Hľadáte niečo konkrétne?

Kapely

Práve vychádza nový počin Vlada Ďurajku a spol. pod názvom False Beacon!

Pravidelný štvorročný interval medzi albumami Autumnist sa narušil až pri celkovo štvrtom štúdiovom albume. Nový počin Vlada Ďurajku a spol. pod názvom False Beacon vychádza 22.marca 2018, takmer päť rokov od predchádzajúceho opusu Sound Of Unrest.

Podľa samotného Vlada Ďurajku sa jedná o zatiaľ najsurovšiu a najpriamočiarejšiu nahrávku Autumnist, oproti predchádzajúcim viac trip-hopom ovplyvneným albumom je tentokrát inšpirovaná viac kraut-rockom, psychedelickým space rockom (Hawkwind) a proto-synthpopom (Suicide, raní Human League či Fad Gadget).

„Album sa oproti predošlým presunul ešte viac do piesňovej formy, nebol za tým žiadny špeciálny zámer, ale veľa skladieb vzniklo zo skíc spevu nahratých do mobilného telefónu“, objasňuje Vlado výraznu zmenu pomeru spievaných skladieb voči inštrumentálkam – na albume sa nachádza tentokrát iba jedna (Hail).

Reklama

Viac než polovica skladieb bola napísaná v spolupráci s vokalistami. Ešte užšia spolupráca nastala s Richardom Imrichom (Nylon Union), ktorý sa na tomto albume autorsky veľmi výrazne podieľal, navyše sa pridali ďalší zaujímaví hostia a skvelí ľudia ako Jonatán Pastirčák (Pjoni), Samo Štefanec a Jana Štefancová (Bulp), Rowanna, Gabriel Kain, Oleg Tera alebo nový spevácky objav Nina Kohoutová. „Myslím, že sme dosiahli veľmi pestrú zostavu, ale napriek tomu, že na albume sa objaví až sedem vokalistov (v jednom tracku dokonca traja naraz), mám pocit, že album je dosť kompaktný“, dopĺňa Vlado.

Album od začiatku nebol poňatý konceptuálne, niekde vzadu bol ale stale prítomný boj medzi dystopickým a utopickým videním sveta, s dobre skrytou malou dávkou satiry (Aldous Huxley?). Jedinou konkrétnou inšpiráciou bol hyperrealistický veľkovýpravny sen invázie tisíciek kozmických lodí nad Súľovskými skalami (Inner Space Invaders)…

„Snažil som sa dosiahnuť zvuk, ktorý by bol súčasný, ale nie trendový, zároveň ale aby obstál v čase a nedal sa ľahko spätne určiť dátum vzniku albumu. Vždy som mal mimoriadnu slabosť pre dychové nástroje (odkedy som počul It Ain’t Necessarily So v podaní Bronski Beat) a samplované a rôznymi spôsobmi zmutované dychy boli prítomné v mojej tvorbe od úplného začiatku, často v reálne nezahrateľnej podobe. Vďaka prítomnosti saxofonistu/klarinetistu v kapele som sa naučil veľa o tom, čo dychy v skutočnosti dokážu zahrať, takže ich forma na albume je o niečo reálnejšia, nedokázal som si ale občas odpustiť niekoľko až škodoradostných zásahov a posunov do abstraktna“, s úsmevom komentuje zvuk albumu Vlado Ďurajka.

Reklama

Single Feather a Evening Falls On Mars vyšli oficiálne ešte pred albumom na kompilácii slovenských kapiel a projektov Ostrov hudby resp. Ostrov hudby 2, okrem nich bol ešte vydaná skladba Inner Space Invaders, ku ktorej natočil pútavé video britský fotograf Carl Fox.

Nahrávka False Beacon vznikla vo Vladovom vlastnom štúdiu a v štúdiu Men-at-sound v Trenčíne, o mastering albumu sa postaral Tom Karásek v štúdiu Gargle&Expel v Dubline. Dizajn albumu je (tradične) dielom samotného Vlada Ďurajku.

Album False Beacon vychádza 22. marca 2018 na Deadred / Starcastic ako 12” vinyl LP v dvoch verziách, na CD a digitálne vo formátoch MP3, FLAC na stiahnutie zo stránok Autumnist a oboch vydavateľstiev a zároveň v streamovacích sieťach Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play atď. Špeciálna limitovaná edícia LP obsahuje strieborný vinyl s pribaleným gramofónovým slipmatom s logom False Beacon.

Reklama

Vydanie albumu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Nový album podporí koncertná zostava Autumnist fanúšikom naživo aj na krátkom turné False Beacon Tour, na niektorých koncertoch sa so svojím novým programom pripojí špeciálny hosť Stroon a 10. apríla vo Fuge predstavia naraz svoje nové albumy bratislavskému publiku. V piatok 13. apríla Autumnist album oficiálne uvedú do života na release party aj v domácom Klube Lúč v Trenčíne.

False Beacon Tour (jar 2018)

Reklama

04/04 Brno, Music Lab (+ Stroon)
10/04 Fuga, Bratislava (+ Stroon)
13/04 Klub Lúč, Trenčín (+ Stroon)
14/04 Diera do sveta, Liptovský Mikuláš (+ Stroon)
27/04 Christiania, Prešov
03/05 Café v lese, Praha
04/05 Tonne, Dresden
05/05 Kino Hraničář, Ústí n/Labem

Hypnotická zmes najsúčasnejšej elektroniky s nadžánrovými presahmi ako manifestom. V širokospektrálnom mixe kombinuje ambient s hip-hopom či breakbeatom, hi-tech postupy s lo-fi popom či bizarnú filmovú atmosféru s mimozemským folklórom. Autumnist je projekt Vlada Ďurajku a pôvodne pod názvom Abuse vydal niekoľko EPs ako Silt, 4th Floor Sinking (2001) či Sleepfields (2002). Kritikou i poslucháčmi výborne prijatý debutový album The Great Outdoors (2005) bol nasledovaný množstvom koncertov. Eponymný album The Autumnist (2009) bol ocenený ako Album roka 2009 podľa kritikov v rámci Radio_Head Awards. Na Sound Of Unrest (2013) je badať trend mierneho vzďaľovania sa od elektroniky v ústrety organickejšiemu zvuku.

Autumnist naživo je pôsobivá päťčlenná kapela, elektroniku dopĺňa živá rytmická sekcia s basou a bicími, gitarista a alternujúci saxofón s klarinetom spolu s podporou synchronizovanej videoprojekcie. Kapela sa objavila na viacerých zahraničných festivaloch a kluboch a predskakovala naživo známe projekty ako Recoil, Laika, Cinematic Orchestra či Mouse on Mars.

Reklama
Reklama www.bedy.sk
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Novinky zo sveta hudby

Americká speváčka, ktorá si hovorí Lana Del Rey, vydala už tento rok v marci kritikmi ospevovaný album s názvom Chemtrails over the Country Club.  V októbri pridá tridsaťšesťročná...

Novinky zo sveta hudby

Kapela Horkýže Slíže oznámila na 14.9.2021 vydanie nového albumu Alibaba a 40 krátkych songov 2. Okrem krstu, ktorý sa bude konať v Music a...

Kapely

Žilinská kapela landless 10. septembra 2021 vydala svoj prvý album, ktorý nesie názov „Mirrors“. Na albume sa nachádza 9 piesní, pričom kapela počas prebiehajúceho...

Kapely

Nový album kapely Horkýže Slíže Alibaba a 40 krátkych songov 2 sa oficiálne poleje alkoholom 14. septembra v známom nitrianskom hudobnom klube Music a...