Prví diváci uvidia Star Wars The Force Awakens už dnes!

0
3
views

Už dnes večer môžu prví diváci vidieť Star Wars The Force Awakens na svetovej premiére, ktorá sa bude odohrávať v Los Angeles! Svetová premiéra prebehne dnes o približne 20:00 hod. a slovenskí a českí fanúšikovia budú môcť Star Wars vidieť už v stredu 16.12.2015!

Star-Wars-Force-Awakens

Hollywoodská premiéra sa bude odohrávať na troch miestach. V slávnom TCL Chinese Theatre, v ktorom sa premietal v roku 1988 prvý dieľ Star Wars, ďalej v Dolby Theatre a v El Capitan Theatre. „Star Wars: Sila sa prebúdza“ je prvým filmom novej trilógie, odohrávajúcej sa v najslávnejšej filmovej galaxii. Predpredaje vstupeniek sa na celom svete začali už dva mesiace pred premiérou a všade dosahujú rekordných výšok. Mesiac pred uvedením do kín sú tržby filmu v Spojených štátoch už 50 miliónov dolárov.

Kedysi dávno, v preďalekej galaxii sa tridsať rokov po udalostiach Návratu Jediho musí legendárna posádka Hana Sola, jeho ženy Princezni Lei a Žvejkala vysporiadať s novým nebezpečenstvom v podobe Sitha Inquisitora a nájsť dávno strateného Lukea Skywalkera.

Hviezdne vojny sa stali fenoménom popkultúry. Z vedecko-fantastických žánrov je typickým predstaviteľom žánru space opera. Z odborného hľadiska ide vo viacerých ohľadoch o napodobeninu stredovekých rytierskych eposov. Viacero odborníkov však poznamenáva, že vlastne ide o zhrnutie čŕt charakteristických pre veľa žánrov: sci-fi, fantasy, horor, antická dráma, vojnový film, western, bondovka, detektívka, groteska a pod. Lucas sa s Hviezdnymi vojnami stal zakladateľom toho, čo sa v modernom marketingu nazýva merčendajzing (merchandising). Zároveň bol vlastne s každým filmom série akýmsi predvojom špeciálnych efektov.

Kedy prišiel prvý film Star Wars do Česko-slovenska?

V socialistickom Česko-Slovensku to už prvý film nemal ľahké, pretože ideológovia minulého režimu tvrdili, že je to zlý a hlúpy film, uctievajúci násilie, a dokonca sa na hodinách občianskej a brannej výchovy vysvetľovalo, že podľa tohto filmu americkí generáli vytvorili vojenský program militarizácie vesmíru, tzv. Hviezdnych vojen (SDI – Strategická obranná inicitíva), pomocou ktorého chcú zničiť svet. Divákom na západnom Slovensku bol preto film dlhé roky známy skôr pod nemeckým názvom „Krieg der Sterne“, pretože v Rakúsku podobné „obavy“ nemali. Napokon boli Hviezdne vojny v Česko-Slovensku uvedené (až?) po nežnej revolúcii (epizóda IV v roku 1991) a potom bola znova koncom 90-tych rokov (už na Slovensku) uvedená efektami upravená special edition.