Zaujímavosti

Poľský hudobník zostrojil hudobný nástroj, ktorý pred 500 rokmi vymyslel Leonardo da Vinci!

Poľský hudobník Slawomir Zubrzycki zostrojil hudobný nástroj so zvláštnym názvom viola organista, ktorý pred 500 rokmi vymyslel taliansky renesančný architekt, hudobník, vynálezca, sochár, maliar a génius Leonardo da Vinci. Hudobník Slawomir na ňom dokonca aj zahral a predviedol ho verejnosti.

Chvíľami tento nástroj znie ako viola alebo violončelo, neskôr ako varhany a pritom vyzerá ako malé pianino. Umelec hrá na klávesy a od klaviatúry sú natiahnuté ocelové struny a kolesá nad nimi sú zabalené do konských vlasov.

Poľský hudobník Slawomir Zubrzycki vzkriesil myšlienku na nevšedný hudobný nástroj Leonarda da Vinciho a pracoval podľa jeho návrhov starých vyše 500 rokov. Podľa neho viola organista pripomína tri nástroje v jednom. „Tento nástroj má vlastnosti čembala, organu a violy da gamba.“

Viola da gamba je historický predchodca súčasnej violy, na ktorý sa hralo v sede, držal sa medzi kolenami alebo na kolenách. V premiére verejne zahral Zubrzycki na hudobný nástroj, ktorý zostavoval tri roky, 18. októbra na Medzinárodnom kráľovskom festivale piana v Krakove.

To Top