Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Prečo profily hudobníkov zaplavili čierne titulné fotografie?

Sociálne siete vo veľkom zaplavujú čierne titulné a profilové fotografie, ktoré sa objavujú na profiloch hudobníkov, hercov a mnohých ďalších ľudí, ktorí pracujú v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Umelci tak vyjadrujú spolupatričnosť a tichým protestom sa snažia komunikovať vážnosť situácie, ktorá pomaly, ale isto pochováva kultúru na Slovensku.

Od marca sa na Slovensku kvôli opatreniam zrušilo už niekoľko tisíc koncertov, desiatky veľkých festivalov a stovky divadelných predstavení, ktoré sú zdrojom peňazí nielen pre hercov a hudobníkov ale aj pre technikov, zvukárov, osvetľovačov a mnoho ďalších.

Koncerty, festivaly a podujatia zamestnávajú desiatky ľudí. Menší festival pre 2 tisíc ľudí môže dať prácu aj 30 ľuďom. Zvukári, technici, SBS služba, predajcovia vstupeniek, predajcovia jedla a nápojov na podujatí, brigádnici a ďalší. Aj oni sú súčasťou kultúry a kreatívneho priemyslu, ktorý podľa štatistík na Slovensku zamestnáva približne 220 tisíc ľudí. Väčšina z nich tento rok nezarobila nič.

Reklama

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu ovplyvnili život mnohých ľudí, ktorí si svoje zázemie v hudobnom priemysle budovali desiatky rokov. Hudobné kluby, ktoré dávali prácu čašníkom, zvukárom a promotérom sú zavreté, pretože organizovať koncert pre 50 ľudí (vrátane účinkujúcich) sa neoplatí. Kluby sú vďaka opatreniam v ťažkom mínuse.

Koncert sa nedá zorganizovať za deň. Častokrát majú kluby naplánované koncerty na rok dopredu. Podpísané zmluvy, zaplatené zálohy, dohodnuté technické vybavenie, nakúpené potraviny a nápoje, dohodnutých technikov, zvukárov, brigádnikov, predpredaj lístkov a podobne. Už len jeden zrušený koncert zoberie prácu niekoľkým ľuďom. Čo keď je tých koncertov a podujatí zrušených cez 5 tisíc?

Situáciu kultúry na Slovensku mapuje aj hodinový dokument s názvom More hudby, ktorého autormi sú režisér a hudobník Braňo Špaček, kreatívny producent Marek Kučera a hudobník a producent Jozef Lipa.

Reklama

„Nejako sme to cítili, ale to, v akom stave sa nachádza živá kultúra našej krajiny, sme si naplno uvedomili až počas priameho kontaktu s ľuďmi, ktorých koronakríza zasiahla maximálnou silou. Sám neviem, čo bude a ako dlho tento stav bude trvať, ale ak štát ľuďom v kultúre nepomôže, ak ich naďalej bude prehliadať a len im sľubovať prázdne heslá typu, „bude dobre“ alebo „zvládneme to“, tak dobre určite nebude a v budúcnosti nebude ani žiadna kultúra. A štát bez kultúry je ako človek bez srdca.“: prezradil režisér projektu Braňo Špaček.

Nie všetko je len o hviezdach

Ľudia na koncerte vnímajú v drvivej väčšine prípadov len hudobníkov na pódiu. Nevšimnú si zvukára a jeho technikov, ktorí od 05:00 rána stavali pódium a po koncerte ho budú do ďalšieho rána rozoberať. Nevšimnú si pani, ktorá im pri vstupe predala, alebo skontrolovala lístky. Nevšimnú si ani pána z SBS, ktorý musí byť počas celého koncertu v strehu a dohliadať na bezpečnosť. Na každom väčšom koncerte musia byť aj hasiči a zdravotná služba. Aj títo ľudia sú neoddeliteľnou súčasťou podujatia a momentálne sú už od marca bez práce.

Reklama

„Všetci spoločne sa snažíme, dosiaľ tichým, konštruktívnym a najmä kultivovaným spôsobom, už päť mesiacov o to, aby ste nám uverili, kto sme a koľko nás je, ľudí, ktorým opatrenia znemožnili pracovať a – tak ako doteraz – živiť sa bez akýchkoľvek nárokov na podporu od štátu. Hľadali sme cesty, ako môcť pracovať a posledné mesiace už bojujeme iba o existenciu, uznanie a odškodnenie strát, ktoré sme v záujme záchrany zdravia a životov spoluobčanov, utrpeli.“: píše sa v otvorenom liste premiérovi Igorovi Matovičovi. Celý si ho môžete prečítať nižšie.

