Pozor, přistáva Vesper! Hrozí blýská setkání!

0
10
views

Pop-rocková kapela Vesper se nám v letošním roce představuje svým již čtvrtým řadovým albem. O tom, jak vznikalo, a co od něj mohou posluchači očekávat, jsme hovořili se členy kapely. Přímo od zdroje přinášíme ucelené informace.

Sehranou pětici kutnohorské kapely Vesper jsme měli letos možnost slyšet na mnoha pódiích po celé republice. Jejich velmi nabitý koncertní program na festivalech, benefičních akcích a v klubech je zaměstnal někdy i třikrát v jednom týdnu. I přes časové vytížení od začátku roku usilovně komponovali a zkoušeli. V těchto dnech po intenzivní práci ve studiu vydávají své zbrusu nové a v dosavadní produkci kapely revoluční CD.

Za několik dní se tak uskuteční velký třesk – křest již čtvrtého alba pod názvem BLÝSKÁ SE TKÁNÍ. 35 minut poctivé pop-rockové hudby v devíti nových skladbách, má našlápnuto na brzké zabydlení v českých rádiích.

Fonetická podoba názvu odkazuje na blízká setkání kapely s posluchači, k nimž dochází při koncertech. Psaná podoba má vystihovat záblesky radosti v neuronových tkáních účastníků koncertů – tedy jak muzikantů, tak jejich fanoušků.“, vysvětluje kapelník Milan Jahodář.

Na desce Blýská se tkání přichází kapela Vesper s několika premiérami. Jednou z nich je hned první stopa, která slouží jako intro připomínající přílet návštěvníků z jiné dimenze. “Chtěli jsme se odrazit od naší mateřské vesmírné stanice, což je naše hvězda – Večernice (Večernice = Vesper – pozn. aut.) a pokusit se přistát na Zemi, aby i posluchači při poslechu nových skladeb zažili podobné pocity jako na živém koncertu, kdy přiletíme, zahrajeme a zase odletíme. Proto Blýská se tkání obsahuje Intro a zároveň poslední píseň s názvem Odlétám, končí stejným hudebním motivem –  stylizovaným odletem.“, prozradil Milan Jahodář.

Další novinkou na nových nahrávkách Vesperu je absence akustické kytary. „Říkali jsme si, že by to chtělo lehkou změnu zvuku. Cítíme, že na koncertech je naše hudba daleko energičtější, nebo chcete-li tvrdší, než na studiových nahrávkách. Tím, že jsme ze studia nadobro vyhnali akustickou kytaru, se energie nahrávky výrazně přibližuje pocitu ze živého vystoupení.“, objasňuje záměr kytarista a zpěvák Pavel Mojžíš. V neposlední řadě je třeba zdůraznit kladení daleko větší váhy na sborové vokály ve většině nových písní.

Nové album bude pro kmenové fanoušky kapely poměrně inovativní. Nový způsob zkoušení nám umožnil zásadní změnu přístupu k aranžování. V některých skladbách jsem si konkrétně já sáhl pro inspiraci k barvě zvuku kytary Zakka Wylda z dob, kdy hrál s Ozzym Osbournem“, pootevřel dveře do své dílny kytarista Martin Jahodář.

Nové album nese nejen dokonalou zvukovou stopu skvěle přenesené atmosféry panující v klatovském nahrávacím studiu ExAvik, ale přináší i jedinečný výtvarný doprovod ke každé písni uvnitř bookletu. Na obalu desky se podílely dvě grafičky a výtvarnice. Díky tomu má každá píseň svou vlastní ilustraci – a to je další z premiér. Zakoupit si takto vyzdobené CD je pak pro posluchače úplně jiný pocit, než prosté stažení nebo poslech hudby z elektronického kanálu. Nicméně Vesper jde samozřejmě s dobou a připravuje pro Blýská se tkání i elektronickou distribuci na všech obvyklých místech. Zároveň na podzim chystá sérii čtyř koncertů, při němž bude písně z nové desky představovat publiku. CD bude při těchto koncertech připraveno k prodeji a písně ve studiové podobě bude brzy možné přehrát také na Bandzone profilu kapely. Přesný rozpis termínů se v tuto chvíli dolaďuje, ale již teď je jasné, že celý koncertní rok 2017 bude ve znamení podpory nového nosiče. Kapela věří, že albem udělá radost všem fanouškům českého pop-rocku a my v redakci sdílíme jejich nadšení.

Křest nového alba Blýská se tkání se uskuteční v sobotu 15. 10. 2016 od 20 hod. v Kutné Hoře- Kaňk. Zde budete mít možnost si nejen prvně poslechnout nové písničky z alba Blýská se tkání, ale i vidět celou kapelu Vesper opět naživo. Tento večer proběhne jako dvojkoncert s kapelou Coda. Tímto chceme na křest pozvat všechny naše fanoušky.“, dodává Pavel Mojžíš.