V priestoroch VŠMU a Slovenského Rozhlasu sa uskutoční už druhý ročník Festivalu Asynchronie!

0
35
views

Festival Asynchronie vytvára priestor pre prezentáciu tvorby študentov kompozície a mladých skladateľov do 30 rokov z celého Slovenska a zahraničia. Sprievodným podujatím festivalu je séria workshopov s renomovanými hudobníkmi a skladateľmi zo Slovenska a blízkeho zahraničia.

Myšlienka festivalu Asynchronie nadväzuje na tradíciu zaniknutej Prehliadky mladých skladateľov, ktorá sa konala pod záštitou občianskeho združenia SOOZVUK.

Priestor pre takúto verejnú prezentáciu novovzniknutých diel mladých začínajúcich autorov a konfrontáciu ich tvorivých myšlienok zanikol posledným ročníkom Prehliadky mladých skladateľov s podnázvom OPUS NOVA v roku 2012. Preto sa po dvojročnej pauze rozhodli študenti kompozície na VŠMU a zároveň organizátori festivalu Peter Javorka a Lenka Novosedlíková túto polatformu obnoviť. Podarilo sa im vytvoriť nový festival pre mladých skladateľov, v rámci ktorého sa sformovalo dokonca aj hudobné teleso – Ansámbel Asynchronie pod taktovkou dirigenta Petra Javorku.

Tento ročník festivalu Asynchronie sa môžete tešiť na na sériu koncertov: prvé dva koncerty odznejú 8. a 9. júna 2016 o 19:00 v koncertnej sále Dvorana na VŠMU, účinkovať budú Ansámbel Asynchronie a hostia. Posledný koncert festivalu sa uskutoční 11. júna 2016 v Slovenskom Rozhlase o 19:00, odohrá ho komorný orchester Asynchronie pod taktovkou renomovaného dirigenta a skladateľa Mariána Lejavu. Medzi sólistami vystúpia napríklad operná speváčka Eva Šušková a bubeník Peter Kosorín.

Príďte sa pozrieť na pestré koncerty, v ktorých odznejú diela mladých talentovaných skladateľov z celého Slovenska. Budete mať možnosť presvedčiť sa, že vzniká nová kreatívna generácia mladých umelcov, ktorých tvorba posúva kvality a hranice hudby a zároveň oslovuje nielen poslucháčov klasickej hudby, ale aj širšie publikum. Zistíte, že sú to často osobnosti zapojené do mnohých projektov od experimentálnej elektronickej scény až po kapely v popovej scéne, a tiež, že sú nielen skladateľmi, ale aj inerpretmi či dirigentmi. Na festivale budete mať možnosť oboznámiť sa s ich tvorbou v klasickej hudbe a stretnúť sa s nimi osobne! Rovnako sa môžete tešiť na workshopy 8.6 o 14:00 s Jurajom Vajóm a 9.6 o 14:00 s Mariánom Lejavom v Malej koncertnej sále na VŠMU.

Festival je určený študentom stredných hudobných škôl (konzervatóriá v Košiciach, v Žiline, v Banskej Bystrici, v Bratislave, súkromné Konzervatórium v Topoľčanoch, v Nitre, Cirkevné konzervatórium v Bratislave) a vysokých hudobných škôl (Akadémia umení v Banskej Bystrici, Univerzita v Žiline, VŠMU v Bratislave, Akadémia umení v Banskej Štiavnici). Na prehliadke sa môžu predstaviť čerství absolventi štúdia skladby do 30 rokov. Rovnako sú cieľovou skupinou študenti umeleckých vysokých škôl a Pedagogickej a Filozofickej fakulty UK, odborná obec, muzikológovia, hudobní teoretici a kultúrna tlač. Podujatie je otvorené aj pre milovníkov netradičného umenia.

Event na FB: https://www.facebook.com/events/1005375659577278/