Mnoho ľudí na hudobníkov a hercov nadáva. Posielajú ich vykladať tovar, alebo blokovať tovar za pokladňu. Drvivá väčšina ľudí si však neuvedomuje, že bez kultúry, kina, divadla, hercov, hudobníkov, koncertov by bol náš život veľmi prázdny. Skúste si na týždeň vypnúť rádio, televízor, nepozerajte žiadne videá na internete, nepočúvajte hudbu cez Spotify. Koľko to vydržíte?

Verte tomu, že umelci si svoju prácu veľmi vážia. Väčšina z nich od malička cvičí niekoľko hodín denne na svoj hudobný nástroj. Za dobrým umeleckým výkonom sú roky driny, cvičenia a dokonca mnoho prekážok, ktoré musel každý umelec prekonať.

Reklama

Dobrým hercom alebo hudobníkom sa človek nestane zo dňa na deň, ako sa nestane ani dobrým marketérom, programátorom, či strojárom. V každom odvetví musí človek niečo vedieť a mať pre niečo talent. Nemáme si čo závidieť.

Kríza má ľudí spájať, nie rozdeľovať

Kríza spojená s koronavírusom v mnohých ľuďoch vyplavila na povrch dobro, s ktorým sa snažia pomáhať druhým. Spomeňme si na všetkých lekárov, sestričky, predavačky, pokladníčky, šoférov, policajtov, záchranárov a mnoho ďalších, vďaka ktorým je tento svet krajší a lepší. Kríza však nepriniesla len dobro, ale aj mnoho nenávisti, vulgárnych komentárov, agresivity a obviňovania.

Reklama

„Môžu za to všetci, len nie ja.“: aj takéto komentáre sa dosť často objavujú v rôznych diskusiách na internete. Veľkou nevýhodou internetu je to, že kedysi tieto reči zostali len v krčme. Dnes sa môže vyjadriť úplne každý (vo veľa prípadoch anonymne), mysliac si, že práve jeho názor je dôležitý. Veľa ľudí je dnes odborníkom na každú problematiku od hokeja cez politiku až po svetovú pandémiu.

Manifestácia #spoluzakulturu

Po mesiacoch tichého protestu sa Asociácia Hudobných Klubov Slovenska AHKS, Združenie Hudobných Promotérov na Slovensku a Hudobná Únia Slovenska rozhodli zorganizovať manifestáciu, na ktorej sa stretnú hudobníci, herci, organizátori podujatí, majitelia klubov a všetci podporovatelia Slovenskej kultúry.

Reklama

Podujatie #spoluzakulturu sa uskutoční 14. októbra 2020 o 17:00 hod. na námestí SNP v Bratislave. Manifestácia je apolitická a organizátori si neželajú účasť žiadnych politických strán, ani akékoľvek politické prezentovanie počas trvania akcie.

Najnovšie články

Novinky zo sveta hudby

Deviatu štúdiovú platňu predznamenali dva single. Pilotný Higher Power mal svetovú premiéru na medzinárodnej kozmickej stanici, kde si ho počas online prenosu prehral francúzsky astronaut Thomas…

Zaujímavosti

Mladá slovenská speváčka, skladateľka a textárka sa objavila na domácej hudobnej scéne minulý rok so svojím vydareným debutom “Sama Sebou”, ktorý bol niekoľko mesiacov…

Správy

Bez autorov o autoroch. Taký je návrh nového Mediálneho zákona, ktorý 7. októbra 2021 predložilo do medzirezortného pripomienkového konania Ministerstvo kultúry (MK SR). Návrh…

Zaujímavosti

Česká popová stálica – kapela  SLZA, predstavuje novú pieseň „Červánky“, ku ktorej si Petr Lexa s Lukášom Bundilom prizvali speváčku Moniku Bagárovú. Romantický duet…

Novinky zo sveta hudby

„Americký Halywůd je o snoch. Ten ostravský o tých, ktoré sa možno nikdy nesplnia, ale je dôležité ich mať. A pokojne môžete snívať aj o tom,…

Reklama
Reklama www.bedy.sk
Reklama

Prečítajte si tiež:

Správy

Adam Ďurica predstavuje svoju novú skladbu Naše hriechy. Naspieval ju spoločne s Emmou Drobnou. „Už dlhšie som chcel s Emmou niečo urobiť. Dokonca sme sa na tom...

Správy

V Česku zúri predvolebná kampaň, ktorá sa neštíti ničoho. Strana Volný blok svojvoľne prerobila a použila hit Petra Nagya „Láska je tu s nami“ na svoju politickú...

Správy

Bez autorov o autoroch. Taký je návrh nového Mediálneho zákona, ktorý 7. októbra 2021 predložilo do medzirezortného pripomienkového konania Ministerstvo kultúry (MK SR). Návrh...

Novinky zo sveta hudby

Skupina IMT Smile absolvovala počas koncertného leta niekoľko desiatok letných koncertov, kde si ich koncert užili tisícky fanúšikov. V rôznych mestách Slovenska ale aj...

Reklama