Interview

Prinášame Vám rozhovor s “Wlastom” z punkovej legendy Odpad!

Odpad je punková banda, ktorej história siaha až do roku 1995. Podarilo sa nám osloviť speváka a gitaristu kapely Vlastimila “Wlasta” Brisudu. Okrem dlhej histórie nám porozprával aj zaujímavosti z pôsobenia kapely a čo sa chystá v Odpad-e. Prečítajte si zaujímavý rozhovor!

Ako sa menila spoločne časom zostava Odpad-u?

My sme boli od začiatku vždy štvor-zostava. Keď sme vydali druhý album Útok tak sme boli trojčlenná zostava, pretože som nevedel zohnať, ktorý by mi zahral tie veci, čo som potreboval. Bolo to obdobie od roku 2002 do roku 2008, ale najplodnejšie obdobie. Hrávali sme vtedy aj tri koncerty za deň – Banská Bystrica, Martin, Púchov. Boli to koncerty, ktoré prajem zažiť každej kapele. Užili sme si to skôr, ako keď prídeš na koncert a podpisuješ 40 fanúšikov, kým sa dostaneš do sály. Priestory boli plné tak, že ja som ani nevychádzal z backstagu, lebo som chcel mať trochu pokoj. Parádne koncerty.

407216_362914640404533_252481469_n

Kedy ste vydali posledný album?

Ten vyšiel minulý rok. Vydala ho agentúra Duna, ktorá zastrešuje Topfest, Červeník, Terchovský budzogáň alebo aj kapely Arzén, Konflikt, Slobodná Európa a Hoten Toten. Vyšlo 500 kusov „Viva La Punk Musica“.

Aké myšlienky sa objavujú na albume? O čom pojednáva?

Hlavná myšlienky albumu sa stále menila, keďže sa nahrával 5 rokov kvôli môjmu pracovnému vyťaženiu. Nebol čas ísť do toho štúdia. Nevýhodou je mať štúdio v domácom meste. Človek tam ide, keď má čas, tak to posúva a posúva… Som toho názoru, že kapela by mala ísť kdesi do štúdia, nahrať všetko za sebou za určitú dobu a nie to meniť. My sme nahrávali trikrát bicie. Málokto vie, že máme bicie nahraté od vynikajúceho bubeníka Lojza Horníka z Konfliktu. Týždeň tu bol sme cvičili a nahrávali bicie. Myšlienka bola hlavne nahrať album. Album pozostáva z mojich myšlienok, ktoré som tam chcel dať od sol, akustických a elektrických gitár, kopec hlasov a spevov a hlavná myšlienka v textoch je proti veciam, ktoré sa  nám nepáčia. Dnešná situácia každodenných problémov.

TOP:  Čo sa skrýva za zmenou v hudbe Adama Ďuricu?

Čo chystáte počas zimy? 

Cez zimu mame nejaké koncerty na pláne. Na Silvestra 28.12. hráme v Ružomberku s Konfliktom, Morčatami na úteku a ďalšími kapelkami. Ideme aj do Čiech – vo februári do Moravskej Trebovej spoločne s Werglův Pjos a inými. Medzitým máme nejaké koncerty v jednaní, tak uvidíme, či sa to podarí dotiahnuť do úspešného konca. A najnovšia novinka je, že hráme opäť traja, čiže budeme zháňať šikovného gitaristu. Zatiaľ sme v trojčlennej zostave zahrali tri koncert v Bratislave, Kladne a v Trenčíne. Môžem povedať, že to bolo super a niektoré koncerty doslova masaker… 🙂

Kde najďalej ste hrali od rodného Slovenska?

TOP:  GUITAR&GEAR - Na čom hrá Jozef Reznik? (PARA a Walter Schnitzelsson)

V Nemecku. Tam sme išli celý deň.

Máte už čosi rozrobené aj na nasledujúci album?

Čo by sme chceli už dlho urobiť s našim basgitaristom je nahrať naše najväčšie hity unplugged. Kedy to neviem, ale takáto je budúcnosť, že tie hity budú nahraté v akustickej forme.

My sa snažíme ku každému albumu mať výbavu oblečenia a výbavy od malého odznaku až po mikinu. Dokonca sme jeden rok chceli urobiť tangáče. 😀

Sú aj v širšom okruhu Slovenska kamenné predajne, kde sa dá kúpiť merch Odpadu?

Naše veci sa dajú kúpiť na Slovensku napríklad v  Rock Shop Martin, Stopa revolution Puchov, Hirax records, Cecek records v Česku, Rabiát v ČR, Punkgen na východnom Slovensku, v Nemecku prostredníctvom kapely Speichelbrois, Agentúra Duna, ktorá nám vydala posledný album a ďalšie… alebo priamo u nás prostredníctvom e-mailu.

A na záver váš odkaz pre širokú verejnosť?

Hlavne nech sú kompromisní. Vydržať v tej scéne. Správať sa ku všetkému tak, ako chce človek aby sa správali voči nemu. Aj pri hudbe. Najľahšie je kritizovať, ponižovať a nič neurobiť.

Viva La Musica

Novinky sledujte na: https://www.facebook.com/pages/Odpad/185960471433285

163081_185960931433239_5302990_n

To Top