Hľadáte niečo konkrétne?

Zaujímavosti

Raper Opak vydáva po viac ako 10 rokoch nový album Produkcie!

Slovenský raper Opak vydáva vo štvrtok 7. marca po dlhšej odmlke nový album Produkcie. 11 skladieb vznikalo počas 4 rokov ako jeho osobný denník. Opak chce novým albumom v prvom rade osloviť ľudí, ktorí ho poznajú dlhé roky, či už ako sólo rapera, alebo ako člena dnes už legendárneho zoskupenia A.M.O.

Album Produkcie ponúka špecifický nadčasový zvuk. Je vyzretým dielom a zároveň osobným záznamom dlhého obdobia, počas ktorého vznikal. “Album je rozhodne na viac vypočutí. Je plný zaujímavých tém. Texty sú viaczmyselné, miestami ironické. Vnímavý poslucháč si nájde osobité prirovnania, pohľad na bežné situácie, ktoré som si prežil, aj opisy ľudí, ktorých som stretol. Neriadim sa iba trendmi, robím všetko tak, ako to aktuálne cítim.” Pri tvorbe nemal Opak strach vykročiť mimo svojej komfortnej zóny. Rovnako ako na prvom sólo albume, aj teraz Opak experimentoval s hlasom a zvukom. Nechýbajú ani spevácke vsuvky. “Za tie roky som si prešiel všetkým – mainstreamom aj undergroundom, elektrom aj akustikou. Naučil som sa vnímať viac publikum a verejnosť a menej svoje ego. Mám pocit, že nie je nič dôležitejšie, ako byť autentický.”

Vypočujte si ukážky z albumu PRODUKCIE:

Reklama

Všetky skladby sú inšpirované tým, čo sa okolo mňa deje

Na albume nájdu fanúšikovia 11 skladieb, pričom každá nesie vlastný priamočiary príbeh, možno s výnimkou skladby ‘Mám strach’, kde Opak použil veľa metafor a obsah si fanúšikovia musia nájsť medzi riadkami. Skladby vznikali nárazovo, inšpirácia vychádzala z aktuálnych situácií: “Mali sme obdobie s kamošmi, keď sme zistili, že síce v súkromí si rozumieme, ale rozdeľujú nás kľúčové názory na sociálnych sieťach. Tento song bol ako taká očista od negatívnych emócií. Urobil som hudbu, napísal text a vypustil som to. Alebo v inom prípade po koncerte XindlX v Bratislave, s ktorým sme dlhoroční kamaráti, sme hodiny debatovali pri drinku na bare. Spontánne sme dohodli spoločný reggae song a na druhý deň som napísal celú skladbu.” Niektoré skladby sa nahrávali viackrát, až kým nebol Opak spokojný po zvukovej alebo umeleckej stránke: “Vždy je čo zlepšovať, v jednom bode som to už však musel uzavrieť. Album Produkcie však považujem za album, ku ktorému sa budem môcť vrátiť aj po rokoch.”

Pozrite si videoklip k skladbe PÍŠEM TI:

Reklama

Aj pri tomto albume sa Opak pohybuje žánrovo medzi reggae, rapom, neosoulom, bluesom a R&B. Vo svojej podstate sa však nevyhýba ani mainstreamovým vplyvom. “Som rád, že pozvanie na hosťovanie na albume prijali rôznorodí ľudia, ktorí tiež prispeli k pestrosti – VeronikaS, XindlX, Robo Burian či raper Danosť. Moje aktívne roky na hudobnej scéne tiež umožnili, aby som mohol spolupracovať s hudobníkmi Marianom Jaslovským, Jánom Kružliakom, Annou Hort, Marc Es, Boro Logan, Jozefom Madolom alebo ľuďmi zo skupiny Polemic.”

Album Produkcie vznikal v Opakovom štúdiu Zion5. Jedna skladba sa kvôli spevu nahrávala v štúdiu u Maxa Šrámeka, ktorý pomohol aj ako spevácky kouč.

Limitovaná edícia s originálnou ilustráciou od Petry Žiačkovej

Reklama

O originálny cover albumu sa postarala slovenská ilustrátorka Petra Žiačková. “Petru som ako autorku ilustrácií sledoval už dlhšie, veľmi sa mi páčili jej charakteristické ornamenty. Kreslí klasické obrazy, ktorým vie dodať svoju drzosť. Keď človek sleduje jej diela, dokáže v nich nájsť druhý aj tretí plán. Je to presne ako s mojimi skladbami.” Opak pre svojich top fanúšikov prichystal špeciálnu edíciu 100 krabičiek, ktoré budú obsahovať okrem samotného albumu aj ilustráciu, z ktorej cover albumu vznikol. Ilustrácia je vytlačená na jemnú bavlnenú látku. Bude podpísaná a osobitne očíslovaná ako zberateľský bonus, ktorý sa dá zarámovať.

Autogramiáda špeciálnej limitovanej edície sa bude konať vo štvrtok 7.3.2019 o 13:00, livestream môžete sledovať na Opakovom Instagrame. Hneď po autogramiáde vyberie Opak jedného fanúšika, ktorému odnesie zásielku s krabičkou osobne. K albumu chystá Opak krst v Bratislave, rovnako ako aj turné po Slovensku. Album Produkcie si budete môcť vypočuť aj na všetkých hlavných online streamovacích platformách – už čoskoro.

Reklama
Reklama www.bedy.sk
Reklama

Prečítajte si tiež:

Novinky zo sveta hudby

Kapela Horkýže Slíže oznámila na 14.9.2021 vydanie nového albumu Alibaba a 40 krátkych songov 2. Okrem krstu, ktorý sa bude konať v Music a...

Kapely

Žilinská kapela landless 10. septembra 2021 vydala svoj prvý album, ktorý nesie názov „Mirrors“. Na albume sa nachádza 9 piesní, pričom kapela počas prebiehajúceho...

Novinky zo sveta hudby

Multiplatinový Modrý album Mira Žbirku, ktorý vyšiel pred dvadsiatimi rokmi, reštartoval jeho tvorbu do nového tisícročia a znamenal veľký návrat na pódiá megaúspechom skladby Čo...

Zaujímavosti

Potrebujete motiváciu na pohyb, lepší spánok alebo dodržiavanie pitného režimu? Inteligentné hodinky X-fit Watch 2 od značky Niceboy dokážu monitorovať nielen váš tep, krvný...

Reklama