Hľadáte niečo konkrétne?

Novinky zo sveta hudby

Pozrite si prehľad päťčlenných nominácií na Radio_Head Awards 2017

Desiaty ročník prestížnych hudobných ocenení Radio_Head Awards už pozná užší výber interprétov a ich počinov za uplynulý rok. Päťčlenné nominácie vo všetkých kategóriach sú už verejnosti známe a my Vám prinášame ich prehľad.

Okrem ôsmych porotcovských kategórií, kde o víťazoch rozhodujú odborné poroty pod vedením Rádia_FM a Rádia Devín, rozhoduje o osudoch svojich obľúbencov aj verejnosť. Do štyroch poslucháčskych kategórií sa prebojovalo tento rok 16 interprétov a hlasovať za nich je možné do 25. Februára na www.radiohlavy.sk. My sa teda v tomto článku zameráme hlavne na kategórie poslucháčske.

Skupina Korben Dallas pred koncertom v MMC | @Viktor Hlavatovič

V kategórii Album Roka boli nominované albumy Prekrásny nový svet (Bad Karma Boy), V hmle (Fallgrapp), Stredovek (Korben Dallas), Luxus clan (Modré hory) a Botanika (Tolstoys).

Modré hory sa spolu s Bar Karma Boy môžu pochváliť najväčším počtom nominácii – majú ich po 3. Rapperské duo Bene a Lyrik v novembri vydalo album Luxus Clan. O hudbu sa postarali Peko a klavírny virtuóz Roland Kánik, je plný spoluprác so zahraničnými interprétmi a okrem tejto kategórie bol nominovaný aj na album roka – cena kritikov a najlepší hiphop/rnb/soul album.

Reklama

Tretí album bratislavskej alternatívnej kapely Bad Karma Boy, na ktorý fanúšikovia čakali tri roky, sa postaral o niekoľko prekvapení, či už vo vyprofilovaní zoskupenia alebo elektronickými experimentami pod vedením Pištu Kráľoviča (FVLCRVM) a bol taktiež nominovaný na album roka – cena kritikov. Tretia nominácia (singel roka) sa ušla skladbe Na dne rieky.

Fallgrapp na koncerte v MMC | @Viktor Hlavatovič

Po troch rokoch sa od svojej debutnej dosky ozvala kapela Fallgrapp podobným, už tradičným zaujímavým tajomnom – albumom V hmle. Na albume môžeme nájsť rôzne zaujímavé spolupráce – v skladbe Dym sa predstavil Juraj Benetin z kapely Korben Dallas, rapper Vec zas hosťuje v skladbe V predstavách. V Hmle bol taktiež nominovaný na víťaza kategórie elektronický album roka.

V marci minulého roka sa nám pripomenula kapela Korben Dallas v poradí s piatym albumom Stredovek. V tejto pestrej zbierke jedenástich skladieb, ktoré zväčša evokujú intímno, ľudskú zraniteľnosť, možno okrem tria tvoriaceho kapelu – Juraja Benetina, Lukáša Filu a Oza Guttlera počuť aj gitarové party Ľuba Petrušku (Chiki-Liki-Tu-A), či klávesové party zvukára kapely Miloša Brunclíka. Skladba Nič sa nepýtaj bola taktiež nominovaná na singel roka.

Botanika – tak sa volá debutový album domáceho dream-popového zoskupenia Tolstoys. Speváčka a autorka hudby Ela Tolstová dala so svojími hudobníckymi kamarátmi dokopy kapelu, ktorá je jedným z najväčších prísľubov domácej scény. Mix melanchólie, akustickej hudby, elektroniky a príjemného, citlivého prejavu speváčky priniesol kapele okrem nominácie na Debut roka aj nomináciu na Album roka.

Reklama

V kategórii singel roka sú okrem hore spomínaných singlov od Bad Karma Boy a KorbenDallas nominované hneď dve skladby z tretieho albumu kapely Billy Barman (Dýchajúce Obrazy) – 100 Kolies a Len šedá. Do užšieho výberu sa dostala aj pesničkárka Katarzia s piesňou Kde sa slzy berú, ktorá bola titulnou piesňou k slovensko-česko-maďarskému filmu Piata loď.

V kategórií debut roka sa okrem kapely Tolstoys predstaví rádiohlavám známe súrodenecké duo Samuel a Jana Štefancová – Bulp, ktorému sa podarilo predminulý rok získať ocenenie Objav Roka a tentokrát sa predstavujú s debutom s názvom Yrsa.

Špinavý, nekompromisný rap, garážový a drum’n’bassový zvuk, rýchle a trefné doubletimy – to všetko možno nájsť na ďalšom nominovanom albume v tejto kategórii s názvom Lavička Pimpin od bratislavského grime MC Gleba.

Reklama

Producent Peter Urbanec sa pod pseudonymom Petijee predstavil debutom s názvom Soul, Paper, Scissors. Základom skladieb sú sample či už zo soulu 70 rokov, či r’n’b 90 rokov, na ktoré si Petijee dohráva ostatné nástroje sám.

Päticu uzatvára duo Veronika Lečková a Tomáš Prištiak pod názvom Tante Elze so svojim počinom Hmota, ktorý možno definovať ako „spojenie pesničkárstva a abstraktnej elektroniky“.

Skupina Tolstoys (zdroj: Facebook)

V kategórii objav roka sú nominovaní:

– piešťanská DJ-ka a drum’n’bass producentka Changing Faces, ktorá sa už v 21 rokoch pravidelne objavuje na najlepších drum’n’bass festivaloch po celom svete

Reklama

– trio hrajúce farebnú zmes reggae, swingu, jazzu a folku pod názvom NINA ROSA na čele so speváčkou a hustlistkou Ninou Marinovou, dopĺňanou akordeónom a gitarou

– „fúzia elektorniky a živých nástrojov“ – aj takto sa dá definovať trio PRIE100R v zložení Dominika Zdražilová, Radovan Činčura a Marek Gregor

– mladý martinský drum’n’bass producent Mário Dočekal a.k.a. Subtension, o ktorého už v minulosti prejavili záujem veľké a dôležité vydavateľstvá

Reklama

– pätica „folk’n’rollových“ sestrier z Prešova a Košíc spievajúce česky pod menom Wandererove Segry


Prehľad nominácií na Radio_Head Awards 2017:

Album roka:
Bad Karma Boy – Prekrásny nový svet
Fallgrapp – V hmle
Korben Dallas – Stredovek
Modré hory – Luxus clan
Tolstoys – Botanika

Singel roka:
Bad Karma Boy – Na dne rieky
Billy Barman – 100 kolies
Billy Barman – Len šedá
Katarzia – Kde sa slzy berú
Korben Dallas – Nič sa nepýtaj

Reklama

Debut roka:
Bulp – Yrsa
Gleb – Lavička Pimpin
Petijee – Soul Paper Scissors
Tante Elze – Hmota
Tolstoys – Botanika

Objav roka:
Changing Faces
NINA ROSA
PRIE100R
Subtension
Wandererove Segry

Porotcovské kategórie

Reklama

Album roka / Cena kritikov:
Bad Karma Boy – Prekrásny nový svet
Diego – Et in Arcadia Diego
Modré hory – Luxus clan
Nvmeri – I Don’t Think So
Tante Elze – Hmota

Elektronická hudba:
Beyuz – Organika
Bulp – Yrsa
Fallgrapp – V hmle
Jimmy Pé – WuShu
Petijee – Soul Paper Scissors

Hip-hop / Rap / R&B:
Dame – $ELFMAD€
Gleb – Lavička Pimpin
Modré hory – Luxus clan
Petijee – Soul Paper Scissors
Solid Move – Pohľady

Reklama

Hard & Heavy:
Brute – Henchmen
Čad – Bastard
Hyenism – Wolfram III
Perversity – Idolatry
Samsara – When The Soul Leaves The Body

World Music / Folk:
Ľubomír Gašpar Cimbal Projekt – The point of view
Martin Geišberg & Daniel Špiner – V jabloňovom kraji
Miloš Železňák & Anna – Vtáčiky
Páni času – Zelené sihote
Plyš – Líška

Jazzová hudba:
Bashavel – Hoorhay
Hanka G & Ondrej Krajňák – Twin Flame
Ľuboš Šrámek / Nikolaj Nikitin – Altar
Pavol Bereza – Intuition
Sisa Michalidesová – Chloe

Reklama

Klasická hudba:
Milan Paľa, Ladislav Fanzowitz – Edward Grieg: Violin Sonatas
Musica Aeterna, Peter Zajíček – Resonate & plaudite
Slovenská filharmónia, Zsolt Nagy – Peter Kolman
Solamente naturali, Michal Sťahel – Vienna 1728
Štátna filharmónia Košice, Ondrej Veselý, Marián Lejava – Oľga Kroupová: Eo ipso

Experimentálna hudba:
Brada – Neila
Daniel Kordík & James L Malone – Hit Me
Eva Šušková & Martin Burlas – Lexikón chladu
Jonáš Gruska – Spevy
Miroslav Tóth – Kyberpunkomša

Autor: Tomáš Karel, Viktor Hlavatovič

Reklama
Reklama
Reklama www.bedy.sk
Reklama

Prečítajte si tiež:

Novinky zo sveta hudby

Kapela Horkýže Slíže oznámila na 14.9.2021 vydanie nového albumu Alibaba a 40 krátkych songov 2. Okrem krstu, ktorý sa bude konať v Music a...

Kapely

Žilinská kapela landless 10. septembra 2021 vydala svoj prvý album, ktorý nesie názov „Mirrors“. Na albume sa nachádza 9 piesní, pričom kapela počas prebiehajúceho...

Novinky zo sveta hudby

Multiplatinový Modrý album Mira Žbirku, ktorý vyšiel pred dvadsiatimi rokmi, reštartoval jeho tvorbu do nového tisícročia a znamenal veľký návrat na pódiá megaúspechom skladby Čo...

Zaujímavosti

Potrebujete motiváciu na pohyb, lepší spánok alebo dodržiavanie pitného režimu? Inteligentné hodinky X-fit Watch 2 od značky Niceboy dokážu monitorovať nielen váš tep, krvný...

Reklama