Viac...

RADY: 10 vecí, na ktoré by ste mali dbať pri kúpe komba

Keď sa niekedy rozhodnete pre kúpu zosilovača, s pravidla nekúpte prvý, ktorý vyskúšate. Možno bude hrať dobre a bude sa vám páčiť, no bude to takto aj na druhý deň ? Máme pre vás pár tipov na vybratie toho pravého komba.


1. Použite vlastný nástroj. Skúšanie komba s gitarou ktorá nie je vaša je ako ísť na rande s mamou vašej frajerky. Vaša gitara môže mať menej ostrý zvuk ako presne taký istý model v obchode, čiže kombo bude znieť doma ako bez života. Vždy skúšajte s vlastnou.

2. Celolampa, Hybrid alebo Digitálne? Celolampové kombá sa považujú za najlepšie znejúce, no v dnešnej dobe už majú aj digitálne kombá skvelý zvuk. Dobrý nápad je zakryť si oči a podľa sluchu si vybrať podľa vás najlepšie znejúce kombo.

3. Záleží na veľkosti. 100w kombo je veľa do bytu, 10w zase málo na skúšky. Vyberte si veľkosť/výkon vášho nového komba podľa vašej momentálnej situácie, poprípade dbajte ohľad na blízku budúcnosť.

4. Zvuk sily. Dobré kombo znie aj s volume naplno, uberte gain a pridajte hlasitosť a keď bude mať kombo dobrý zvuk tak to bude určite horúci kandidát.

5. Pozor na hluk. Moderné kombá majú veľa gainu aj na nízkej hlasitosti, no niekedy to je prehnané a spolu so zvukom gitary sa ozýva z komba veľa hluku a nechceného šumu. Na kombe ktoré skúšate, dajte toľko gainu koľko je pre vás ideálne a dávajte pozor na hluk.

6. Dbajte aj na repráky. Vyberte si kombo s reprákom, ktorý má príjemný crunch a neznie blbo keď je kombo nahlas.

7. Viac infa o reprákochDôležitá je aj veľkosť repráku. Mnohí ľudia si myslia že na repráku nezáleží, no sú rôzne typy reprákov a aj tie ovplyvňujú zvuk. Väčší reprák bude mať lepšie a výraznejšie basy, tak sa zariaďte aj podľa toho.

8.  Počet kanálov. Ak vám stačí dobrý čistý zvuk a skreslený, 2 kanále sú pre vás akurát, no pre tých ktorí radi experimentujú s viac zvukmi je dobré viac kanálové kombo, no každý kanál by mal mať svoj vlastný ekvalizér.

9. Nebojte sa pootáčať s potenciometrami. Na dobrom pre vás vhodnom kombe by pre vás nemalo byť ťažké nájsť dobrý zvuk pomerne rýchlo. Keď sa vám nedarí ani po pár minútach tak to nie je vhodná voľba pre vás.

10. Extra výhody/efekty. Okrem klasických vecí ako sú gain a ekvalizér si všímajte aj efekty ktoré kombo ponúka, je dobré mať aj nejaký ten chorus alebo reverb, môže vám to ušetriť peniaze.

Štýlové retro ponožky
To Top
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!