Rock rokov 90-tych… skupina Coral

0
33
views

Coral je hudobná skupina, propagujúca rock, fungujúca najmä v 90-tych rokoch 20. storočia.

Vznikla v Jaslovských Bohuniciach, kde ju v roku 1988 založil bubeník Milan Valovič. Ten, spolu s ďalšími členmi, menami ako Bystrík Wolf (klávesy), Pavol Sýkora (spev + gitara) a Peter Sýkora (klávesy) tvorili jej prvotnú zostavu. Neskôr sa k nim pridal aj Daniel Bango (spev + solo gitara) a Patrik Viskupič (basa).

Učili sa najmä ľudovké piesne, ale nezabudli ani na vtedajšiu modernú hudbu od skupiny Nazareth, alebo od Richarda Marxa, ktoré hrávali na svadbách a dedinských zábavách. Miesta ich skúšania sa postupne menili. Najskôr hrávali v pivnici u bubeníka, ktorý mal na svojich bicích nástrojoch deky, aby ich nebolo príliš počuť. Ani to však  nepomohlo, pretože susedia sa neustále sťažovali na hluk. Preto sa presunuli do vtedajšieho starého kultúrneho domu v Malženiciach: „Bolo to oproti kostolu. My sme si tam ledva doniesli veci na kárach na bicykloch a skúšky sme mávali vždy vtedy, keď bola v kostole omša. O chvíľu chodili ľudia viac počúvať nás, ako farára na omši….“ Preto sa presunuli znovu do Bohuníc, do starej škôlky na vtedajšom sídlisku. Po stenách si nalepili vložky od vajíčok, pre lepší efekt zvuku. Ani to sa však okolitým spoluobčanom nepáčilo. Vzhľadom na to, že trénovali do hlbokej noci, a susedia „starej škôlky“ chceli spať, svoju skúšku si absolvovali vždy v piatok v miestnom kaštieli, kde mala „cvičisko“ vtedajšia hudobná skupina Intráda.

Keď raz prišli na skúšku, Bystrík Wolf a Daniel Bango jednoducho povedali, že končia, a svoje pôsobenie v kapele na určitý čas zastavili. Bango sa údajne pripojil k vtedajšej Trnavskej kapele Stop. Zostali len štyria, išli do krčmy, avšak ešte v ten deň sa do svojej skúšobne vrátili a zložili prvé tóny k piesni Znamenie. Vtedy si povedali, že začnú s vlastnou tvorbou. Napísali asi 12 piesní, čo by stačilo na vydanie jedného albumu, ale vtedajšia finančná situácia im to nedovolila- na nahrávku jedného albumu bolo potrebných asi 80 000 Sk(!!) čo bola v tej dobe Suma s veľkým S. V štúdiu V Trnave sa im však podarilo nahrať tri zo svojich piesní.

Chceli sa taktiež prihlásiť na súťaž Marlboro rocking, no nestihli. Takmer po dvoch rokoch ich Pavol Sýkora opustil, avšak kapela ďalej pokračovala. Neskôr sa k nej Daniel Bango vrátil, a pridal sa ďalší chalan, Michal Hanzel. Toho vystriedal Marek Vagovič. Žiaľ, dnes už neúčinkujú, aj keď hovoria: „Hlavne, aby bol čas a priestor…Chuť by bola….“