Iné témy

Rozhovor s kapelou EXOTS: Být známí v Čechách je dost velký cíl!

Článok prečítate za: 4 min.

Představte nám svou kapelu pro ty, co Vás neznají. 

Jsme pětičlenná kapela z Jablonce nad Nisou. Zpívá Filip, na kytaru hraje Marek, na bicí Ondra, na basu Béďa, na klávesy Jára a máme nástrojového technika Filipa.

Jak se Vám hrálo dnes v Liberci?

Hrálo se nám dobře. Jen protože je venku už moc teplo, tak ta účast byla slabší, ale myslím, že jsme si koncert užili.

Zabloudíme trochu do historie Vaší kapely. Jak jste se dali dohromady?

My jsme měli kapelu už na základce, kde jsme nacvičovali asi jen 3 písničky. Poté, co jsme odehráli školní akademii, tak jsme si řekli, že bychom chtěli pokračovat. (Ondra) Mě Mára oslovil, když mi bylo 14 let a byl jsem velice vyplašený se pustit do této kapely, protože jsem si myslel, že tito kluci budou mnohem lepší než já. Když jsem přišel na zkoušku, tak jsem vlastně zjistil, že jsou mnohem horší než já, tak jsem se k nim přidal. Pak jsme přibrali basáka Béďu a v této sestavě hrajeme do dnes.

Co se týká stylu hraní. Shodli jste se hned nebo Vám to dělalo chvíli problém? 

Tenhle styl se nám nějakým způsobem vyvíjel a stále se vyvíjí. Nejdřív jsme hráli cover verze, prošli jsme si přes takové hardrockové kapely jako Led Zeppelin, Deep Purple. Poté jsme začali hrát svoje, které byli též takové hardrockové až jsme došli k tomuhle pop-punku.

Vy hrajete česky jak jsem si stačila všimnout. Co Vás k tomu vedlo? Mnoho mladých kapel v dnešní době skládá anglicky.

Vedlo nás k tomu to, že umíme česky. Hlavně když kapela hraje anglicky, tak lidi skáčou, snaží si to užívat, ale vůbec nevnímají text. Když podle mě kapela hraje pro české publikum, měla by hrát česky. Je poté lepší atmosféra a ty texty lidem řeknou víc.

Takže třeba nechcete prorazit do zahraničí?

Tak zahráli bychom si tam rádi nějaký koncert či festival. Pro nás je teď cílem být známí tady u nás max. na Slovensku, ale především v Čechách. I to je moc velký cíl.

Máte na svém kontě nějaké CD?

Máme jedno CD a dvě dema. Teď se chystáme udělat další CD, průběžně ho natáčíme ve studiu Rápotice, kde máme producenta Honzu Říhu a uvidíme, jak se to povede.

Nějaký klip máte?

Klip máme jeden, ale určitě bychom teď chtěli udělat druhý, ale na jakou písničku si zatím necháme pro sebe.

Máte nějaké hudební vzory, které Vás inspirují k tvorbě Vaší hudby?

Tak dřív to byly ty starý kapely jako Led Zeppelin, Deep Purple. Teď to jsou veškerý kapely přes pop-rock. Momentálně jsou asi naším největším vzorem Sunrise Avenue z Finska, kteří patří k tomu měkčímu a jako další Rise Against.

Byl to Váš sen již od malička hrát v kapele nebo to vzniklo nějak časem?

My jsme začali hrát s Filipem na kytaru na základce a líbilo se nám to. Pak jsme si řekli, že se třeba nějaká holka osmělí a sedne si k nám. To byla asi ta část, kdy začínají hrát všichni kluci na kytaru. O kapele jsme od malička asi nesnili, ale dalo se to dohromady a jsme za to rádi.

Čítať viac!
Bratislavské bábkové divadlo prichádza s novým predstavením Popolvár!

Zkuste nám tedy shrnout, co plánujete v nejbližší době.

Teď se domlouváme na zastoupení pod jednou velkou společností, byli jsme tam na jednom jednání a teď tam máme jít na další. Pomohlo nám k tomu tour, které jsme jeli se Zakázaným Ovocem. A CD je teď asi největším cílem za kterým jdeme, odehrát k němu skvělé tour po větších městech a to je asi všechno. Možná ještě klip k tomu CD.

Vy jste teď odehráli koncerty s Mirem Šmajdou. Co na něj říkáte jako na člověka i jako na hudebníka?

S Mirem jsme si užili koncert hlavně v Jablonci na baru. Je to fajn člověk lidsky a výborně zpívá. Myslím, že se právem dostal do superstar a právem byl takhle daleko a doufáme, že mu to takhle bude šlapat i dál. Jsme rádi, že jsme si s ním mohli zahrát.

Co si myslíte o těch talentových soutěží?

Já si myslím, že to svým způsobem těm hudebníkům, co hrají pro radost může i uškodit. Protože tam přičichnou tvrdě k tomu světu hudby, kde nemůžou vše dělat podle sebe a už je tam vše hodně diktovaný. Takto to vnímají i jejich posluchači a asi bychom se do toho nehrnuli. Samozřejmě, že to jsou ty větší. Pak ty soutěže pro kapely, které probíhají, tak to je jinak a i my se jich zúčastňujeme. Je rozdíl, když se hraje o hraní na festivalu a když se hraje o nějakou slávu, jako byl Miro v superstar.

Jaký máte názor na Československou hudební scénu?

Mně se líbí hlavně Slovenská hudební scéna, hlavně co se týče těch klubových kapel. I těch kapel tam je víc, jsou známější a v určitých stylech i lepší. Na tom Slovensku je strašně moc dobrých kapel, ale těch známých na které lidi chodí, je strašně málo a pořád to jsou ty samé. Je to třeba 20-30 kapel, ale když si projedete bandzone, tak tam najdete spousty jiných kapel a některé jsou možná i lepší, než většina těch hvězd.

Máte nějaký vzkaz pro čtenáře/fanoušky a nějaké stránky, kde Vás můžou najít?

Určitě nás najdete na bandzone a určitě si nás přidejte na facebooku, kde ty novinky aktualizujeme asi nejvíc, téměř každý druhý den. Můžou se tam dozvědět co chystáme, jsou tam i fotky z koncertů. Nebojte se nám i napsat, rádi odpovíme. Jsme takoví příjemní kluci, rádi se s těmi fanoušky bavíme. Určitě když budete mít nějaké připomínky, tak nám je klidně napište. Určitě pozdravujeme našeho klávesáka Járu, který se minulý týden stal terčem útoku při cestě z koncertu, byl jsem s ním v nemocnici, byl docela dlouho na sále, teď se dává dohromady a přejeme mu ať se co nejdřív uzdraví.

Facebook: https://www.facebook.com/Exots?fref=ts

Bandzone: http://bandzone.cz/exots

Podívejte se, jak si kluci užili koncert v Liberci!

Mrkněte na jejich klip! 

By: Aduš

To Top