Hľadáte niečo konkrétne?

Kapely

Projekt203 vydáva nový album Nevhodný obsah

Bratislavská elektro-popová formácia Projekt203 vydáva symbolicky v piatok 13-teho nové EP s názvom Nevhodný obsah. Nahrávka obsahuje tri drsné, avšak melodické skladby – Nevhodný obsah, Paranoja a Fakľa.KopalaStudienku. Podľa lídra zoskupenia Ondreja Peška je EP akýmsi pokračovaním ich debutového albumu Vírus, ktorý uzrel svetlo sveta v októbri minulého roka.

„Po prvom albume sme chceli našu tvorbu zvukovo posunúť. Nové skladby znejú trochu industriálnejšie, no nechýba im emócia. Všetky pre nás znamenajú veľmi veľa,“ hovorí Ondrej, ktorý je pod pesničkami autorsky podpísaný.

Ako prvú na EP zaradil skladbu Nevhodný obsah. „Je to taká drsnejšia elektro-tancovačka s mierne rebelsky erotickým textom. Používame v nej slová ako ‘radikálni‘ a ‘nenormálni‘, ale všetko je to myslené s veľkým nadhľadom. Nie vždy tieto slová znamenajú niečo zlé. Skladba má viac významov, každý si z nej môže zobrať to svoje,“ približuje hudobník. K pesničke Projekt203 zverejnili pred časom i videoklip. Nakrútil ho Ďuro The Dark z EBM formácie The Dark v bratislavskom klube Hopkirk, kde skupina často vystupuje. 

Druhý singel, ktorý na EP prinášajú, pieseň Paranoja, by sa mal dočkať vizuálnej podoby už v novembri. „Je to taká alternatívna skladba plná vášne v strednom tempe. Je vedená gitarovými zvukmi, do ktorých sa pripájajú elektronické linky a drsné kovové zvuky,“ vysvetľuje Pešek. „V skladbe Paranoja ide čisto o zmyselnosť a erotiku zabalenú to alternatívnejšej hudby. Znova sme zvolili viacvýznamový text, tentokrát o búraní stereotypov v živote a užívaní si každej intímnej chvíle,“ dodáva.

Trojicu napokon uzatvára skladba Fakľa.KopalaStudienku, ktorá pracuje okrem autorskej elektronickej hudby i s motívom slovenskej ľudovej piesne Kopala Studienku a básňou Fakľa revolučného Janka Kráľa. „Zbožňujeme pieseň Kopala studienku, takže sme tento experiment plánovali už veľmi dlho. Rozhodli sme sa spojiť drsný a mohutný elektronický zvuk s jemnou melódiou ľudovej piesne a pripojiť k tomu obľúbenú báseň. Je to taký náš iný zvukový pohľad na folklór a zároveň i malá pocta slovenským básnikom. Uvedomujeme si, že túto našu verziu môže človek buď milovať, alebo nenávidieť. Nič medzi tým asi nebude,“ smeje sa sympatický umelec.

Na nahrávke vystupuje popri Peškovi speváčka Sissi Enns, ktorá sa tento raz postarala aj o vizuál štúdiovky. „,Chcela som vytvoriť vizuál, z ktorého budú cítiť všetky myšlienky a emócie, ktoré sme dali do skladieb a ochutiť to prvkom folklóru,“ približuje Sissi. Mastering EP zastrešil Lukáš Sadloň z nahrávacieho štúdia a vydavateľstva TC Lemons. 

Nahrávka, ktorá je aktuálne k dispozícii na stramingových službách ako Deezer či Spotify, mala už i živú premiéru. Tá sa odohrala koncom augusta na festivale Prague Gothic Treffen. „Premýšľali sme, či tam zahrať aj skladbu Fakľa.KopalaStudienku, uvedomovali sme si, že reakcie môžu byť všelijaké. Nakoniec sme ju však do setlistu zaradili a ľudia sa skvele bavili… Bolo to pre nás vystúpenie roka. Po nás hrali hviezdy ako Kite a Covenant, čiže sme mali Vianoce už v auguste,“ priznáva Pešek.

Slovenskí fanúšikovia a fanúšičky Projektu203 budú môcť EP naživo počuť zrejme až na ďalší rok. Dovtedy by sa skupina chcela znova zavrieť v štúdiu a začať nahrávať skladby na nový album.

Projekt203 vznikol v roku 1999 ako projekt Ondreja Peška, ktorý od začiatku tvorí vokály, hudbu a texty piesní. K Ondrejovi sa neskôr pridal Marcel Orth. Marcel je plnohodnotným členom zoskupenia, avšak stará sa výhradne o vizuál projektu. Od roku 2013 prizvali medzi seba aj speváčku. Najprv s nimi pôsobila Janette Potocká, dnes za mikrofónom stojí Sissi Enns, ktorá sa stala súčasťou projektu v roku 2015.

Členovia Projektu203 do dnešného dňa vydali vo vlastnej réžii 13 neoficiálnych štúdioviek, na ktorých priniesli spolu desiatky skladieb, pričom niektoré z nich podporili aj videami na internete. Rok 2018 bol pre formáciu prelomový. Zverejnili totiž prvé dva videoklipy k skladbám Démon a Nespím a následne uzrel svetlo sveta aj ich debutový album Vírus. O niekoľko mesiacov neskôr, v októbri 2018 vydali tiež kompiláciu svojich najväčších hitov do roku 2016 pod názvom Replay 2000-2016.

Reklama
Reklama www.bedy.sk

Prečítajte si tiež:

Novinky zo sveta hudby

Deviatu štúdiovú platňu predznamenali dva single. Pilotný Higher Power mal svetovú premiéru na medzinárodnej kozmickej stanici, kde si ho počas online prenosu prehral francúzsky astronaut Thomas...

Správy

Najväčšia hudobná udalosť roka! V Bratislave vystúpi spevák kultovej skupiny Rammstein! Charizmatický a neprehliadnuteľný Till Lindemann to roztočí 20. januára 2022 v Incheba Expo Aréne. V rámci...

Kapely

Šieste radový album kutnohorských hard-popových Vesper je na svete a nesie lakonicky názov VI. Kapela ho pripravovala viac ako rok a producentskú taktovku vzal...

Správy

Tri roky po poslednom titule vydanom spoločne so skupinou Romanika vydáva Ildikó Kali štúdiový album. Nesie názov Zlatá panna a mal by vyjsť 22.11. 21...

Reklama