Zaujímavosti

Prečo hrala Metallica v Prahe práve skladbu Jožin z Bažin?

Metallica vystúpila v rámci WorldWired tour 2018 – 2019 aj v pražskej O2 aréne. “Veľkonočný” koncert sa samozrejme niesol v duchu legendárnych hitov a nechýbalo ani jedno veľké prekvapenie. Kapela pred časom na Facebooku sľubovala, že v Prahe zahrá jednu skladbu od miestneho umelca, či kapely!

Fanúšikovia sa naozaj takejto skladby dočkali a boli veľmi prekvapení. Metallica totižto zahrala legendárnu skladbu od Ivana Mládka Jožin z Bažin. A ako sa Metallica k tejto skladbe dostala? Je to celkom zaujímavý príbeh.

Niektorí možno viete, že Kirk Hammet založil firmu KHDK spolu s Davidom Karonom, ktorý žije dlhodobo v Prahe. Koncom marca sa Davidovi ozval kamarát Soctt Ian z Anthrax s tým, že Robert Trujillo hľadá pre Metallicu českú skladbu, ktorú by spolu s Kirkom zahrali v Prahe. Rob už mal vybrané lokálne skladby pre celé európske turné a zostávalo mu nájsť nejakú českú skladbu.

Rob Davidovi napísal: “I’m having a difficult time finding that catchy classic Czech singalong. I would be stoked to play a crazy grind core tune, or retro 60s/70s pop song, or if you know of any vintage rock bands from there, metal?” Bol otvorený všetkým žánrom, ale chcel, aby si s ním zaspievala celá O2 aréna.

David Karon pozbieral nejaké skladby, prevažne srdcovky, ktoré má rád. Medzi zoznam sa dostala napríklad Lucie a skladby Oheň a Černí Andělé ďalej skladby ako Sluneční hrob, Jahody Mražený a Škoda Lásky. Jóžina tam David prihodil až nakoniec a myslel to tak trochu ako vtip. Robovi však napísal, že je to skladba ktorú miluje, ale výber nechal naňho.

Za pár hodín prišla odpoveď od Roba: “OMG!!!!!! Just heard the Ivan Mladek song, Jozin z Bazin = INCREDIBLE! This seems perfect and it’s the classic singalong, this is the ‘El Muerto Vivo’ of Praha! Kirk will love this song as well.”

Bolo rozhodnuté. Metallica bude hrať v Prahe skladbu Jožin z Bažin. Ako to dopadlo už zrejme všetci viete, ale ak nie, môžete si to pozrieť tu:

To Top