Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Pospiš/Nikitin/Sillay vyrážajú na americké koncerty s novým albumom

Album Spev tebe je hudobnou poctou básňam amerického poeta Walta Whitmana a trojica slovenských hudobníkov Pospiš/Nikitin/Sillay ho spolu s elitnými americkými muzikantmi tvorila a nahrala priamo v New Yorku. Výnimočný zahraničný prínos na albume má aj svetoznámy autor komiksov a jeden z priekopníkov grafického románu, nemecký výtvarník Reinhard Kleist, ktorý zhotovil obal albumu. Pospiš/Nikitin/Sillay aktuálne vyrážajú s unikátnou hudobnou novinkou na svoje americké turné.

„Asi pred dvoma rokmi sa mi dostala do rúk kniha Walt Whitman – Spev o mne. Ohromila ma hudobnosť jeho poézie. Bez toho, aby sme sa vybrali do New Yorku, by to bola úplne iná nahrávka. Chceli sme zachytiť vzduch, ktorý dýchal aj Walt Whitman,“ komentuje vznik konceptu novinky Spev tebe spevák, textár a producent Robert Pospiš. 

V elitnej zostave sa hudobníci predstavia na viacerých amerických miestach. 9. októbra 2018 zahrajú na Embassy of Slovakia vo Washingtone, 11. októbra 2018 v newyorskom Residence of Pernament Representative a 12. októbra 2018 ich čaká koncert v Holy Trinitiy Slovak Lutheran Church v New Yorku. V svetovej premiére uvedú nový album Spev tebe, ktorý vznikol na voľnom motívy básni amerického básnika Walta Whitmana v spolupráci so špičkovými zaoceánskymi hudobníkmi, z ktorých každý priniesol dielu iný hudobný vplyv. Basgitarista Stanley Banks, klavirista a organista John Peters a bubeník Taru Alexander, patria k výrazným menám americkej hudobnej scény. Okrem iných hrali s umelcami ako Alicia Keys, Etta James, Aretha Franklin alebo George Benson. Súčasťou zoskupenia je aj slovenská rodáčka s výnimočným soulovým hlasom, Hanka Gregušová, alias Hanka G, ktorá už niekoľko rokov žije a tvorí v New Yorku. 

Reklama

Hudobníci pri nahrávaní albumu ešte netušil, že jeho obal výtvarne spracuje svetoznámy komiksový autor Reinhard Kleist. „S Reinhardom sme sa stretli v Bratislave na literárnom festivale, kde sme naším vlastným štýlom performovali vybrané skladby Nicka Cavea a Bad Seeds, do ktorých Kleist naživo kreslil svoje komiksové maľby. Bol to úžasný večer a naša hudobná šou ho zrejme oslovila natoľko, že prejavil záujem s nami pokračovať v spolupráci. Odtiaľ bol len krok k tomu, aby vytvoril obal k nášmu pripravovanému albumu Spev tebe,“ vysvetľuje Róbert Pospiš. 

Reihnard Kleist je autor svetovo oceňovaných komiksov, medzi ktorými svietia najmä jeho hudobné portréty Nicka Cavea v knihe Mercy on me a Johnyho Casha – I see a Darkness, ale aj mnohé ďalšie knihy, ktoré ho zaraďujú k špičke tohto žánru. „Je pre nás poctou, že sa stal súčasťou nášho albumu,“ hovoria hudobníci.

Album Spev tebe vychádza oficiálne 19. októbra 2018 vo vydavateľstve Real Music House, s podporou Fondu na podporu umenia. V novembri sa fanúšikovia dočkajú aj slovenskej koncertnej šnúry v špeciálnej hudobnej zostave. Súčasťou výnimočného americko-slovenského projektu bude aj dokument o nahrávaní albumu v New Yorku pod režisérskou taktovkou kameramana a dokumentaristu Petra Javora a kniha básní Walta Whitmana, ktoré preložil slovenský básnik a prekladateľ Martin Solotruk. Ten do slovenčiny preložil aj texty – poéziu amerického velikána. Album Spev tebe vyniká spojením hudobných žánrov: americký folk, soul, R´n´B, blues, či gospel, príťažlivá rytmika a nádherné texty. Spev tebe je plný energie, lásky k hudbe, hĺbky a samozrejme poézie, ktorá sa otvára širokému publiku.  

Reklama
Reklama www.bedy.sk
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Novinky zo sveta hudby

Americká speváčka, ktorá si hovorí Lana Del Rey, vydala už tento rok v marci kritikmi ospevovaný album s názvom Chemtrails over the Country Club.  V októbri pridá tridsaťšesťročná...

Novinky zo sveta hudby

Kapela Horkýže Slíže oznámila na 14.9.2021 vydanie nového albumu Alibaba a 40 krátkych songov 2. Okrem krstu, ktorý sa bude konať v Music a...

Kapely

Žilinská kapela landless 10. septembra 2021 vydala svoj prvý album, ktorý nesie názov „Mirrors“. Na albume sa nachádza 9 piesní, pričom kapela počas prebiehajúceho...

Kapely

Nový album kapely Horkýže Slíže Alibaba a 40 krátkych songov 2 sa oficiálne poleje alkoholom 14. septembra v známom nitrianskom hudobnom klube Music a...