Považskobystričania Tina Hamárová a Vlado Bízik prichádzajú s prvým albumom

0
20
views

Dlhoroční kamaráti Tina a Vlado z Považskej Bystrice, ktorí sa zoznámili počas štúdia na miestom gymnáziu, si pred niekoľkými rokmi rokmi povedali, že spoja svoje hudobné vášne a oddelené hudobné kariéry a začnú tvoriť hudbu spolu.

Výsledkom je kolekcia skladieb, ktoré stoja mimo konvencií, trendov a žánrovo je ich veľmi ťažké zaradiť. Album poslucháča prevedie jazzom, inteligentným popom, akustickým folkom, elektronikou a nakoniec vás upokojí zasnenými tónmi klavíra.

„Hudbu, ktorú obaja počúvame a máme chuť tvoriť, je veľmi odlišná a preto sú naše spoločné skladby na pomedzí odlišných hudobných svetov, sú výsledkom hudobného dialógu, na ktorého konci je niečo neopakovateľne naše, čoho sme schopní len spolu,“ hovorí o svojej tvorbe duo. Speváčka Tina s jej silným, plným a precíteným hlasom nezaprie svoju vášeň pre jazz, inteligentný pop a akustickú hudbu s precíteným a technicky dokonalým zvukovým prejavom. Inštrumentalista skupiny Vlado prináša do hudby svoju vášeň pre world music, elektronické zvukové plochy i lásku ku klavíru. Tina má za sebou dlhé roky štúdia hudby a spevu na umeleckej škole, zatiaľ čo Vlado je hudobník-samouk.

„Rovnako ako všetku hudbu, i texty píšeme spolu a vyjadrujeme v nich myšlienky, ktoré sú nám spoločne blízke a v ktorých si rozumieme. Naše texty sú anglické, ale na albume sa nachádza i pesnička Povedz, zatiaľ posledná, ktorú sme zložili a prvá s rýdzo slovenským textom. Dúfame, že ľudí osloví, pretože rodný jazyk prináša ešte väčšiu úroveň intimity a bezprostrednosti.“

Album sa volá Maybe Tomorrow (ukážka na YouTube) a je dostupný na všetkých obľúbených portáloch, ktoré ponúkajú streaming a sťahovanie hudby, ako je Spotify, Apple Music/iTunes, Deezer. BandCamp ponúka najpriamejší kontakt s autormi a možnosť kúpiť si album priamo od nich, bez prostredníkov. Album bude tiež čoskoro dostupný i na CD – objednať sa bude dať na Amazon.com (doručenie i do Európy za symbolické poštovné) alebo kontaktujte Vlada a Tinu na ich Facebooku, radi vám získať svoj album pomôžu.

Inštrumentalista Vlado taktiež v tomto čase vydáva svoj sólový album, ktorý vznikal popri hudobných aktivitách dua. Ten sa viac vydáva do experimentálnych vôd, prevádza poslucháča po celom svete použitím nástrojov a kompozičných štýlov z najrôznejších kultúr ako je India a Ďaleký východ, a mnohé skladby sú ako vystrihnuté z filmu. Album tiež obsahuje čisto klavírne skladby, ktoré vznikli výberom tých najobľúbenejších z desiatok piesní, ktoré autor pravidelne nahráva a publikuje napr. na svojom YouTube.

Sólový album pod mysterióznym názvom Yptus Ro (ukážka na YouTube) je rovnako dostupný prakticky na každom portáli s digitálnou hudbou ako Spotify, Apple Music/iTunes, Deezer, BandCamp a tiež bude čoskoro dostupný na CD – pre detaily stačí opäť kontaktovať autora napr. na Facebooku.