Prvý album Deža Ursinyho vychádza opäť na vinyle

0
91
views

Píše sa rok 1972. Po dlhých ťahaniciach dáva producent Hynek Žaličík dokopy úžasnú kapelu, ktorá existuje iba na nahratie jediného albumu. Piateho júna sa v Prahe v Dejvickom štúdiu Supraphonu stretávajú Erno Šedivý a Vladimír Kulhánek (rytmika českej skupiny Flamengo) s Dežom Ursinym a Jaroslavom Filipom. Vďaka perfektnej príprave Ursinyho a Filipa, ktorí v tej dobe tvorili mimoriadne zohratý tandem, vzniká veľmi vzácny album naspievaný v angličtine. Celá spolupráca, ktorá končí 21. júna, prebieha v nesmierne priateľskej a tvorivej atmosfére.

Pod textami je podpísaný vtedajší Ursinyho spolužiak z vysokej školy Juraj Lihosit. Obal platne šitý presne podľa Ursinyho predstáv realizuje ďalší Ursinyho kamarát Jozef Pernecký. Vzniká tak doslova a do písmena československý projekt kombinujúci to najlepšie z pražskej a bratislavskej dobovej scény, navyše na svetovej úrovni.

Keď spätne porovnávame svetovú art-rockovú produkciu z týchto rokov, zisťujeme že album v ničom nezaostáva. Naopak. Dá sa zaradiť medzi albumy vtedajších najväčších svetových hviezd ako Pink Floyd alebo King Krimson. Toto korunuje Lihositova angličtina, čo platni v období normalizácie spôsobovalo vážne problémy a zákazy, o to vzácnejšie a odvážnejšie tak pôsobí optikou dnešnej doby. O platni sa popísalo mnoho superlatívov a dodnes ostáva v československom dobovom kontexte neprekonanou.

Album vyšiel v dobe, keď sa komunistický režim snažil rock vytlačiť z verejného života. Prvé vydanie z roku 1973 nebolo určené na voľný predaj, ale bolo ponúknuté iba členom Gramofónového klubu, defakto sublabelu Supraphonu. Ďalšie edície, už v bežnej distribúcii, vydal Supraphon v rokoch 1975 a 1979.

Tento rok uplynie 45. rokov od nahratia albumu a pri tejto príležitosti inicioval Ursinyho syn Jakub v spolupráci s Deadred / Starcastic Records a Vinyl-lab projekt, ktorý má oživiť príbeh Deža Ursinyho, postarať sa o reedície jeho albumov na vinyloch a vytvoriť reprezentatívny web o tejto neprehliadnuteľnej postave československej hudby.

Náklady na takto ambiciózny projekt predstavovali veľkú výzvu. Organizátori projektu spojení v občianskom združení Provisorium sa rozhodli požiadať o pomoc s financovaním fanúšikov Deža Ursinyho prostredníctvom crowdfundingovej kampaňe “Pomôž nám oživiť príbeh Deža Ursinyho”.

Pôvodná nahrávka bola starostlivo remastrovaná v nemeckom štúdiu Pauler Acoustics. Redesign pôvodného obalu si vzal na starosť syn autora Samuel Pernecký. Reedícia obsahuje čierno-biely plagát, na druhej strane ktorého sú texty Juraja Lihosita. Tento raritný plagát sa v dobe svojho vzniku “vďaka” cenzúre k fanúšikom nedostal. Súčasťou vinylu je aj pohľadnica s nikdy nepublikovanou fotografiou a s kódom na stiahnutie albumu vo formáte MP3 či FLAC.

Vinylový album Provisorium je možné zakúpiť vo všetkých dobrých obchodoch s hudobnými nosičmi v rámci Slovenska a Českej republiky.

Súbežne s prípravou vydania platne sa začali práce na vytvorení stránky o Dežovom živote a tvorbe dezoursiny.rocks, ktorá bude spustená v máji 2017. Tá sa bude postupne napĺňať materiálom, ktorý s tvorbou Ursinyho súvisí a bude informovať o udalostich, ktoré sa odkazu Ursinyho venujú. V súčinnosti so sociálnymi sieťami bude stránka informovať o priebehajúcich prácach na ďalších reedíciách a jej súčasťou bude aj e-shop pre fanúšikov. Zatiaľ je možné vinyl Provisorium objednať prostredníctvom emailovej objednávky na dočasných stránkach www.dezoursiny.rocks. Vydanie albumu finančne podporil Fond na podporu umenia.

Dežo Ursiny bol slovenský bigbítový a artrockový hudobník, skladateľ, gitarista a spevák. Venoval sa dokumentárnej filmovej tvorbe ako režisér, dramaturg, scenárista, bol autorom námetov a filmovej hudby. Jeho hudobna kariéra je úzko spätá s básnikom a jeho dvorným textárom Ivanom Štrpkom, s ktorým spolupracoval na jedenástich štúdiových albumoch. Bol zakladateľom hudobních skupín The Beatmen, The Soulmen, Provisorium a Burčiak. Je autorom hudby muzikálu Neberte nám princeznú, k jeho najznámejším filmovým dokumentom patria O rakovine a nádeji, Obrázky z výletu za plot blázninca a Času je málo a voda stúpa…