Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Rady: Ako vydať CD na vlastné náklady

Máte kapelu, nahrali ste CD a chcete ho vydať. Zistili ste, že ste na Slovensku a nemáte šancu si nájsť vydavateľa. Verte mi, toto netrápi len menšie kapely ale už aj viac zabehnutých hudobníkov. V tomto článku sa s vami chcem podeliť o to, že ako sa dá na Slovensku vydať hudba bez vydavateľstva tak, aby vaša tvorba bola dostupná po celom svete. Vydávanie je dlhší proces, pozostáva z 5 krokov a trvá približne mesiac.

Nahrávanie

Výber vhodného štúdia je základom pre prípravu dobrého albumu. Pri hľadaní štúdia by ste sa nemali sústrediť iba na zvuk a výbavu ale hlavne na to, aký sú tam ľudia. Je veľmi dôležité aby ste vedeli dobre spolupracovať so zvukárom.  Ak je štúdio schopné vyprodukovať dobrý zvuk, ale zvukára maximálne nezaujíma to, čo robíte a ako nahrávate, tak to nikdy nedopadne dobre.

SOZA

Ukončili ste nahrávanie máte v ruke prvý master nového CD. Prvé čo musíte urobiť je nahlásiť dielo na Soze. Tým, že nahlásite dielo sa ale nestávate členmi SOZA. SOZA zastupuje autorské práva, v podstate pri nahlásení diela sa vytvorí dokument, ktorý potvrdzuje autorstvo  vašej hudby. A dáva vám právo narábať s vaším dielom ako sa vám len chce. Nahlásenie diela je zadarmo. Druhá vec čo sa ešte robí je nahlásenie nosiča. Vaše CD dostane katalógové číslo, podľa ktorého sa dá sledovať, že kde používali vaše nahrávky. Toto číslo často požadujú v rádiách. Katalógové číslo stojí 10€ a ide o jednorazový poplatok.

Reklama

Veľmi dôležité je pochopiť pojem VÝROBCA. Výrobca je ten, kto platí za výrobu nosiča, nie firma, ktorá vám vyrobí CD. Kapela by si mala zvoliť jednu osobu, ktorá bude zastupovať všetkých, alebo ak máte nejaké občianske združenie (OZ) tak to tiež môžete uviesť ako výrobcu. Bohužiaľ momentálne je taká chyba v systéme, že SOZA vám nezaplatí za to, ak vás budú hrať v rádiách, na to by ste museli byť členom SOZA, avšak to vy nechcete byť.

SLOVGRAM

SLOVGRAM zastupuje interpretárske právo, registrácia je zadarmo. Registruje sa hudobné teleso (kapela), jednotlivý členovia a oficiálny zástupca kapely. Je to kopa papierov ale oplatí sa to urobiť. SLOVGRAM tiež dáva ISRC kódy na jednotlivé pesničky. ISRC kódy sú veľmi dôležité, lebo pomocou nich sa sledujú jednotlivé pesničky na nosiči. Ak hrajú vašu pesničku v rádiách, tak SLOVGRAM to zaznamená práve pomocou ISRC kódov a potom podľa toho, že koľko vás hrali za jeden rok rádiách vás vyplatia. So SLOVGRAMom má pozitívnu skúsenosť, sú tam veľmi milý ľudia. Tu je tiež dôležité, že výrobca a producent je tiež osoba, ktorá zaplatila za výrobu nosiča a za nahrávanie.

Ak máte ISRC kódy tak sa musíte vrátiť do štúdia, kde tieto kódy musíte zadať do pesničiek. V programe masteringu by mala byť taká možnosť kde sa zadajú ISRC kódy pre jednotlivé pesničky. Konečný súbor by mal vyzerať tak, že ak sa pozriete na vlastnosti súbor a, tak by ste tam mali vidieť názov pesničky, interpreta a aj ISRC kód pesničky.

Reklama

Výroba nosiča (CD)

Toto je najťažšia časť. Pred výrobou CD už musíte mať úplne hotové master CD a obal na CD. Prvé, čo si musíte určiť je, že koľko kusov chcete dať vyrobiť. Sú dve možnosti – výroba vypaľovaním a výroba lisovaním. Lisovaním sa treba zaoberať, ak chcete vyrobiť viac než 500 kusov CD, menšie množstvá sa lisovaním nevyrábajú a na druhej strane by sa vám to ani neoplatilo. Vypaľovanie, je dobré riešenie ak chcete vyrobiť iba 200-300 kusov CD. Či je CD vyrobené vypaľovaním alebo lisovaním sa na kvalite neodrazí. Vypaľovanie sa oplatí robiť iba pri nižších množstvách, do 500 kusov.

Pred tým ako by ste išli vyrábať CD, tak si vyhľadajte výrobcov, je ich veľa. Na Slovensku je jedna firma, ktorá sa zaoberá lisovaním, je tu však viacero firiem, ktoré robia vypaľovanie. V Česku je už viacero firiem, ktoré sa zaoberajú lisovaním. Majte odvahu a požiadajte ich o cenovú ponuku, napíšte im, že koľko kusov chcete vyrobiť a poproste ich o cenu. Porovnajte si jednotlivé firmy a vyberte si tú ktorá vám najviac vyhovuje.

Tieto firmy často vyrábajú aj obaly na CD. Je to len na vás, či si necháte vyrobiť obaly naraz s CD alebo si nájdete zvlášť firmu, ktorá vám vyrobí iba obaly. Pri príprave obalov si dávajte pozor aby farby boli v CMYK, aby všetky čierne písmená mali OVERPRINT a aby ste mali aspoň 3mm zarážku. Ak ste si nie ste istý v týchto veciach, tak si nájdite niekoho, kto vám s týmto pomôže. Každá firma má svoje šablóny, že ako majú podklady pre výrobu vyzerať. Je veľmi dôležité ich dodržať, lebo vám môžu naúčtovať poplatok za opakovanú kontrolu podkladov.

Reklama

Výroba 1000 ks CD sa môže pohybovať od 700 do 1000 eur. Cena závisí od množstva a od typu obálky. Typ obálky výrazne ovplyvňuje finálnu cenu. Ja si myslím, že na začiatok vyrobiť 200-300 kusov úplne postačí, je lepšie za zamerať na online predaj.

Hoci dneska vyzerá, že vyrobiť CD nemá zmysel, tak sa mýlite. CD je propagačný materiál, môžete ho poslať do rádií, do časopisov, rozdávať organizátorom a samozrejme predávať. Jeden kus z hotového nosiča následne treba odovzdať v Slovgrame a v Soze, pre dokumentáciu. Ak nechcete vyrobiť CD, tak ďalšou možnosťou je dať si vyrobiť USB kľúče.

Distribúcia.

Konečne máte u seba hotové CD. Je čas sa zaoberať distribúciou. Najjednoduchším riešením je si nájsť predajňu, ktorá sa zaoberá aj online predajom. Takýchto firiem je veľa. Dohodnete sa na sume, za ktorú budete predávať vaše CD. Určite nepredávajte vaše CD za menej ako 5 eur. Firma si zoberie približne 50 % z predaja, čiže vám dá z 5ich eur 2.50 za každé predané CD. Nikto vám dopredu nebude platiť. Funguje to tak, že vy odovzdáte CD s potvrdením, ktoré obsahuje počet nosičov v danej sume. Na požiadanie je firma povinná vám povedať, že koľko CD sa predalo a koľko máte peňazí. Hocikedy si môžete vaše CD vypýtať naspäť. Tu je lepšie si nájsť nejaký obchod, s ktorým viete komunikovať aj osobne, nie len cez email alebo telefón.

Reklama

Druhá možnosť online predaj. Predaj cez internet alebo cez streamové služby ako Spotify, iTunes atď.. Ak napíšete do google.com, že “online distribution! tak nájdete kopu firiem, ktoré predávajú hudbu a budú radi ak môžu predávať aj vašu hudbu. Pri tejto možnosti je treba zaplatiť istú jednorazovú sumu (50-100 eur). Pomocou tejto služby môžete predávať vašu hudbu po celom svete.  Vlastníkom vašej hudby ste stále vy. Suma z predaja, je tiež rozdelená medzi vami a distribučnou spoločnosťou.  Mnoho vydavateľstiev nie je schopná zabezpečiť to, čo sú schopné spraviť firmy zaoberajúce sa online distribúciou.

Ak sa vám nechce vyhľadávať, tak si určite pozrite stránku www.cdbaby.com

Tieto firmy sú vám tiež schopné dodať čiarový kód, ktorý je dôležitý z hľadiska predaja. Ak chcete čiarový kód, tak je potrebné riešiť online distribúciu ešte pre výrobou CD, aby čiarový kód bol súčasťou obalu. Ak ste to nestihli, nič sa nestalo, dajte si niekde vyrobiť malé nálepky čiarovým kódom, ktoré po tom nalepíte na obal CD.

Reklama

Vydanie CD trvá istú dobu a niekedy je to dosť stresujúce ale určite sa do to oplatí vraziť váš čas a peniaze. Je to dobrý pocit vedieť, že vaša hudba je dostupná celosvetovo, hocikto si ho môže vypočuť. Momentálne som efektívnejší postup vydania hudby bez vydavateľstva nenašiel. Napíšte do komentov váš názor, alebo vaše otázky.

Autor: Hushegyi András (www.thebutchers.eu)

Reklama

Prečítajte si tiež:

Správy

V stredu 10.11.2021 sa fanúšikovia legendárneho Mekyho Žbirku dozvedeli smutnú správu. Spevák nás vo veku 69 rokov navždy opustil. Zanechal nám po sebe desiatky...

Kapely

Kapela DESMOD a Robo Šimko prichádza s nezvyčajným singlom! Je ňou pieseň „Je to v nás“, ktorú skupina urobila pre nitrianske volejbalistky a dnes si ju už viete...

Zaujímavosti

Slovenskí hudobní producenti Groovestudio vydali koncom minulého roku epický cinematický album Zephyrus, ktorého charakteristickou črtou sú silné témy, brilantná orchestrácia, anjelské zbory a v neposlednom rade...

Novinky zo sveta hudby

Slovenský gitarista, skladateľ a multiinštrumentalista Brian Baják, známy svojou komplexnou technickou hrou na elektrickej gitare, testovaním gitarových aparatúr a vybavenia, štúdiovou produkciou a v neposlednom rade dlhoročnou...

Reklama