Hľadáte niečo konkrétne?

Správy

Rozhovor s kapelou Alternatiwe!

Na Wlesefeste sa nám podarilo osloviť aj túto košickú kapelu. Hoci vtedy rekordér v mobile vypovedal svoju činnosť vyšiel z toho celkom obšírny rozhovor. Opäť sa preukázala efektívnosť sociálnych sietí. :D

Ako dlho pôsobíte na hudobnej scéne?

Martin: Na scéne pôsobíme od mája 2006, kedy sme odohrali svoj prvý koncert.
Michal: Na scéne pôsobíme šiesty rok. Nápad založiť kapelu vznikol koncom roka 2005 a začiatkom roka 2006 sme začali fungovať pod názvom ALTERNATIWE.

Reklama

Predstavíte nám jednotlivých členov?

Martin, Michal: V kapele sme momentálne opäť štyria. Konkrétne: Martin Kubačka – Basgitara a spev, Štefan Lukáš – Gitara a spev, Martin Mičko – Gitara a vokály a Michal Kubačka – Bicie. Chceme týmto tiež pozdraviť našich bývalých členov Matúša Boňka – Gitara a spev a Ľuba Terifaja – Gitara a vokály, ktorí odviedli veľmi dobrú prácu. Na záver dúfame, že v novej zostave s Pištom nám to pôjde aspoň tak dobre ako doteraz a bude pre kapelu obrovským prínosom po hudobníckej aj po ľudskej stránke. :)

Čo vás ovplyvnilo zobrať nástroje a hrať?

Reklama

Martin: U každého je to rôzne. :) Napríklad u mňa sa záujem pre hudbu rozvinul niekedy okolo pätnástich rokov, keď som už chodil niekoľko rokov na klasickú gitaru do ZUŠ-ky. Vtedy som si uvedomil, že práve muzika je to, čo by som chcel ďalej robiť. Do kapely potrebovali basáka, tak som prešiel k tomuto nástroju, ale dodnes sa venujem veľmi aktívne aj gitare. Čo sa týka Miša tak myslím, že jeho som inšpiroval práve ja, keďže asi rok pred Alternatiwe som pôsobil v jednej punk-rockovej košickej skupine a veľmi ho inšpiroval bubeník tejto skupiny. Bývalí členovia Matúš aj Ľubo tiež chodili na ZUŠ-ku a potom postupne prešli na elektrickú gitaru. A na záver súčasní gitaristi Maťo i Štefan sú veľmi šikovní samouci. :)
Michal: Každý z nás bol inak ovplyvnený, ale láska k hudbe tu bola u každého odjakživa. Všetci sme mali od mala radi rock a nejako to prirodzene prišlo, že sme sa dostali k hudbe. Samozrejme niektorí od nás majú čiastočne hudobnícke korene aj rodinách.

Spevák Ed Sheeran oznámil vydanie nového singla

Aké štýly vás ovplyvnili?

Martin: Štýlovo sme boli v začiatkoch najviac ovplyvnení skupinami ako Blink 182, Green Day, NOFX, Lagwagon či Strung out. A neskôr aj metalovou scénou, najmä heavy a thrash metalom a tiež máme veľmi radi hardcore či metalcore. Máme frčíme na energickej muzike, ktorá prejde na koncertoch ľuďom pod kožu a odnášajú si z nich potom krásne zážitky.  V kapele však každý počúva niečo iné a je to skutočne veľký záber: od jazzrocku cez punkrock a ska až po poriadne progressive metalové mastenice. 
Michal: Tak ovplyvnilo nás hlavne techno (smiech :D). Teraz vážne. Všetko nás ovplyvnilo a naďalej ovplyvňuje, samozrejme najviac staré neopunkové americké kapely Pennywise alebo Nofx, ale radi experimentujeme a berieme si z každého štýlu niečo.


 
Reklama

Ako si pamätáte váš prvý koncert?

Martin: Bolo to presne 27.mája 2006 v Košiciach a máme na neho krásne spomienky.  Vtedy sme začínali v trojici: Martin Kubačka – Basgitara a spev, Matúš Boňko – Gitara a spev a Michal Kubačka – Bicie
Michal: Prvý koncert si pamätáme veľmi dobre. Bolo to 27. 5. 2006 v bare U Legionárov v Košiciach – úplne skvelá akcia, kde prišlo veľa kamarátov a známych a bol to riadny Rock ´N´ Roll. :)

Čo obsahujú vaše texty?

