Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Prečo všetci kritizujú Star Wars: Vzostup Skywalkera?

Ošiaľ menom Star Wars začal už v roku 1977, kedy vyšiel prvý film Star Wars: Epizóda IV – Nová Nádej. Po ňom nasledovali dve pokračovania s názvom Star Wars: Epizóda V – Impérium vracia úder z roku 1980 a Star Wars Epizóda VI – Návrat Jediho z roku 1983!

Pôvodnú trilógiu filmov Star Wars doplnili ďalšie epizódy, ktoré vyšli v rokoch 1999, 2002 a 2005. Tieto filmy rozprávajú príbeh vzostupu Dartha Vadera a Palpatina a mapujú pád republiky a vznik impéria.

V roku 2012 odkúpila štúdio Lucasfilm spoločnosť The Walt Disney Company za približne 4,06 miliardy dolárov a potvrdila, že budú natočené ďalšie tri epizódy, ktoré následne vyšli v rokoch 2015, 2017 a 2019. Medzi epizódami sa ešte objavili filmy Rogue One z roku 2016 a Solo z roku 2018.

Reklama

Poďme sa však pozrieť aj do histórie

V socialistickom Česko-Slovensku to prvý Star Wars film nemal vôbec ľahké. Ideológovia minulého režimu tvrdili, že film uctieva násilie, je zlý a hlúpy.

Na hodinách občianskej výchovy dokonca deťom vysvetlovali, že podľa Star Wars americkí generáli vytvorili vojenský program, pomocou ktorého chcú zničiť svet. Hviezdne vojny boli v Česko-Slovensku uvedené až po nežnej revolúcií v roku 1991.

Reklama
Nový album kapely IMT Smile vychádza aj na LP ako red clear vinyl

Prečo toľko kritiky?

Všimli ste si, že v dnešnej dobe je moderné kritizovať všetko a všetkých? Na internete sa môže pod rúškom anonymity vyjadriť naozaj každý a tak ste si v poslednej dobe mohli všimnúť aj obrovskú vlnu kritiky na film Star Wars: Vzostup Skywalkera. Nie je na tom nič zlé, pokiaľ je kritika opodstatnená a pokiaľ je diskusia slušná a rozumná.

Toto sa však na Slovensku a v Čechách určite nedeje a diskusie sú plné nezmyselnej kritiky, narážok na veci, ktoré vo filme ani neboli a hlúpych vulgárnych komentárov 15 ročných detí, ktoré o Star Wars „vedia“ úplne všetko.

Reklama

Magazíny sú plné recenzií, v ktorých spájajú svetovú politiku a LGBTI problematiku. Čítal som dokonca komentár kde „nádejný“ kritik písal, či sme si všimli ako tvorcovia potrebovali zakomponovať do deja nejaký náznak vzťahu medzi Finnom a Poeom.

Ľudia začali porovnávať nové a pôvodné epizódy, hľadať medzi nimi prepojenia a rovnaké scény a potom opäť kritizovať The Walt Disney Company a dokonca všetkých, ktorým sa film páčil.

Pavol Hammel & Prúdy 1966-1975 vychádza v reedícii takmer po 40 rokoch

Ďalšia recenzia bola o tom, ako bola Leia Organa do príbehu vložená úplne na silu, zomrela úplne nezmyselne a podobné keci. Prečo pán „kritik“ nenapísal scenár a nevymyslel to lepšie? Ďalší komentár patril bozku Rey a Kyla na konci filmu. Podľa pána „kritika“ to bol čistý marketing. Čo tým myslel zrejme nevie ani on sám…

Reklama

Myslíte to naozaj vážne?

Je takáto kritika naozaj potrebná? Prečo si už nevieme vychutnať filmy a máme potrebu všetko kritizovať? Keď sa ti nepáčila Epizóda VII a Epizóda VIII načo si si potom kúpil/a lístok do kina?

Hviezdne vojny sú kultovým filmom. Niekto má rád pôvodné epizódy, niekto prequel epizódy a niekto zase tie sequel. Všetky už boli natočené a nič na nich nezmeníme.

Reklama

Nechajte si teda recenzie typu „Vzostup Skywalkera fanúšikov viac nahnevá ako poteší“. Prečo by ma mal nahnevať? Nemôžem si názor na film vytvoriť sám? Ako pán „kritik“ vie, že ma film nahnevá?

Konštruktívna kritika je fajn. Človek sa mnohé naučí a dozvie. To, čo sa deje na internete je však len hlúpy hejt, ktorý nikomu nič dobré neprinesie. Nechajte si hlúpe komentáre a skúste myslieť na to, že svet sa netočí len okolo Vás a Vášho názoru.

Rusínska speváčka Ivana Brillová predstavuje emotívnu baladu o láske

Čo bude ďalej zo Star Wars?

Reklama

V roku 2019 začala streamovacia služba Disney+ vysielať seriál The Mandalorian, na ktorý som už tiež čítal množstvo kritiky, ako seriál nevyužil svoj potenciál a podobne.

Šepká sa, že čoskoro má prísť ďalší seriál, v ktorom bude hrať hlavnú úlohu Obi-Wan Kenobi. Či sa chystajú ďalšie epizódy po Star Wars: Vzostup Skywalkera zatiaľ známe nie je.

Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež:

Správy

Fanúšikovia po celom svete dnes 4. mája 2020 oslavujú Star Wars deň. Tento deň vznikol ako slovná hračka známej vety „May the Force be...

Správy

Kultový film, ktorý má milióny fanúšikov po celom svete. Aj tak by sa dala definovať sága Star Wars. Všetko to začalo filmom Star Wars...

Správy

Nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Správy

Star Wars sa blíži ku koncu a posledná epizóda Star Wars The Rise of Skywalker príde do kín už o pár dní! Deviata epizóda sľubuje odpovede na...