Novinky zo sveta hudby

Práve vychádza exkluzívny CD komplet Karola Duchoňa, na ktorom sa nachádza 70 skladieb

Legendárny spevák Karol Duchoň by v apríli 2020 oslávil životné jubileum – 70 rokov. Pri tejto príležitosti vychádza vo vydavateľstve Opus 3CD komplet Karol Duchoň 70 Opus 1970 – 1985, na ktorom sa nachádza presne 70 skladieb.

Tento komplet veľmi starostlivo zostavil Juraj Čurný, ktorý k nemu napísal aj výstižný sprievodný text. “Karol Duchoň sa na slovenskej hudobnej scéne začal presadzovať práve v dobe, kedy vzniklo slovenské hudobné vydavateľstvo OPUS a je preto logické, že tento komplet je zostavený z nahrávok, ktoré pod touto značkou vyšli v období rokov 1970 – 1985 na vinylových singloch, albumoch  a kompiláciách. Je medzi nimi aj viacero takých, ktoré na CD nikdy nevyšli,” píše v booklete Juraj Čurný.

Jeden z textárov, Ľuboš Zeman, sa 3CD veľmi potešil a nešetril slovami chvály: “Karol Duchoň bol  výnimočný spevák a šarmantný muž s veľkým srdcom. Keď začal  spievať, padali jazykové i generačné bariéry. Jeho hlasový rozsah, medová farba hlasu, belcantový repertoár a bezprostrednosť sú stále  nadčasovým etalónom. Tlieskali mu v mnohých krajinách sveta, bol skutočne svetovým umelcom, no on stále zostal skromným človekom bez hviezdnych manier. A bez pátosu a veľkých slov mal rád krajinu, v ktorej sa narodil a kde mu poslucháči naozaj rozumeli.  V dejinách našej populárnej  hudby nemá konkurenciu. Je to naša  národná legenda.”

Karol Duchoň: Opus 1970-1985
Nájdete na Martinus.sk

Juraj Čurný, ktorý tento hudobný nosič dával dohromady, sa vyjadril k výberu a zostaveniu skladieb: “Práca na dramaturgii tohto kompletu bola príjemná a zaväzujúca zároveň, pretože Karol Duchoň oslovuje nielen svoju pôvodnú, ale aj stále novú generáciu fanúšikov. Pri výbere skladieb z rôznych pohľadov, o ktoré som sa snažil, som si len potvrdil jeho výnimočnosť. Teší ma aj skutočnosť, že po prvýkrát sa objaví na CD a tiež aj na online platformách štrnásť skladieb, ktoré od svojho vydania na nikdy nereedovaných singloch boli dlhodobo širšej verejnosti nedostupné.”

To Top