Reklama

Martin: V textoch sa vyjadrujeme k rôznym témam týkajúcich sa svetových problémov, k zmýšľaniu jednotlivca, niektoré máme aj také psychologické a pár aj romantických, napr. o sklamanej láske. Snažíme sa, aby v nich každý poslucháč našiel niečo čo sa ho v živote dotýka a ovplyvňuje. :)
Michal: Naše texty sú rôznorodé a v slovenčine. Riešia sa v nich skôr ťažšie témy (radi však sem-tam spravíme aj niečo úplne ľahké na psychiku :-D ). Chceme ľuďom niečo našou hudbou povedať a ukázať aký pohľad na vec máme my.

Kapela The Rest nahráva album a predstavuje nový videoklip ku skladbe Po slze vína

Aké je vaše koncertné miesto s prívlastkom naj?

Martin: Najradšej hrávame samozrejme v domácich Košiciach, ale tiež v Bardejove, Poprade či Starej Ľubovni. Myslím, že tu na východe máme niekoľko miest, na ktoré sa stále veľmi tešíme, lebo koncerty v nich sú vždy super. Ale páčilo sa nám napríklad aj v českých Pardubiciach či Prahe a samozrejme všetci máme v obľube vonku hrané letné festivaly. 
Michal: Nemáme nejaké jednotné miesto, o ktorom môžeme povedať, že NAJ. Každé mesto, kde hráme má svoje čaro. Pre nás je úplne najpodstatnejšie, aby sa ľudia prišli zabaviť. Vtedy je to úplne jedno, či hráme v Prahe alebo v nejakej malej dedine.

Reklama

Čo chystáte pre fanúšikov ďalej?

Martin: Úplne čerstvou novinkou je, že do kapely sme privítali nového gitaristu a vokalistu Štefana Lukáča, ktorý nahradil odchádzajúceho gitaristu Matúša. Pišta je veľmi šikovný, rýchlo sa s ním zohrávame a na jeseň určite nebudeme koncertne zaháľať. Niečo už máme predbežne zabookované a môžem prezradiť, že zavítame aj do miest na Slovensku či v Česku, kde sme ešte nikdy predtým nehrali. A čo sa týka ďalších vecí, tak o ďalšej návšteve štúdia sme sa ešte nebavili, ale osobne to vidím niekedy začiatkom budúceho roku. Taktiež sa chystáme nafotiť nové promo fotky a rozšíriť svoj kapelný obchod o nový tovar! 
Michal: Určite chceme oveľa viac koncertovať. Máme veľa nového materiálu, takže začneme makať aj na novom albume. Najviac však chceme spoznávať nové miesta a hrať čoraz lepšie akcie, čiže toto je asi najväčší plán do budúcna. A so zmenou gitaristu, myslíme, že je čas dať kapele aj nejaký nový imidž (smiech :D), pôjdeme sa pekne pofotiť a dáme si narobiť nejaké nové veci do merchu.

Na Colors of Ostrava 2022 prídu aj The Killers, Martin Garrix a speváčka LP

Ako sa vám hralo na Wlesefeste? Má aj tento festival pre vás zvláštne miesto?

Reklama

Martin: Vynikajúco.  V Martine sme boli naposledy ešte v roku 2009 na Undergroundfeste, takže na Wlesefest sme sa veľmi tešili. Na tento festival sme sa dostali cez súťaž na Facebooku a chceme vysloviť naše veľké ĎAKUJEM všetkým, ktorí ste nás v tejto súťaži podporili. Samotný koncert na Wlesefeste sa nám veľmi páčil, ľudia reagovali tiež pozitívne takže jedným slovom – super. A či má pre nás Wlesefest nejaké zvláštne miesto? Veľmi si ceníme, keď môžeme vystúpiť na kvalitných rockových festoch a Wlesefest medzi ne určite patrí!
Michal: Wlesefest bol Rock ´N´ Roll!!! Hrali sme tu prvýkrát, ale všetko bolo úplne super od zvuku, cez organizáciu, kapely až po ľudí. Tento festival ide brutálne hore a ešte sa z toho vykľuje do budúcna riadna zverina! 

Čo odkazujete fansom a čitateľom portálu music-zone.eu?

Martin: Sami na music-zone.eu častokrát zavítame, keď sa dostaneme k nejakým článkom, či rozhovorom s našimi kamarátmi z rôznych skupín a máte to na ňom veľmi pekne a kvalitne spracované.  No a fanúšikom portálu želáme, nech ho často navštevujú, hovoria o ňom s kamarátmi a nech si z neho vždy odnesú to, čo ich zaujíma – proste nech je to tak, ako to hovorí samotný názov – Hudobná zóna.
Michal: Tak všetkým čitateľom by sme radi odkázali, nech počúvajú dobrú hudbu, chodia na akcie a nech sú sami sebou. Nech sa bavia a nesedia doma :)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama www.martinus.sk

Prečítajte si tiež: