Rozhovor: Laco Kováč – Muziku som začal vnímať skôr ako som si uvedomoval, že existujem!

0
138
views

Laco Kováč aka Energy-X je frontmanom kapiel Get Explode! a Laco Kováč & The Pampalinÿ. Bude mať 33 rokov, to znamená že už 29 rokov sa venuje bicím. Hmm.. Dosť málo nie ? je slobodný a bez záväzkov, no cely svoj život zasvätil úprimnej , dôvernej a čistej Láske menom MUZIKA …

Narodil sa v Šali a vyrastal v Galante, kde aj vychodil základnú školu a učňovku. Už počas nej navštevoval Ľudovú školu umenia – hra na klavíri 3 roky. Nad strednou školu každopádne moc nepremýšľal a kam išli kamaráti, išiel aj on a tak vyštudoval ako kuchár a čašník. Je to aj vidieť ako na svojich bicích nástrojoch vyvára rôzne chute. Je samoukom. Prvý krát mal kontakt s bicími v štyroch rokoch keď ho otec zobral na skúšku jednej miestnej Galantskej kapely POLIFÓNIA. Bicie ktoré som videl po prvý krát v živote mám teraz v izbe a dávam ich do kopy. Veľmi sa teším na čaro ich duše. Momentálne je firemným hráčom pre tureckú firmu ,dušou naplnených a nádherne znejúcich činelov značky AGEAN CYMBALS.


Laco Kováč Hral A Hrá po boku česko-slovenskej hudobnej elity ( napr. Katarína Knechtová, Petr Janda-Olympic, Janek Ledecký, Peter Nagy, Robo Grigorov, Lavagance, Love 4 Money, Elán,Animal Crackers ,Ricky Bailey – Delegation a mnoho ďalších projektov ) Tiež je známy ako techno DJ pod pseudonymom Energy-X, ktorý používa dodnes. Síce ho nieje vidiet moc na Party’s hrávať , ale aj to má svoj dôvod. Ešte neprišiel ten pravý čas tvrdí Laco. Techno však naďalej obľubuje (Dark Techno , minimal & maximal ,energy) a aj ho produkuje.

O jeho prvý track s názvom ” Energy-X – Spaces (minimal techno)” má záujem Digital Paradox Records. Takiež má záujem aj o ďalšie 2 tracky, ktoré výdu tento rok. Nechajme sa však prekvapit. Jeho projekt GET EXPLODE vznikol v roku 2008 po návrate z Afriky(Kenya), kde nahrával svoj klip ku skladbe” Afrika “.


Pri klipe bol ako kameraman Marián Čurko. V Afrike a pri strihaní videoklipu sa hudobne aj ľudsky zblížili a vznikol projekt GET EXPLODE (Stránka bude aktualizovaná v novom šate už čoskoro). Dvojica vydala album z 18 skladbami rôznych žánrov ale po 3 rokoch sa ich cesty rozišli. Laco pokračuje v GET EXPLODE i naďalej a monentálne dokončuje svoj nový videoklip , ktorý ma vo svojej režii člen G-E Duro The Dark (vynaliezavý a uznavany Pán Fotograf ) a Frontman legendarnej skupiny “The Dark “známa svojou EBM tvorbou na slovenskej scéne už v 90. rokoch známe hity napríklad Lolita/Feed.. ) Ku skladbe “Breaktrough Situation ” venovanej na počesť Tribute-To-Testimony hardrockovej legende zo Slovenska. Sopka zvaná GET EXPLODE dá o svojej činnosti vedieť už čoskoro , začína pomaly pracovať na nových skladbách. Ďalším projektom je Laco Kováč & The Pampalinÿ. Hrá v ňom veľmi talentovaný hudobník a taktiež skladateľ svojich vlastných pesničiek vo svojej skupine Előtag a Storyum : Adam Gila Szabo( gitara, basa a spev ) – Je to talentovaný muzikant so srdcom a citom pre hudbu dodáva Laco. Chalani hľadajú do kapely nového člena , ktorý ovláda hru na všetky základné hudobné nástroje tak ako aj Laco, čo je podmienka pre vstup do jeho kapely. Laco Kováč & The Pampalinÿ pripravili aj novú skladbu Feeling. O Naozaj kvalitný mastering sa spolu postarali práve v Adamovom štúdiu v ktorom Laco vidí budúnost kvalitného soundu !! Skladbu budete čoskoro počuť v étery alebo minimálne na soundcloud.com. Pozrite sa aj na nahrávanie bicích do skladby s veľmi zaujímavým spôsobom  a to rovno vo výťahu na 3 poschodí!!!

Tip:  Mark Tremonti: Do kapely hľadajte tú najlepšiu osobu, nie toho najlepšieho gitaristu


Prezraď nám kedy si začal s muzikou, kedy si vlastne začal vnímať to, že chceš byť hudobník ?

Muziku som začal vnímať skôr ako som si uvedomoval, že existujem. Bolo to asi keď som mal 3-4 roky keď som začal iba tak bubnovať po stole. V piatich rokoch (Toto si presne pamätám) som dostal prvú sadu bicích, ktorú mám doteraz a za nič na svete by som ju nepredal, pretože to je viac ako čokoľvek. Na tej sade som začínal a mlátil som do nej 6 hodín denne. Neskôr som chodil 3 roky na klavír. Hrám ešte na gitaru, basgitaru, perkusie a popri tom všetkom spievam. Keď sa iné deti hrali s angličákmi ja som hral na bicie. Raz prišli za mnou kamaráti, prezlečený za indiánov a keď som im začal hrať povedali NUDA! a odišli preč. Každého baví niečo iné 🙂

Tvoje začiatky sú veľmi pestré ešte by ma zaujímalo kedy si si založil prvú kapelu a ako sa volala ?

Prvá kapela sa volala Vegas. Presnejšie Laft Vegas podľa prvých písmen mien členov. Laco, Andrej, Fedor, Tomáš. Hrali sme väčšinou prevzatú hudbu a to čo v 1993 roku letelo. Prinášame Vám aj prvý Lacov záznam z roku 1992 a vôbec prvé video v jeho histórii.

Tip:  Veľký úspech Michalovskej kapely LADIES & GENITALS


Keďže sme sa stretli práve na koncerte Petra Nagya zaujímalo by ma ako si sa dostal do jeho kapely na post bubeníka ?

Ku kapele Petra Nagya som sa dostal veľmi zaujímavo. Bol som na vojne v armádnom umeleckom súbore čo bol veľmi rozhodujúci moment môjho života. Chodil som tam už ako malý chlapec so svojim Otcom, ktorý tam robil nejaké rekonštrukcie. Všetci ma tam samozrejme poznali a keď som tam nastupoval tak ma otec zatlačil aby som šiel hrať na bicie. Tam som sa spoznal s veľmi veľa ľuďmi, ktorý už vtedy po vojne hrali s Paľom Haberom a podobne. Neskôr som sa tam dal dokopy z jedným basgitaristom a začal som hrať s Miškom Kovalčíkom. Oni ma potom zavolali na jeden koncert kde hral Peter Nagy. Vtedy som mal prefarbené vlasy na červeno v sále bolo vyše 2000 ľudí a ja som prišiel za Peťom a povedal som mu: ” Ahoj Peťo ja som dnes tvoj bubeník.” Od toho koncertu ma už z kapely nechcel pustiť a hrám sním doteraz.

Tip:  Mark Tremonti: Do kapely hľadajte tú najlepšiu osobu, nie toho najlepšieho gitaristu

601538_10200191905313235_1985855254_n

Laco Kováč na koncertoch dáva do bicích všetko!

Aký máš názor na slovenskú hudobnú scénu ?

Môj názor je veľmi biedny. My sa tu hráme na niečo čo vidíme niekde inde. Napríklad mladá baba ide 23. decembra ide von, kríže vonku a hrá sa na niečo čo nie je pretože to videla v klipe Britney Spears. Takto nejako je to aj na slovenskej hudobnej scéne. Preberáme niečo čo nám nie je prirodzené. A ja to vidím, pretože som hral so všetkými tými ľuďmi. Bol som súčasťou nahrávania albumov. Vidím to že oni naozaj hrajú veci, ktoré sú plagiáty niečoho len preto aby sa to dalo predávať. Zhrnul by som to tak, že celé vedenie slovenskej scény je “bratríčkovanie” a plagiát. Tu sa nemá talentovaná kapela šancu presadiť a to je tá najväčšia chyba u nás.
Vidím to aj v kapelách. Svoju kapelu som pomenoval Laco Kováč & The Pampalinÿ. Ale pozrime sa na to takto. Tu dáš ľudom možnosť, že chceš urobiť projekt, že chceš založiť kapelu a oni to nepochopia a zneužijú. Potom sa ani nečudujem, že väčšina kapiel sa volá. Katka Knechtová band, Marián Greksa band atď. Tí ľudia sú už tak nacvičený že: Basu ? Kedy? Dobre daj mi “lové” a choď. Väčšina ľudí má všetko na háku a len prikyvujú. Ja chcem v kapele kolektív, partiu a dobrých ľudí okolo seba. Preto som svoju kapelu pomenoval Laco Kováč & The Pampalinÿ.

798219_422668677814920_980676242_o

Laco Kováč pri odovzdávaní cien na ankete Slávik 2012

Laco Kováč je naozaj kvalitný a energický hudobník, ktorý svoje vystúpenia odohrá so srdcom a dušou tak ako to má aj byť. Slovenská scéna môže byť hrdá na to, že v nej máme kvalitného hudobníka plného nápadov a odhodlania ísť do všetkého na 200 percent.

Nenechajte si ujsť: