Viac...

Recenze: Miro Šmajda – mirosmajda.com

Vydáno: 28. 2. 2013
Žánr: rock
Délka: 37:55/11 skladeb
Odkaz: www.mirosmajda.com
Cena: 250 Kč
Doporučené sklady: Moja zem, Dotyky, Requiem

Po přibližně dva a půl roce se vrací rocker Miro Šmajda na scénu se svým druhým albem mirosmajda.com. Řekněme si narovinu, přijít v dnešní době s něčím novým je dost těžké. Povedlo se to slovenskému sexy rockerovi?

Po celkem obyčejném intru otvírá album skladba Nostalgie, která svými rytmickými bubny dodává této písni pořádný říz. Melodická „Nostalgie“ zůstane v hlavě téměř každému posluchači a to jak po hudební tak textové stránce skladby. Stejným rychlejším tahákem desky je následující píseň Odsúdení. Z nadupaného tempa prvních dvou svižnějších skladeb přichází na řadu pomalejší balada Príbeh tela. Při odmlce u textu této citově zabarvené balady „A v ženskom tele už nebije srdce ……jedno len“ nejednoho člověka zamrazí. Následuje skladba Bez lásky žiť, která neomrzí ani nenadchne, ale svoji roli mezi ostatními většími hity na albu určitě má.  „Ovládáme sa chuťou na, sex a natvrdo na na na…“ – text další písně Na na na je plný chutě na sex a po láskyplné části alba se přehoupneme do druhé poloviny, která je rozmanitější. Ráznější je skladba Dotyky, kde najdeme hutnější bicí, hluboký text a ke konci prvky řvaného zpěvu stylu screamo. Píseň Moja zem je jednou ze skladeb s čitelnějším textem. Jedná se o zpověď mladého rockera, který vzpomíná na svoji minulost. Vyjadřuje zde jeho osobní lásku k zemi a k tomu, co miluje. Tato balada má za úkol posluchače zaujmout, zamyslet se a tento úkol zjevně dobře splňuje. V písni Moja zem lze vyslechnout skvělý part violoncella, které zní zkrátka dost dobře. Úplně jiný kousek je píseň Requiem, jedná se pravděpodobně o nejtvrdší skladbu na albu. Rychlé tempo, dobře posazené kytary, melodický refrén, který opravdu baví. Předposlední písní je slibovaný úlet s názvem Bullsh*t. Skladba působí jako jistý výsměch rádiím a nynější generaci. Album je celé dobře sestavené a dokáže zaujmout, trochu zklamáním může být poslední skladba White-Black. Punkový úlet jediný s anglickým textem na albu, který možná trochu kazí celkově dobrý dojem alba Mira Šmajdy.

Je nutné podotknout, že si album Šmajda dělal z většiny sám. Krom punkového songu White-Black jsou všechny písně textově jeho. Romantik v kůži rockera se ukázal jako schopný textař. Zpěvák je navíc atraktivní, což dal najevo i fotkami na bookletu, které vyjadřují texty na albu. Po poslechnutí celé desky je vidět, že interpretovi nešlo o velké hity, nýbrž o kvalitu celé desky. Zvuk desky má na vysoké úrovni a určitě mu patří uznání za vlastní produkci.

Pokud jste příznivci rockové hudby, tak vyposlechnutí mladého rockera neoddalujte.

By: Aduš
roseandrock@seznam.cz

To Top