojzo. Šiesty ročník prehliadky humornej tvorby Petržalská Baretka 2018, ktorá sa koná pod patronátom KZP, NOC a s finančnou podporou FPU, sa uskutoční so zámerom predstaviť autorskú tvorbu v oblasti folku, country, trampskej piesne a rocku s odkazom na Mariána Kochanského.

Je to šanca pre mladé talenty, zviditeľnenie pre regionálne skupiny a možnosť ukázať nové projekty. Porota, resp. poradcovia z umeleckých kruhov zhodnotia a poradia v seminári zameranom na tvorbu literárnych textov a hudobnú interpretáciu. Prehliadka je určená pre kapely, zoskupenia, rovnako aj pre solitérov a sľubuje návštevníkom príjemne strávené popoludnie a podvečer.

Začíname o 14:00 prehliadkou autorov textu a  pokračujeme o 18:00 prehliadkou hudobných interpretov. Nájdu sa pokračovatelia Mariána Kochanského, Júliusa Satinského či Milana Markoviča? Motiváciou pre víťazov bude okrem hmotných cien a spomienkových diplomov možnosť vystúpiť na podujatí Dni Petržalky 2019 a na iných kultúrnych podujatiach realizovaných KZP. 

TEPLÁKOVÝ BÁL 2018
19. 10. / 19:19 / DK Zrkadlový háj
PETRŽALSKÁ BARETKA 2018
27.10. / 14:00 / DK Zrkadlový háj

Informácie o pravidlách pre súťažiacich nájdete na stránkach KZP. Z verejných zdrojov podporil podujatie Fond na podporu umenia.

To Top